Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Е ова веќе логика има значи се оправиле таму....чудно што мене ме не ми излегува вака без тие додатоци, можеби е затоа што кога бев на интервју во дабч во 2015 на место ми го погледнаа стариот и ми го вратија одма, па дур пред неколку недели го доставив пак (не ме напаѓајте знам дека не го бараа ама јебига:ROFLMAO::icon_mrgr:) Бар се оправуваат само ќе чекаме да ги исчистат старите преписки
Sega mi kazaa deka se gledalo
do zapirkata. Zavrsuvalo so zapirkata i dabc i dans ne gi vcituvalo
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Прегледај го приврзокот 173364
OKOLU DOPOLNITELNATA PROVERKA (OVA NE E MOE) na segasnite statusi stoelo do zapirkata i posle zapirkata ne gi vcituvalo dabc i dans. Dabc znaete sto e a dans e drzavna agencija za nacionalna sigurnost.
Zamaram luge vo nedela vecer ama morav da ja otkrijam misterijata :D[DOUBLEPOST=1498421828][/DOUBLEPOST]i sega pak se navrakam nazad
- Lazar rece deka mp sorabotuva so dabc i zatoa ne se potrebni dopolnitelno da se nosat dokumenti
- Od MP kazaa deka sorabotuvaat so dabc dokolku e potreben dokument
- Od DABC odbija da mi go vratat originalot proadi toa sto kazaa deka mozno e MP da pobara od niv.
некако е смешно,,порано ДАБЧ и МП немаја моабет,а сега кога ги средија работите меѓу другото,сега ја тупи третата страна вице..се нешто излегува,,,балканска/валканска работа...
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
kako mojt januari intervju posle nekoj mesec finalna a finalnava od fevruari odma,kontradiktorni ste vo izjavive ili vrska nemate so umot sto prajte muabet.pozz[DOUBLEPOST=1498418645][/DOUBLEPOST]mnogu gluposti se tresat dezinformacii se sirat nikoj ne kazuvat proverena informacija[DOUBLEPOST=1498419046][/DOUBLEPOST]master se obiduvat da pomognit vi kazuvat od licno iskustvo drugi mu vikaat lazes atoj e od postarite clenoj predhodno edna tema se zatvori so 500 strani
Што не ти е јасно тебе момак? што е тоа од вишава геометрија што ти го буни тебе закоравеното мозоче? интервју почеток Јануари, финална крај на Февруари. Да ти цртам сакаш или ке сфатиш?
нит ми е гајле дали те интересира,нит дали си сфатил нит па имам ќар ако нешто излажам или погрешна информација дадам. и да се ден +- у прашање таа е математиката. Секој со своја среќа,никаде не пишува дека за сите мора да е до ден,час,минута исто и точно. Или па можеби ти е криво па вакви смешни изјави вадиш. Ако разбра,ок,ако не,прочитај го постов пополека уште неколку пати.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
e sega prasanjeto e kolku vreme nie kje kisneme na dopolnitelna pa makar posle zapirkata da pisuva DANS ili DABC?jas sum eden mesec na dopolnotelna a bev 9 meseci na finalna
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Oficijalno pocnuvam 9-ti mesec na zadolzitena......
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
e sega prasanjeto e kolku vreme nie kje kisneme na dopolnitelna pa makar posle zapirkata da pisuva DANS ili DABC?jas sum eden mesec na dopolnotelna a bev 9 meseci na finalna
Verojatno dodeka dabc ne dostavi na mp dokazi za poteklo i dodeka dans ke izgotvi izvestaj za tvoeto minato
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
and by the way, stom DAPC ti dala proishod, sto ima MP da proveruva??? Ubavo pisuva na novive proshodi (negde od septemvri 2015) na osnov na koj dokument e dobien. Pa sto pravime ako e edna krstenica na baba, a 5 nejzini vnuci apliciraat i site se na razlicni mesta, koj vo Skoje, koj vo Bitola, Koj vo Sofija,,,eden pocnal 2014, slusnal drugiot pocnal 2015???? I nemu mu treba da go pokaze vo DAPC dokumentot. DAPC si pravea kopii si stavase deckoto tamu pecat verno na orginal, a izvodi, umrenici sekoj vnuk si vadi posebno i gi zimaa prevedeni i legalizirani orginali za vo dosie.
Me zbunuva seto ova... Ako e potvrda od klub, razbiram da ostavis orginal, ako e pasos od tatko/majka ke go najdat po broj, a ako e star dokument i ako ti go zemat, a bratucetkati saka da pocne procedura i treba da go pokaze, sto ke rece;;;; go imate vo dosie na toj i toj???[DOUBLEPOST=1498467490][/DOUBLEPOST]
Verojatno dodeka dabc ne dostavi na mp dokazi za poteklo i dodeka dans ke izgotvi izvestaj za tvoeto minato
Epa momentot so DAPC ne mi jasen???? DAPC ti dal proishod i pisal na osnov na sto ti go dal. MP sega bara: " aj uste ednas dajte da vidime nie, da ne ste zgresile" ??? Porano DAPC davase na izjava deka se osekas bugarin, ama eve veke 2 godini samo so dokumenti davaat (dali ke e pasos od rodnina, dali ke e star dokument, dali e potvrda-vazno MORA dokument da imas).
Delot so DANS e jasen, duri cekame minuva 1.5-2 godini, moze si napravil nekoe novo kriminalno delo, pa da proverat, toa e vo red,
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
and by the way, stom DAPC ti dala proishod, sto ima MP da proveruva??? Ubavo pisuva na novive proshodi (negde od septemvri 2015) na osnov na koj dokument e dobien. Pa sto pravime ako e edna krstenica na baba, a 5 nejzini vnuci apliciraat i site se na razlicni mesta, koj vo Skoje, koj vo Bitola, Koj vo Sofija,,,eden pocnal 2014, slusnal drugiot pocnal 2015???? I nemu mu treba da go pokaze vo DAPC dokumentot. DAPC si pravea kopii si stavase deckoto tamu pecat verno na orginal, a izvodi, umrenici sekoj vnuk si vadi posebno i gi zimaa prevedeni i legalizirani orginali za vo dosie.
Me zbunuva seto ova... Ako e potvrda od klub, razbiram da ostavis orginal, ako e pasos od tatko/majka ke go najdat po broj, a ako e star dokument i ako ti go zemat, a bratucetkati saka da pocne procedura i treba da go pokaze, sto ke rece;;;; go imate vo dosie na toj i toj???[DOUBLEPOST=1498467490][/DOUBLEPOST]
Epa momentot so DAPC ne mi jasen???? DAPC ti dal proishod i pisal na osnov na sto ti go dal. MP sega bara: " aj uste ednas dajte da vidime nie, da ne ste zgresile" ??? Porano DAPC davase na izjava deka se osekas bugarin, ama eve veke 2 godini samo so dokumenti davaat (dali ke e pasos od rodnina, dali ke e star dokument, dali e potvrda-vazno MORA dokument da imas).
Delot so DANS e jasen, duri cekame minuva 1.5-2 godini, moze si napravil nekoe novo kriminalno delo, pa da proverat, toa e vo red,
Toa ne mozam jas da ti kazam zosto e taka :D
toa e politika na rabota na ministerstvoto za pravda. Nie sme tie sto barame pa zatoa sto ke ni pobaraat ke odneseme. Ako ne ke dobieme otkaz
 
A

ayodisisskimaskdaslumpgod

Гостин
Поздраво до сите!

Имам неколку прашања околу процедурава со бугарскиов пасош. Значи вака, имам „УДОСТОВЕРЕНИЕ“ издадено од ДАБЧ кое служи за „Разрешаване на прод'лжително пребиваване“ издадено уште од 2009. Дали некој знае што уште е потребно за да се досреди за пасош и за возачка дозвола (од македонска возачка преведена на бугарска; ми треба точниот датум што го имам на македонската возачка). Итно ми треба помош бидејќи најдов работа во странство само ми треба EU пасош, за да се „спасам“, ако знае некој многу ќе ми помогне! Исто така, ако знае некој колку би траела процедувара отприлика?

Благодарам.
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
I mene ne mi e jasno sto ke proveruvaat vo DABC, koga tie veke izdale proizhod I pisuva na koja osnova e izdaden. Jas koga podnasav za proizhod vo DABC, originalot go dadov samo na uvid, mi go vratija odma na salterot. Ostana tamu samo zaverena kopija kaj notar. I sega od MP koga ke baraat star document od DABC, sto ke im dadat ovie? Znaci li deka treba samiot da go odnesam originalot vo MP? Nisto do kraj ne e jasno. Mozebi taka im odgovara.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
I mene ne mi e jasno sto ke proveruvaat vo DABC, koga tie veke izdale proizhod I pisuva na koja osnova e izdaden. Jas koga podnasav za proizhod vo DABC, originalot go dadov samo na uvid, mi go vratija odma na salterot. Ostana tamu samo zaverena kopija kaj notar. I sega od MP koga ke baraat star document od DABC, sto ke im dadat ovie? Znaci li deka treba samiot da go odnesam originalot vo MP? Nisto do kraj ne e jasno. Mozebi taka im odgovara.
Ako pobaraat ke im dostavis napisav ovie nekolku strani 100 pati
Ke pisuva deka prepiskata e izvadena za dopolnitelna proverka i sleduva da se dostavat dokumenti za poteklo na rodnina bugarin
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Ako pobaraat ke im dostavis napisav ovie nekolku strani 100 pati
Ke pisuva deka prepiskata e izvadena za dopolnitelna proverka i sleduva da se dostavat dokumenti za poteklo na rodnina bugarin
I jas mislam deka dodeka ne ti se smeni statusot deka baraat da im odneses nesto, nema potreba da nosis.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ako pobaraat ke im dostavis napisav ovie nekolku strani 100 pati
Ke pisuva deka prepiskata e izvadena za dopolnitelna proverka i sleduva da se dostavat dokumenti za poteklo na rodnina bugarin
Девојче престани да ги убедуваш луѓето од твоја гледна точка , бидејќи колку ја што разбрав ти си само со потврда од Лазар Младенов така да нема ни што да доставиш како на пример оргинални стари документи. Се препоти стопати да докажеш дека сите други грешат а само ти си во право. Разбери дека има еден куп луѓе со различни искуства од твоето да не речам дека сите се по нешто различни но сепак за некого корисни за оној кој ќе се пронајде во некој од споделените постови.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom