Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Зошто сега пак враќаат на дополнителна ? Каде е проблемот ?
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Pak ke recam. Aplikanti sme od nesigurno podracje. Za bg drzavjanstvo apliciraat moldavci, srbi, turci, ukrainci duri i rusi
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Ima li uste nekoj od 2013?blizu 20 meseci sum na dopolnitelna so dokumenti od prv bratuced.16###.Vi posakuvam sreka na site nevazno od koja godina
Da brat mi e od 2013, i nego mu pobaraja drugi dokumenti oti nedovolni bea prvite, podneseni novi izvodi od dedo i plus clentstvo od Strumica i 8 meseci statusot ist mu stoi, ne ni gi imaat videno novite podaeno dokumenti vo dekemvri 2016.. neznaeme veke so da pravime plus
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
Pak ke recam. Aplikanti sme od nesigurno podracje. Za bg drzavjanstvo apliciraat moldavci, srbi, turci, ukrainci duri i rusi
kakvi srbi bre drugarce oni nejkat da se smislat so srbite .. kakvo nesigurno podracje .. so zbores poima nemas so edni isti ulicni muabeti .. makedonija nesigurno podracje za bugarija a srbite se sigurno haha kolku si bezveza ti drugarce nemozam da veruvam
 
Член од
3 септември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Da brat mi e od 2013, i nego mu pobaraja drugi dokumenti oti nedovolni bea prvite, podneseni novi izvodi od dedo i plus clentstvo od Strumica i 8 meseci statusot ist mu stoi, ne ni gi imaat videno novite podaeno dokumenti vo dekemvri 2016.. neznaeme veke so da pravime plus
Ista sum i jas podadeni dopolnitelni dokumenti kraj na septemvri 2016 preku advokatite od Sofija i nisto, mislam deka treba da se oprostime u bg pasosite :tapp:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Nikoj so sila ne ve tera da aplicirate otkazete se otpisete gi sto sakate pravete samo ne tupete veke na temava banalni smesni ste kako tetki vo klimaks i dosadni. Ako ne vi odgovara sistemot na rabota vo Bugarija odete vo druga drzava sto e podobra i sto ke ve tretira poubavo... ili od sekade ke ve izbrkaat pa da sansite da se sluci toa se 100%
ne bidete dosadni ve molam zatoa sto nekoj ke dojde da pobara informacija pa od vasite gnjavenja so gluposti nema da moze da najde
:popce:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Ista sum i jas podadeni dopolnitelni dokumenti kraj na septemvri 2016 preku advokatite od Sofija i nisto, mislam deka treba da se oprostime u bg pasosite :tapp:
Isto i jas dadov dopolnitelni dokumenti vo avgust 2016 i do den deneska nema nishto.
Znaci uste malce, skoro cela godina kje pomine otkako dostaviv dopolnitelni dokumenti.[DOUBLEPOST=1493286782][/DOUBLEPOST]
kakvi srbi bre drugarce oni nejkat da se smislat so srbite .. kakvo nesigurno podracje .. so zbores poima nemas so edni isti ulicni muabeti .. makedonija nesigurno podracje za bugarija a srbite se sigurno haha kolku si bezveza ti drugarce nemozam da veruvam
Vistina e deka srbite navalija na BUG pasosi i gi ima vo pregolem broj :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Vistina e deka srbite navalija na BUG pasosi i gi ima vo pregolem broj :)
Тоа се Срби/српски државјани со бугарско потекло, луѓе што успеале да си најдат некој бугарски предок, исто како вас. Не за џабе Бугарија ја има отворено вратата за луѓе од територии кадешто смета дека историски живееле Бугари. Таква е Македонија, а таква е југоисточна Србија, што пред да паднат под српска власт, Бугарите си ги нарекувале "Западните покрајнини". И тогаш и сега таму има Бугари - со бугарски презимиња, имаат и бугарска партија и се признато малцинство во Србија. Тие се тие "Срби" што ги гледате кога бараат бугарско државјанство.
 
M

Marija79

Гостин
kakvi srbi bre drugarce oni nejkat da se smislat so srbite .. kakvo nesigurno podracje .. so zbores poima nemas so edni isti ulicni muabeti .. makedonija nesigurno podracje za bugarija a srbite se sigurno haha kolku si bezveza ti drugarce nemozam da veruvam
kakvi srbi bre drugarce oni nejkat da se smislat so srbite .. kakvo nesigurno podracje .. so zbores poima nemas so edni isti ulicni muabeti .. makedonija nesigurno podracje za bugarija a srbite se sigurno haha kolku si bezveza ti drugarce nemozam da veruvam
Nije mi bas jasno zasto kazes da bugari ne mogu da smisle srbe kad to nije tacno ,srbi najkrace cekaju bugarsko drzavljanstvo do 2 godine maksimum ,....
Ja sam pola bugarka pola srpkinja I kad sam predala 2015 u decembru dokumenta ,naisla sam na neverovatnu ljubaznost svuda a na intervju posebno jer covek koji me intervjuiso se skolovao u mom gradu u srbiji ,I eto na primer u decembru sam dala papire isti dan mi zakazali intervju za januar 2016 I sad treba da podignem ukaz .Gde je tu da mrze sebe kazi mi ?
 
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
Oni mrze prave Srbe, a mi koji apliciramo za pasos nismo Srbi, vec Bugari.
Zasto je Makedonija nesigurno podrucje? Zato sto su vam davali poreklo na osnovu izjave da se osecate da ste Bugari. Zato su i ukocili rabotu. Kako bez dokumenat da vam neko da drzavljanstvo, nije logicno. Ko ima papir taj prolazi sigurno.
Dimitrovgrad i Bosilegrad su bili bugarski do 2.svetski rat. Ti ljudi tamo su rodjeni u Bugarskoj, sluzili su bugarsku vojsku, isli u bugarske skole, kako mogu da im zabrane drzavljanstvo?
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
27
Поени од реакции
17
Може некој да ми каже што од прилика се пишува во молбата при поднесување документи, конкретно во делот "посочват се подробно обстојателствата, поради които се иска придобиване на б'лгарско гражданство"? (Види на сликата)
Не сакам да те бркам, за тоа пишувам однапред дека тоа е лично мислење без никакво искуство во оваа постапка, односно каков ќе биде резултатот. Според мене, нема да е лага, ако напишеш:

Бих искал да добија б'лгарско гражданство, заштото ако представенијат от мен документ удостоверјава б'лгарско потекло на моја (дјадо/башта/баба/т.н), то с'штијат бива основание и за мен като негов наследник да се ползвам с'с с'штите нему права.

( Би сакал да добијам блгарско државјанство, бидејќи ако претставениот од мене документ потврдува блгарско потекло на мојот (дедо / татко / баба / итн), тогаш истиот бива (станува) причина и за мене како негов наследник да се ползувам со истите нему права. )
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Не сакам да те бркам, за тоа пишувам однапред дека тоа е лично мислење без никакво искуство во оваа постапка, односно каков ќе биде резултатот. Според мене, нема да е лага, ако напишеш:

Бих искал да добија б'лгарско гражданство, заштото ако представенијат от мен документ удостоверјава б'лгарско потекло на моја (дјадо/башта/баба/т.н), то с'штијат бива основание и за мен като негов наследник да се ползвам с'с с'штите нему права.

( Би сакал да добијам блгарско државјанство, бидејќи ако претставениот од мене документ потврдува блгарско потекло на мојот (дедо / татко / баба / итн), тогаш истиот бива (станува) причина и за мене како негов наследник да се ползувам со истите нему права. )
Samo ako mozes napisi na bugarski a ne kako sto e vaka napisano na strumicki dijalekt[DOUBLEPOST=1493293625][/DOUBLEPOST]ili ospto zapadno bugarski dijalekt[DOUBLEPOST=1493293656][/DOUBLEPOST]Treba da bide napisano na literaturen jazik
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom