Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
imet lugje so ni pisea mnogu ubo so se slucvet, zs sega se cekat , zs pak gi klaet site pak na dopolnitelna a se so pricina da razberet da se strpet malku oti se prajt se za da se resat pozitivno site so imet -------cisti dokumenti, -------kriminalno minato i najmalku,,,,, ako nemet drugi dok -------neka imet barem potvrda oti organizaciite se priznaeni i naznaceni od dabc

poslusaj si go srceto i sebe a ne tuka nekoj so vece imet pasosi vo dzeb i jadat krastajci na prazno, bez dokazi
Ајде бе Маша, не е само да си активен на форумот за да си веродостоен. Потврдите се мижи асан да ти забаам, се знае, документ, стар со докажано потекло и тоа до 1912 надолу не важи. Најголемите трговци овде за убави пари на луѓето им продаваат лажна надеж. Бугарија не е, заебанција, има ред па закони.... Види како посредник знаеш, дека кога чекаш ред, иде трудница, или стара, не ни прашува туку поминува пред тебе, тоае ред и култура, ание ќе ја турниме на земја
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ајде бе Маша, не е само да си активен на форумот за да си веродостоен. Потврдите се мижи асан да ти забаам, се знае, документ, стар со докажано потекло и тоа до 1912 надолу не важи. Најголемите трговци овде за убави пари на луѓето им продаваат лажна надеж. Бугарија не е, заебанција, има ред па закони.... Види како посредник знаеш, дека кога чекаш ред, иде трудница, или стара, не ни прашува туку поминува пред тебе, тоае ред и култура, ание ќе ја турниме на земја
E pretera so falejne, sve bilo red I zakon hahaha, po korumpirani se I od kaj nas a za zakon znaes I sam deka potvrdite od zdruzenija se vo zakonot I spored zakonot proishodot od DABC e potvrda i dokaz za bugarsko poteklo vo MP no vo realnosta koj go eba zakonot gledaat da si igraat politicki igri,isto kako ovde kopilijnava nasi politicari.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
E pretera so falejne, sve bilo red I zakon hahaha, po korumpirani se I od kaj nas a za zakon znaes I sam deka potvrdite od zdruzenija se vo zakonot I spored zakonot proishodot od DABC e potvrda i dokaz za bugarsko poteklo vo MP no vo realnosta koj go eba zakonot gledaat da si igraat politicki igri,isto kako ovde kopilijnava nasi politicari.[/QUOTE

Ако не веруваш во нивните институции зошто се потпираш на нивната работа?
Важат не оспорувам, НО ВАЖАТ ОНИЕ КОИ ИМААТ ОСНОВА, И ОНИЕ КОИ МОЖЕДА СЕ ДОКАЖАТ.

И треба да се разјасни разликата помеѓу прифаќање и уважување. Потврдите во основа не докажуваат ништо, туку тие треба да се насока по која министерството треба интерно да те поврзе со некоја личност, А НЕМА ПРАВНА ОСНОВА, по народски, дај бе види на ова детево дедо му бил бугарин, види дали има нешто??? ако има арно ако не Доплолнителна да најдиме друг
АКО САКАШ ЈАС ЌЕ РЕГИСТРИРАМ ДРУШТВО ВО ВЕЛЕС И ЌЕ ИЗДАВАМ ПОТВРДИ, И ЌЕ ГИ УВАЖАТ??? седете деца може тој филм да му го продавате на очајни или глупави во двата случаи некој печали на туѓата мака...
[DOUBLEPOST=1511002281][/DOUBLEPOST]Ако не веруваш во нивните институции зошто се потпираш на нивната работа?
Важат не оспорувам, НО ВАЖАТ ОНИЕ КОИ ИМААТ ОСНОВА, И ОНИЕ КОИ МОЖЕДА СЕ ДОКАЖАТ.

И треба да се разјасни разликата помеѓу прифаќање и уважување. Потврдите во основа не докажуваат ништо, туку тие треба да се насока по која министерството треба интерно да те поврзе со некоја личност, А НЕМА ПРАВНА ОСНОВА, по народски, дај бе види на ова детево дедо му бил бугарин, види дали има нешто??? ако има арно ако не Доплолнителна да најдиме друг
АКО САКАШ ЈАС ЌЕ РЕГИСТРИРАМ ДРУШТВО ВО ВЕЛЕС И ЌЕ ИЗДАВАМ ПОТВРДИ, И ЌЕ ГИ УВАЖАТ??? седете деца може тој филм да му го продавате на очајни или глупави во двата случаи некој печали на туѓата мака...
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Е а тоа не им кажуваат, абе знајш колку луѓе од кај мене зеле пасоши со мојте потврди??? Сигурно земаш немај гајле... и оди бркај го
Pa zatoa vikam jas ne im trebaat posrednici nego im treba da cotaat se si pisuva na stranata na dabc i na pravosudie i pred ambasada sto kako treba i za potvrdite se znae deka mora direkten predok od tatko ili od majka stranata pa se do pred 1918 godina dodeka bilo bugarska egzarhija

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
mislete so sakate. dokaz oti lugje samo so potvrdi do april godinava zemvaa, vo sekoe vreme mozam da dokazam a i drugite to na forumov go znat
a vie grupa li ste so li ste ne znam.... so na sekoe prasvanje ili mislenje vednas eden po eden se javuvate i pisvete ----ne mojt , ne ja biduvat, ama na se i za se imate negativen odgovor!
najubo @Candy da zemet to kandiloto i da gi pocadit malku
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
mislete so sakate. dokaz oti lugje samo so potvrdi do april godinava zemvaa, vo sekoe vreme mozam da dokazam a i drugite to na forumov go znat
a vie grupa li ste so li ste ne znam.... so na sekoe prasvanje ili mislenje vednas eden po eden se javuvate i pisvete ----ne mojt , ne ja biduvat, ama na se i za se imate negativen odgovor!
najubo @Candy da zemet to kandiloto i da gi pocadit malku
1. до април беа дадени до 2013/4
2. за одпочната процедура во 2011/2 не требаа докази, доволна беше потврдата
3. Законот е сменет
4. 2011/2,скоро сите зедоа, останаа 5%
5. Докажи
6. Сега сме 2017
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
[DOUBLEPOST=1511002281][/DOUBLEPOST]
Ако не веруваш во нивните институции зошто се потпираш на нивната работа?
Важат не оспорувам, НО ВАЖАТ ОНИЕ КОИ ИМААТ ОСНОВА, И ОНИЕ КОИ МОЖЕДА СЕ ДОКАЖАТ.

И треба да се разјасни разликата помеѓу прифаќање и уважување. Потврдите во основа не докажуваат ништо, туку тие треба да се насока по која министерството треба интерно да те поврзе со некоја личност, А НЕМА ПРАВНА ОСНОВА, по народски, дај бе види на ова детево дедо му бил бугарин, види дали има нешто??? ако има арно ако не Доплолнителна да најдиме друг
АКО САКАШ ЈАС ЌЕ РЕГИСТРИРАМ ДРУШТВО ВО ВЕЛЕС И ЌЕ ИЗДАВАМ ПОТВРДИ, И ЌЕ ГИ УВАЖАТ??? седете деца може тој филм да му го продавате на очајни или глупави во двата случаи некој печали на туѓата мака...
Prvo izgleda ne gi imas procitano zakonite vrz osnova na koi rabotat DABC I MP,vtoro ako si otvoris zdruzenie treba da bide priznaeno a koi se priznaeni se gleda na sajtot od DABC, treto spored zakonot DABC go utvrduva bugarskoto poteklo a nie imame site proishod deka imame bugarsko poteklo I nemozi spored zakonot MP da ne odbiva I da veli deka nemame bugarsko poteklo koga instituciata DABC koja e zadolzena da utvrduva veke ni dala potvrda deka imame,cetvrto fakt e deka potvrdite od zdruzenie se zakonski no vo momentov nema volja vo Bugarskata vlada da ni dava I ne zaebava,od edna strana sme bile Bugari a od druga e sega dokazete deka ste iako znaet deka 95% od nas nemaat dokumenti poradi politickata situacia vo minatoto[DOUBLEPOST=1511007176][/DOUBLEPOST]
Ne sakam kako reklama da me svatite mbp na petar kolev izdava bez pari potvrdi pa taka nema sto da izgubite
Sebo dali e sigurno deka e za bez pari potvrdata? Zatoa sto I od BKKS velea deka e bez pari potvrdata no samo 30 evra bile za zaclenuvajne hahaha.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Prvo izgleda ne gi imas procitano zakonite vrz osnova na koi rabotat DABC I MP,vtoro ako si otvoris zdruzenie treba da bide priznaeno a koi se priznaeni se gleda na sajtot od DABC, treto spored zakonot DABC go utvrduva bugarskoto poteklo a nie imame site proishod deka imame bugarsko poteklo I nemozi spored zakonot MP da ne odbiva I da veli deka nemame bugarsko poteklo koga instituciata DABC koja e zadolzena da utvrduva veke ni dala potvrda deka imame,cetvrto fakt e deka potvrdite od zdruzenie se zakonski no vo momentov nema volja vo Bugarskata vlada da ni dava I ne zaebava,od edna strana sme bile Bugari a od druga e sega dokazete deka ste iako znaet deka 95% od nas nemaat dokumenti poradi politickata situacia vo minatoto[DOUBLEPOST=1511007176][/DOUBLEPOST]
Sebo dali e sigurno deka e za bez pari potvrdata? Zatoa sto I od BKKS velea deka e bez pari potvrdata no samo 30 evra bile za zaclenuvajne hahaha.
Се судираш со еден проблем, го имам прочитано законот, за жал, вистината е оваа да може да се поднесе се што сметаш дека може да послужи како доказ, но не значи дека тој доказ ќе е уважен. Секој може да формира друштво, но е битен статутот да не навлегвам во тоа, да сите сме Блгари, но има и срби и власи и грци, е сега раздели кој е што. И најбитно ако нема волја има закон, затоа секогаш прво повикај се на правниот поредок, по чии правила играш
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
mislete so sakate. dokaz oti lugje samo so potvrdi do april godinava zemvaa, vo sekoe vreme mozam da dokazam a i drugite to na forumov go znat
a vie grupa li ste so li ste ne znam.... so na sekoe prasvanje ili mislenje vednas eden po eden se javuvate i pisvete ----ne mojt , ne ja biduvat, ama na se i za se imate negativen odgovor!
najubo @Candy da zemet to kandiloto i da gi pocadit malku
Ne sestro tuka nisto ne pomaga. Prostorija na kub i vlaska magija garantiram 100%
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ne sakam kako reklama da me svatite mbp na petar kolev izdava bez pari potvrdi pa taka nema sto da izgubite
Ме влечиш за јазик да го нападнам Колев?? е нема, значи можеби човекот работи легално и супер, не ме интересира, сум немалсо него работа и неможам да кажам, ама можам да кажам за мноштво посредници кои вадат потврди без основа, со кои сум бил во контакт[DOUBLEPOST=1511007782][/DOUBLEPOST]Мерси и гуд најт мајне даммен унд херне,сечитаме за 4 дена
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Prvo izgleda ne gi imas procitano zakonite vrz osnova na koi rabotat DABC I MP,vtoro ako si otvoris zdruzenie treba da bide priznaeno a koi se priznaeni se gleda na sajtot od DABC, treto spored zakonot DABC go utvrduva bugarskoto poteklo a nie imame site proishod deka imame bugarsko poteklo I nemozi spored zakonot MP da ne odbiva I da veli deka nemame bugarsko poteklo koga instituciata DABC koja e zadolzena da utvrduva veke ni dala potvrda deka imame,cetvrto fakt e deka potvrdite od zdruzenie se zakonski no vo momentov nema volja vo Bugarskata vlada da ni dava I ne zaebava,od edna strana sme bile Bugari a od druga e sega dokazete deka ste iako znaet deka 95% od nas nemaat dokumenti poradi politickata situacia vo minatoto[DOUBLEPOST=1511007176][/DOUBLEPOST]
Sebo dali e sigurno deka e za bez pari potvrdata? Zatoa sto I od BKKS velea deka e bez pari potvrdata no samo 30 evra bile za zaclenuvajne hahaha.
100%
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи ова беше последната измена од април 2017г. за која скокнаа од ВМРО и по сите бг медиуми имаше дека се затегнува процедурата за бг државјаство, имаме многу пати дискутирано овде ама гледам на многу тоа не им одговара. Потврдите дефинитивно не докажуваат ништо, освен во одредени случаи како што изјави Јотова и некои од МП дека може да се добие државјанство без оригинален документ под одредени услови т.е. дека има и други околности, а не објаснаа кои се тие. Тоа значи дека може некој и да помине со потврда ама тоа е незначителна бројка и нели ако шпекулираме кои се тие други околности-одлично поминато интевју + регулиран престој во бугарија? итн.
Ама тоа не значи дека треба да си ги фрламе парите за џабе и да се надеваме дека ќе сме во тие 1%
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728
Screen Shot 2017-11-18 at 2.31.58 PM.png
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Jotova odi vo Albania kaj "Bugarite od Golo Brdo", samo neka kazi kako tie se I dokazale deka se Bugari a nie ne sme bile koga kako prvo tie nemaat stari dokumenti,nikogas ne bile pod Bugarska vlast,nemaat dokumenti od Bugarska crkva zatoa sto se muslimani,poveketo veke ne go zboruvaat ni jazikot,imaat albanski imijna I prezimijna,a kaj nas samo vidi go imeto I prezimeto na covekot I najcesto znaes koj e I sto e, cirkuzi nevideni,barem da ne odese da se strami tamu
 
D

Drexel

Гостин
Значи ова беше последната измена од април 2017г. за која скокнаа од ВМРО и по сите бг медиуми имаше дека се затегнува процедурата за бг државјаство, имаме многу пати дискутирано овде ама гледам на многу тоа не им одговара. Потврдите дефинитивно не докажуваат ништо, освен во одредени случаи како што изјави Јотова и некои од МП дека може да се добие државјанство без оригинален документ под одредени услови т.е. дека има и други околности, а не објаснаа кои се тие. Тоа значи дека може некој и да помине со потврда ама тоа е незначителна бројка и нели ако шпекулираме кои се тие други околности-одлично поминато интевју + регулиран престој во бугарија? итн.
Ама тоа не значи дека треба да си ги фрламе парите за џабе и да се надеваме дека ќе сме во тие 1%
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728
Прегледај го приврзокот 180440
Абе ќути не шири негативна енергија кај овие фрагилни души :rolleyes: Некогаш ја разбирам Candy зошто е таква како што е :pijanco:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom