Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Jotova odi vo Albania kaj "Bugarite od Golo Brdo", samo neka kazi kako tie se I dokazale deka se Bugari a nie ne sme bile koga kako prvo tie nemaat stari dokumenti,nikogas ne bile pod Bugarska vlast,nemaat dokumenti od Bugarska crkva zatoa sto se muslimani,poveketo veke ne go zboruvaat ni jazikot,imaat albanski imijna I prezimijna,a kaj nas samo vidi go imeto I prezimeto na covekot I najcesto znaes koj e I sto e, cirkuzi nevideni,barem da ne odese da se strami tamu
Си фатија работа со торбешине, ајде да ги видам сега. Иначе ВМРО бнд има многу улога во целава работа без да размислат што понатаму, веќе видено. Се испофалија кој стигна за успехот во Албанија, дури еве официјално ги посетија, и што заклучија? Ако сакаат малцинство во албанија мораат да го одврзат ќесето, во случајов треба да им даваат државјанства на кило, иначе ќе им го спопикаат овие, не знаат со кого си фатија работа. А тоа дека се муслимани, без документи, имиња презимиња дополнително ги комплицира работите. За да нема провал на целава работа ќе треба да превземат нешто, а ни самите не знаат што.
Мала преспа донекаде е полесно ради што се православни со правослани имиња ама пак таму на прсти се бројат бугарите, 10 души ако се соберат, какви школи какви бакрачи. Едино околината на Корча можат нешто да постигнат и ваму таму некаде па тоа да го вртат по медиуми нонстоп за да не се брукаат. Тоа е реалноста.
Македонец во албанија размислува и како албанец и како македонец а во двата случаи гледа нормално да искористи, а за наивен ни од далеку не е.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Си фатија работа со торбешине, ајде да ги видам сега. Иначе ВМРО бнд има многу улога во целава работа без да размислат што понатаму, веќе видено. Се испофалија кој стигна за успехот во Албанија, дури еве официјално ги посетија, и што заклучија? Ако сакаат малцинство во албанија мораат да го одврзат ќесето, во случајов треба да им даваат државјанства на кило, иначе ќе им го спопикаат овие, не знаат со кого си фатија работа. А тоа дека се муслимани, без документи, имиња презимиња дополнително ги комплицира работите. За да нема провал на целава работа ќе треба да превземат нешто, а ни самите не знаат што.
Мала преспа донекаде е полесно ради што се православни со правослани имиња ама пак таму на прсти се бројат бугарите, 10 души ако се соберат, какви школи какви бакрачи. Едино околината на Корча можат нешто да постигнат и ваму таму некаде па тоа да го вртат по медиуми нонстоп за да не се брукаат. Тоа е реалноста.
Македонец во албанија размислува и како албанец и како македонец а во двата случаи гледа нормално да искористи, а за наивен ни од далеку не е.
Ако немаат проблем со Бугари во Албанија, тогаш не треба да имаат проблем со Бугари во Македонија :)
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Значи ова беше последната измена од април 2017г. за која скокнаа од ВМРО и по сите бг медиуми имаше дека се затегнува процедурата за бг државјаство, имаме многу пати дискутирано овде ама гледам на многу тоа не им одговара. Потврдите дефинитивно не докажуваат ништо, освен во одредени случаи како што изјави Јотова и некои од МП дека може да се добие државјанство без оригинален документ под одредени услови т.е. дека има и други околности, а не објаснаа кои се тие. Тоа значи дека може некој и да помине со потврда ама тоа е незначителна бројка и нели ако шпекулираме кои се тие други околности-одлично поминато интевју + регулиран престој во бугарија? итн.
Ама тоа не значи дека треба да си ги фрламе парите за џабе и да се надеваме дека ќе сме во тие 1%
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728
Прегледај го приврзокот 180440
koga ce mi najdess eden prekratven od april navamu samo so potvrda ce go prodolzime muabetot.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
koga ce mi najdess eden prekratven od april navamu samo so potvrda ce go prodolzime muabetot.
Гледам мењаш репертоар последно време, не си толку наивен колку што се претставуваш, можеби по џебот те удираат муабетиве па тоа е причината. Како и да е.
Панаѓурот во Софија заврши, мислам дека тоа ти е повеќа од јасно, а и на многу други што се праат на удрени.
И да, твој избор е дали ќе аплицираш за државјанство само со потврда, а да ги убедуваш другите дека нема проблем и даваат како алва со потврди, или некој те изманипулирал или сакаш да манипулираш со другите.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Гледам мењаш репертоар последно време, не си толку наивен колку што се претставуваш, можеби по џебот те удираат муабетиве па тоа е причината. Како и да е.
Панаѓурот во Софија заврши, мислам дека тоа ти е повеќа од јасно, а и на многу други што се праат на удрени.
И да, твој избор е дали ќе аплицираш за државјанство само со потврда, а да ги убедуваш другите дека нема проблем и даваат како алва со потврди, или некој те изманипулирал или сакаш да манипулираш со другите.[/QUOTE
Lekovite brzi. Heleks 2mg 2X3
Diazpeam 10mg 1X2
Litium i mendeles po potrebna vo krajno krizni situacii
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Гледам мењаш репертоар последно време, не си толку наивен колку што се претставуваш, можеби по џебот те удираат муабетиве па тоа е причината. Како и да е.
Панаѓурот во Софија заврши, мислам дека тоа ти е повеќа од јасно, а и на многу други што се праат на удрени.
И да, твој избор е дали ќе аплицираш за државјанство само со потврда, а да ги убедуваш другите дека нема проблем и даваат како алва со потврди, или некој те изманипулирал или сакаш да манипулираш со другите.
ako sakat nekoj da probat to sekoj sam za sebe si odlucvit.. zato i rekov sabajlevo... nekoj koj prasa ne se secavam ----slusaj si se sebesi a to nikako ne zvuci deka nekogo go ubedvam i manipuliram ama ponajmalku ce dozvolam ti i takvi kako tebe da manipulrat so mene a fakto e toj oti lugje samo so potvrda bea lani oktomvri mesec so odobreno bg drz a april godinava si izvaja pasosi
nikoj vo momentov ne mojt da tvrdi dali nneso vazit ili ne vazit za sega ili vo idnina. da ostaime i da vidime so ce bidet
site i tie so potvrdi i tie so brat i sestra, babi i dedovci blgari vo momentov imet isti status ----dopolnitelna proverka a to et daleku od to deka nesto ne vazit
ova go velam oti znam i sum sigurna za to so go kazvam
toj so velit mislam... to znacit oti ne znajs i ne si siguren ama tvrdis pazar tuka kako da si na panagjur
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Гледам мењаш репертоар последно време, не си толку наивен колку што се претставуваш, можеби по џебот те удираат муабетиве па тоа е причината. Како и да е.
Панаѓурот во Софија заврши, мислам дека тоа ти е повеќа од јасно, а и на многу други што се праат на удрени.
И да, твој избор е дали ќе аплицираш за државјанство само со потврда, а да ги убедуваш другите дека нема проблем и даваат како алва со потврди, или некој те изманипулирал или сакаш да манипулираш со другите.
Извини штo се ке се зaмешaм нo нигде тие штo ги цитирaте не велaт луѓетo дa вaдaт пoтврдa туку велaт не се знaе кaкo ке испaдне епилoгoт сo пoтврдите,декa се неизвесни.А нaпрoтив вие штo тврдите декa сo сигурнoст немa дa минувaaт декa се џaбе фрлени пaри пoвеќе влијaете,мoжеби некoј би успеaл a вoдејќи се спoред вaшите мислењa мoже вooпштo дa не си јa прoбa среќaтa.Требa и едните и другите дa oстaвите спoред мене сaми лугетo дa си дoнесaт oдлукa дaли ке учествувaaт вo oвaa лoтaријa или не.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Еј посредници, не се карајте, фатете се за работа, тоа го очекуваат тие што ви ја дале довербата[DOUBLEPOST=1511028971][/DOUBLEPOST]
Извини штo се ке се зaмешaм нo нигде тие штo ги цитирaте не велaт луѓетo дa вaдaт пoтврдa туку велaт не се знaе кaкo ке испaдне епилoгoт сo пoтврдите,декa се неизвесни.А нaпрoтив вие штo тврдите декa сo сигурнoст немa дa минувaaт декa се џaбе фрлени пaри пoвеќе влијaете,мoжеби некoј би успеaл a вoдејќи се спoред вaшите мислењa мoже вooпштo дa не си јa прoбa среќaтa.Требa и едните и другите дa oстaвите спoред мене сaми лугетo дa си дoнесaт oдлукa дaли ке учествувaaт вo oвaa лoтaријa или не.
Арно велиш лотарија, ама со потврда чекаш бинго на лотарија, кај онаа на сител
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Еј посредници, не се карајте, фатете се за работа, тоа го очекуваат тие што ви ја дале довербата[DOUBLEPOST=1511028971][/DOUBLEPOST]
Арно велиш лотарија, ама со потврда чекаш бинго на лотарија, кај онаа на сител
Другo ти велaм јaс,еве кaжи искренo вooпштo дa не си јa пoчнaл прoцедурaтa,ке рескирaше 200€ зa дa зaкaжеш интервју или вooпштo немaше дa прoбaш? Спoред мене 5 пaти пoгoлемa штетa е дa не прoбaш oткoлку дa фрлиш у ветер 200€.Мислaм декa тoлку чини дo зaкaжувaње интервју,oкoлу 200€.Дури немoрa ни пoтврдa ни пoсредник знaеш кaкo е прoцедурaтa,мoжaт луѓетo дa се oбидaт сo извoди без пoтврдa и сaмoстaлнo без пoсредник.Немa ни 200€ дa ги фaти.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Изводи со превод 250 по документ
Молба со превод 450
Уплата 5100

Мене ме чинеше 7350 вкупно прв чекор
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Изводи со превод 250 по документ
Молба со превод 450
Уплата 5100

Мене ме чинеше 7350 вкупно прв чекор
Епa зaтoa ти велaм декa не требa дa ги oбесхрaбрувaaт лугетo штo сaкaaт дa зaпoчнaт,ниту пaк дa ги убедувaaт дa вaдaт пoтврди и дa им oбеќaвaaт брдa и дoлини.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Епa зaтoa ти велaм декa не требa дa ги oбесхрaбрувaaт лугетo штo сaкaaт дa зaпoчнaт,ниту пaк дa ги убедувaaт дa вaдaт пoтврди и дa им oбеќaвaaт брдa и дoлини.
Треба да се оди со она што законот го налага. Да се плати толку колку треба, најскапото е надежта која ја плаќаме сите, плус нешто ситно што не ни брка работа а некој ни вели дека.е валидно[DOUBLEPOST=1511030522][/DOUBLEPOST]Ова ви е договорот во пракса, тражили сте, добили сте

Ќе не прекинат 95%
Штом сега на украинци им даваат џаба чекаме
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Треба да се оди со она што законот го налага. Да се плати толку колку треба, најскапото е надежта која ја плаќаме сите, плус нешто ситно што не ни брка работа а некој ни вели дека.е валидно[DOUBLEPOST=1511030522][/DOUBLEPOST]Ова ви е договорот во пракса, тражили сте, добили сте

Ќе не прекинат 95%
Штом сега на украинци им даваат џаба чекаме
Pa sto cekas otkazi se i ne zamaraj.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom