Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
2 септември 2012
Мислења
269
Поени од реакции
54
Точно ли е дека ако Бојко Борисов освои 121 пратеник , нема да бидат потребни тие документи за бугарско потекло?
Pa toj napravi za makedoncite da e postapkata 1 god,sig sum deka pak ke se vrati na staro ako pobedi toj[DOUBLEPOST=1407360255][/DOUBLEPOST]Inaku,bev vo toj klub vo strumica,mislam deka e laga prevara...sedisteto vo eden privaten stan,davaat dokumenti ama bez pecat,clenarina 600den mesecno...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Pa toj napravi za makedoncite da e postapkata 1 god,sig sum deka pak ke se vrati na staro ako pobedi toj[DOUBLEPOST=1407360255][/DOUBLEPOST]Inaku,bev vo toj klub vo strumica,mislam deka e laga prevara...sedisteto vo eden privaten stan,davaat dokumenti ama bez pecat,clenarina 600den mesecno...
600 денара не се многу пари. Бугарскиот клуб треба сите да го поддржиме.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Имаш ли информација како да се стапи во контакт со клубот во Скопје. Јас пробав да ги најдам ама не успеав.
Немам информација каде се наога засега,најверојатно некои од посредувачите сигурно имаат инфо,или пак да се обратиме во амбасадата...ке се обидам да добијам адреса.[DOUBLEPOST=1407415175][/DOUBLEPOST]
Имаш ли информација како да се стапи во контакт со клубот во Скопје. Јас пробав да ги најдам ама не успеав.
Немам информација засега,ама работам на случајот...доколу има тука некој таква информација ,нека сподели,би било корисно за сите кои ја следат оваа тема:)
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2014
Мислења
16
Поени од реакции
7
Здраво на сите.
Студент сум во Франкфурт со бугарски пасош. До сега се враќав во мк со кола и немав проблеми. На македонска граница давав мк пасош, а на другите бг пасош. Овојпат треба да си идам со авион до Скопје, дали ќе ми прават проблем што сум повеќе од 90 дена надвор од државата?
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
89
Поени од реакции
135
bravo za temata-imam edno prasanje ako moze nekoj dami odgovori i porano go bev postavil black ader mi prati link fala mu mnogu prasanjeto e -dedomi po majka sluzel vojska vo bg 1941 do 1943 ali na linkot http://www.archives.government.bg/278-ДВИА ne dava rezultati dali treba da se pisuva na bugarski ili e nesto drugo ili da se javam vo bg ambasada neznam kako da dokazam molam za pomos
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
za bugarskiot klub najtocna informacija e deka sega izdava dokument megutoa na tie so imaat rodnina so BG drzavjanstvo i kosta 30 evra zaclenuvanjeto.... a za tie so nemat takov rodnina ke otidat vo septemvri... a za tie so jadea g..na deka nemalo vrska dali ke imas rodnina so BG drzavjanstvo ili ne za da se zaclenis sega mu stana jasno... mnogu losa rabota e so sekoj se praj tuka pametnjakovic pa si pisi svoj tezi kako misli on deka ke bide a vo sustina pojma nema od cela situacija.. ( gorenavedenoto e tocno zatoa so jas bev i srediv rabota za mene )
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
za bugarskiot klub najtocna informacija e deka sega izdava dokument megutoa na tie so imaat rodnina so BG drzavjanstvo i kosta 30 evra zaclenuvanjeto.... a za tie so nemat takov rodnina ke otidat vo septemvri... a za tie so jadea g..na deka nemalo vrska dali ke imas rodnina so BG drzavjanstvo ili ne za da se zaclenis sega mu stana jasno... mnogu losa rabota e so sekoj se praj tuka pametnjakovic pa si pisi svoj tezi kako misli on deka ke bide a vo sustina pojma nema od cela situacija.. ( gorenavedenoto e tocno zatoa so jas bev i srediv rabota za mene )

drugar bidejki veke si bil i si sredil ke te zamolam da mi pojasnis uste nekoi rab ako mozes,vaganjeto na dokumentot vkupno kosta 30 evra ili toa e clenstvo pa plus se plaka za izdavanjeto?i od septemvri dali ke moze bez problem da izvadat i tie sto nemaat nekoja rodnina so bg pasos?
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
309
Поени од реакции
281
za bugarskiot klub najtocna informacija e deka sega izdava dokument megutoa na tie so imaat rodnina so BG drzavjanstvo i kosta 30 evra zaclenuvanjeto.... a za tie so nemat takov rodnina ke otidat vo septemvri... a za tie so jadea g..na deka nemalo vrska dali ke imas rodnina so BG drzavjanstvo ili ne za da se zaclenis sega mu stana jasno... mnogu losa rabota e so sekoj se praj tuka pametnjakovic pa si pisi svoj tezi kako misli on deka ke bide a vo sustina pojma nema od cela situacija.. ( gorenavedenoto e tocno zatoa so jas bev i srediv rabota za mene )
EE drugar istoto i jas koa go kazhuvav na starata tema deka e vazhno da imash rodnini so BG pasosh za dokumentov sho kje go izdava klubot vo MK pola se smeeja!!
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Ima li nekoj iskustvo so vadenje Maticen broj vo BG dali e potrebno povtorno izvod da se nosi preveden i legaliziran?
 
Член од
7 август 2014
Мислења
16
Поени од реакции
7
Фала многу. Сигурно е дека и за враќање после ќе немам проблем ?
 
На врв Bottom