Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Zdravo svima.Hteo bih da podelim moje iskustvo oko aplikacije za drzavljanstvo.Podneo sam zahtev za Proizhod u konzulatu u Pristini marta 2013,da bi isti podigao u junu ili julu iste godine.Jurnjava,prevod dokumenata i sve sto prati trajalo je do decembra 2013. 27.12.2013 bio u Pristini na intervju.Broj za proveru sam dobio u septembru 2014.Za proizhod nisam imao nikakve papire,samo sam potpisao izjavu o bugarskoj nacionalnoj svesti (u to vreme za moju etnicku zajednicu goranaca je bilo dovoljno)i to je to.Status sam proveravao retko,ali iskljucivo citao protokole koji su bili do kraja 2015.Kada se promenio nacin provere krenula je i prica da vise nije dovoljno imati proizhod,nego cvrst dokaz o bugarskom poreklu.Onda sam prestao da proveravam jer nisam imao dokaz.Krajem novembra 2016 sam slucajno proveri status da vidim da li su me skinuli iz evidencije a tamo je pisalo - Molbata vi e razgledana ot saveta po grazdanstvo c polozitelno stanoviste. predstoi izdavaneto na ukaz na viceprezidenta na RB.Iznenadjenje je veliko ali........ I dan danas je isto taj status od ne znam kad.Medjutim sad krece nova agonija i nova provera svih dokumenata.Jedan od posrednika blizak MP mi je tamo proveravao i rekao da ce sve vratiti na ponovnu proveru i da ce me 100 % odbiti ukoliko ne dostavim adekvatan dokument.Tuga,nemam dokumenat.

Sada bih zamolio upucene da pomognu.Deda mi je do 1938 bio u Bugarskoj u mestu Silistra i po recima mog oca tamo je imao licnu kartu i mozda i pasos.Da li postoji nacin da se proveri i eventualno da se dodje do nekih dokumenata? Hvala svima i puno srece u ovom haosu.
Ako mislish deka imal licna karta togas probaj da dojdesh do informacija od maticna sluzba i opstina Silistra, ili nekoj arhiv od Bugarija...Vidi na net ima websites od arhivite vo BG pa pisi in mail tamu...pozz[DOUBLEPOST=1492781250][/DOUBLEPOST]
http://www.mediapool.bg/ministerstvoto-na-pravosadieto-smyata-da-preseche-biznesa-s-balgarskoto-grazhdanstvo-news260945.html

Од тука се гледа дека вицепрезидент нема да проверува само криминали,туку и на кој начин е добиен происходот. Во февруари не потпишала ниеден указ кој не е потрепен со взходјашт блгарин
Другари доаѓа на власт Бојко Борисов во коалиција со патриотите... Свесни сте што значи тоа и кој ќе го превземе целосно МП во најскоро време??? Позз[DOUBLEPOST=1492781556][/DOUBLEPOST]
Ako mislish deka imal licna karta togas probaj da dojdesh do informacija od maticna sluzba i opstina Silistra, ili nekoj arhiv od Bugarija...Vidi na net ima websites od arhivite vo BG pa pisi in mail tamu...pozz[DOUBLEPOST=1492781250][/DOUBLEPOST]
Другари доаѓа на власт Бојко Борисов во коалиција со патриотите... Свесни сте што значи тоа и кој ќе го превземе целосно МП во најскоро време??? Позз
Добро Јотова ајде ќе прави опструкции, ама нашиве не би требало да стојат со вкрстени раце...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ako mislish deka imal licna karta togas probaj da dojdesh do informacija od maticna sluzba i opstina Silistra, ili nekoj arhiv od Bugarija...Vidi na net ima websites od arhivite vo BG pa pisi in mail tamu...pozz[DOUBLEPOST=1492781250][/DOUBLEPOST]
Другари доаѓа на власт Бојко Борисов во коалиција со патриотите... Свесни сте што значи тоа и кој ќе го превземе целосно МП во најскоро време??? Позз[DOUBLEPOST=1492781556][/DOUBLEPOST]
Добро Јотова ајде ќе прави опструкции, ама нашиве не би требало да стојат со вкрстени раце...
Ubo velit.... Смјатам, че има нужда от хоризонтални промени по доста други закони - Закона за б'лгарите в чужбина, Закона за чужденците, Закона за б'лгарското гражданство. Заштото другото означава отново кр'пка на парче и пак нјама да постигнем резултатите, които всички ние искаме.
http://www.blitz.bg/politika/yotova-s-tezhki-dumi-za-noviya-parlament-obyasni-kakvo-tryabva-da-napravyat-i-kde-mozhe-da-sbrkat_news506048.html
 
Член од
20 април 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Ako mislish deka imal licna karta togas probaj da dojdesh do informacija od maticna sluzba i opstina Silistra, ili nekoj arhiv od Bugarija...Vidi na net ima websites od arhivite vo BG pa pisi in mail tamu...pozz[DOUBLEPOST=1492781250][/DOUBLEPOST]
Другари доаѓа на власт Бојко Борисов во коалиција со патриотите... Свесни сте што значи тоа и кој ќе го превземе целосно МП во најскоро време??? Позз[DOUBLEPOST=1492781556][/DOUBLEPOST]
Добро Јотова ајде ќе прави опструкции, ама нашиве не би требало да стојат со вкрстени раце...
Сичко ке пробам.Благодарим много поззз.[DOUBLEPOST=1492784594][/DOUBLEPOST]
ima li promena nekoj od 2014 sto e na dopolnitelna?[DOUBLEPOST=1492774645][/DOUBLEPOST]ima li promena nekoj od 2014 sto e na dopolnitelna?
ас сум од пред 5 месеци( најмалко 5,тогаш го видев а не го проверавав 10 месеци)на чекане за указ.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
3
Zdravo dechki :) Jas bev na intervju na 1 fevruari 2016ta. Ovoj meseci na 4ti (april) mi se smeni statusot vo: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. Dali nekoj ima informacija kolku vreme se ceka za ukaz.
 
D

Drexel

Гостин
Zdravo dechki :) Jas bev na intervju na 1 fevruari 2016ta. Ovoj meseci na 4ti (april) mi se smeni statusot vo: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. Dali nekoj ima informacija kolku vreme se ceka za ukaz.
Почнале!!!!!! :oleee::cuc::popce: За птопис 2 до 3 месеци се чека! Значи со интервју од 1 феб ти одобриле јас сум на 17 значи да очекувам ова или следната недела!
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
Zdravo dechki :) Jas bev na intervju na 1 fevruari 2016ta. Ovoj meseci na 4ti (april) mi se smeni statusot vo: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. Dali nekoj ima informacija kolku vreme se ceka za ukaz.
So kakvi dokumenti si?
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
Штом сите не ги вратиле на дополнителна мора нешто да не е во ред со нас кои не вратија на дополнителна од финална а сме биле на интервју втората половина на јануари 2016. Некои членови на форумов напишаа дека од финална им се променило во "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија." Ве молам сакам ваши мислења во врска со оваа работа. Јас бев на интервју 26 јануари 2016, документи од прв братуцед и од бугарскиот клуб во Струмица. 6 месеци финална, од 2 април од финална ми се промени во "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,"
 
Член од
3 април 2017
Мислења
44
Поени од реакции
19
Почнале!!!!!! :oleee::cuc::popce: За птопис 2 до 3 месеци се чека! Значи со интервју од 1 феб ти одобриле јас сум на 17 значи да очекувам ова или следната недела!
Јас бев на 13 јануари 2016 на интервју, од 16 март 2017 чекам указ, ама слушнав дека и од указ враќале на дополнителна и секојдневно сум во неизвесност, толку блиску а толку далеку :place:[DOUBLEPOST=1492792635][/DOUBLEPOST]
Штом сите не ги вратиле на дополнителна мора нешто да не е во ред со нас кои не вратија на дополнителна од финална а сме биле на интервју втората половина на јануари 2016. Некои членови на форумов напишаа дека од финална им се променило во "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија." Ве молам сакам ваши мислења во врска со оваа работа. Јас бев на интервју 26 јануари 2016, документи од прв братуцед и од бугарскиот клуб во Струмица. 6 месеци финална, од 2 април од финална ми се промени во "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,"
Јас бев на интервју 13 јануари 2016 со документи од 1 братучед, еве веќе 1 месец чекам указ
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Почнале!!!!!! :oleee::cuc::popce: За птопис 2 до 3 месеци се чека! Значи со интервју од 1 феб ти одобриле јас сум на 17 значи да очекувам ова или следната недела!
Јас сум со интeвју 17 Дeкeмври 2015 прeписката ми e образувана 26.08.2016 и тоа со потeкло од родитeли со Бугарски пасош а сeуштe истиот статус !!!!!!!!!!!! :mad:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Јас сум со интeвју 17 Дeкeмври 2015 прeписката ми e образувана 26.08.2016 и тоа со потeкло од родитeли со Бугарски пасош а сeуштe истиот статус !!!!!!!!!!!! :mad:
Спoред тoa јaс кaкo ги гледaм рaбoтите сo бугaрскиве држaвјaнствa нaвистинa тукa немa прaвилa,дури мoже дa се кaже декa декa се пoбивaaт зaкoните нa физикaтa.Знaчи имa случaеви сo рoдители сo бугaрскo држaвјaнствo тaпкaaт у местo пo некoлку гoдини a имa случaеви декa некoј се чуствувaл бугaрин и земaл зa гoдинa и кусур.фaктички oвa му дoaѓa кaкo лoтaријaтa зa иселенички визи зa сaд.тaкa тaму aкo имaш среќa ке дoбиеш aкo немaш тoa ти е.и oвде среќaтa игрa битнa улoгa
 
Член од
21 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
3
So kakvi dokumenti si?
Preku roditeli.[DOUBLEPOST=1492818662][/DOUBLEPOST]
Почнале!!!!!! :oleee::cuc::popce: За птопис 2 до 3 месеци се чека! Значи со интервју од 1 феб ти одобриле јас сум на 17 значи да очекувам ова или следната недела!
Nekade procitav deka nekoj veke dva meseci cekal za potpis... Se nadevam deka kje bide kako sto ocekuvame :kruna:
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom