Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Има ли некој што зел происход сега скоро од Амбасада во Скопје? Еве веќе 10 месеца одкако ги дадов документите... почнувам да мислам дека никад нема ни да го земам.
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
12
Доста долго време се немам оклучувано на форумот и не знам до кај сте со процедурите и слично.
Инаку мене ми е потпишан указот за државјанство уште од октомври-ноември 2016, но поради престој во странство, не бев во можност да го подигнам.
Инаку, бев со документи од прв братучед и до сега сам си ги бркав работите, т.е. без посредник.
Сега ми треба совет од некој што знае, што е подобро: да одам преку посредник и да му платам нему за адресата или да одам сам и да ја пишам службената адреса што е?
И, која е разликата ако имаш службена и нормална ареса?

Благодарам и поздрав
Добро бре, толку ли никој нема да напише нешто во врска со моето прашање?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Прво не е член 40, туку е член 50. Второ, ако си разговарал со кој било кој живее во Обединетото Кралство, ќе ти кажат дека Пољаците и Романците не се проблем таму, па ниту Бугарите, најголемиот дел од овие луѓе ги работат професиите кои Британците никогаш не би ги работеле. Стапката на невработеност во В. Британија e 5,4 %, што е пресмешно за некој да мисли дека емигрантите се проблемт таму. Британците отсекогаш се сметале за нешто повеќе од сите други и тоа е проблемот. Младите и образовани луѓе не се за излез од ЕУ. И трето, преговорите за излез ќе завршат за најмалку 2 години од сега, а според некои проценки, би можеле да траат и подолго. Така да во наредните 2 и пол години, нема да се смени ништо драстично.
извинои што се вмешувам но ова веке нема смисла ДОСАДНИ СТЕ СО ТАА БРИТАНИЈА мммннооггууу,,плус батец ова пишаново ке ти држи вода само ако си живееел/ш таму,но друго еве објасними ти фино ако сакаш што ви е толку интересно во таа пуст мизерија таму што е тоа што ве влече таму,ВАЛУТАТА,ЗЕНСКИТЕ,ХРАНАТА,ВОЗДУХОТ,ШТО?????(онака от љубопитност) поради некоја од овие наведени работи сакате да бидете таму,самиот ти велиш дека тие таму се сметале за нешто повеке од ТЕБЕ,полаците,романците,плус не МРАЗАТ,,,иако мислам дека имате мноу подобри опции от таа УК,АК,КРАЛСТВО или што и да е илјада имиња имаат,навистина се мачам баеги време да ве разберам/сватам,,,,еден британец(доага тука само налето)вели добро е да живееш во британија само ако си печурка,,,,многу врнело,,туморно времето било,,.секое ти добро поз.до тебе[DOUBLEPOST=1490826103][/DOUBLEPOST]
Ti blagodaram bev na intervjuto i zavrsiv rabota bea ljubezni i brzo zavrsivme rabota inace da si znaat site sto odat na intervju da naucat so treba da kazat zasto prasuvaat bukvalno se i se gi interesira dali radi cista zaebancija ili onaka ama prasuvaat se bukvalno
може ли да пишеш или тука или во пп.за што те гњавеа,,имам интервју за два месеци..поз,сречно[DOUBLEPOST=1490826860][/DOUBLEPOST]
Доста долго време се немам оклучувано на форумот и не знам до кај сте со процедурите и слично.
Инаку мене ми е потпишан указот за државјанство уште од октомври-ноември 2016, но поради престој во странство, не бев во можност да го подигнам.
Инаку, бев со документи од прв братучед и до сега сам си ги бркав работите, т.е. без посредник.
Сега ми треба совет од некој што знае, што е подобро: да одам преку посредник и да му платам нему за адресата или да одам сам и да ја пишам службената адреса што е?
И, која е разликата ако имаш службена и нормална ареса?

Благодарам и поздрав
прво честито второ от љубопитност колку време те чека потпишан указ за подигање,(колку трпи два месеци три или николку),поз.
 
Последно уредено:
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Cekam da mi se potpise ukazot od 02.02.2017. Ima li nekoj so potpisan ukaz ovie denovi ? Trgna li rabotata na viceprezidenta?
Еве сум таков...од 7.2 чекам вицепрезидентот да потпише указ...се изначитавдека враќала документи на проверки и незнам какви ли нешта....на самиот сум крај а крај накрајот му нема...
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
извинои што се вмешувам но ова веке нема смисла ДОСАДНИ СТЕ СО ТАА БРИТАНИЈА мммннооггууу,,плус батец ова пишаново ке ти држи вода само ако си живееел/ш таму,но друго еве објасними ти фино ако сакаш што ви е толку интересно во таа пуст мизерија таму што е тоа што ве влече таму,ВАЛУТАТА,ЗЕНСКИТЕ,ХРАНАТА,ВОЗДУХОТ,ШТО?????(онака от љубопитност) поради некоја од овие наведени работи сакате да бидете таму,самиот ти велиш дека тие таму се сметале за нешто повеке од ТЕБЕ,полаците,романците,плус не МРАЗАТ,,,иако мислам дека имате мноу подобри опции от таа УК,АК,КРАЛСТВО или што и да е илјада имиња имаат,навистина се мачам баеги време да ве разберам/сватам,,,,еден британец(доага тука само налето)вели добро е да живееш во британија само ако си печурка,,,,многу врнело,,туморно времето било,,.секое ти добро поз.до тебе
Poradi se od navedenoto, i jazikot sto ne go navede, site mozat evropjani da se kurcat ama kako UK, ne e nikoj, za vremeto mozebi si vo pravo, no eve jas ziveev vo Spanija dolgo vreme i mozam da kazam deka vo sekoe vreme bi go menuval toa vreme za UK. Uste ke dodadam najdobar obrazoven sistem, Cambridge programa sto ja koristat mnogu zemji, najbobri univerziteti, najbobar javen servis, najrazvieno javno zdravstvo, najbobar soccer(diskutabilno) golema kultura i istorija, nema del od planetata kade nivna noga ne stapnala, ti mozes kolku sakas da go negiras toa, no istoto nema da se smeni, fakt e deka UK prednaci vo mnogu raboti pred EU, i e top zemja za site nas mnogu pred 2roto mesto.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Poradi se od navedenoto, i jazikot sto ne go navede, site mozat evropjani da se kurcat ama kako UK, ne e nikoj, za vremeto mozebi si vo pravo, no eve jas ziveev vo Spanija dolgo vreme i mozam da kazam deka vo sekoe vreme bi go menuval toa vreme za UK. Uste ke dodadam najdobar obrazoven sistem, Cambridge programa sto ja koristat mnogu zemji, najbobri univerziteti, najbobar javen servis, najrazvieno javno zdravstvo, najbobar soccer(diskutabilno) golema kultura i istorija, nema del od planetata kade nivna noga ne stapnala, ti mozes kolku sakas da go negiras toa, no istoto nema da se smeni, fakt e deka UK prednaci vo mnogu raboti pred EU, i e top zemja za site nas mnogu pred 2roto mesto.

Се убаво, фино си напишал. Мислам дека тоа (делумно) е и точно. Ама да знаат дека фудбалот им го викаш soccer, никад не би те пуштиле ни да влезеш во Англија :vozbud:
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Конечно ја почнаа 2014, бројче 2хх/2014 интервју јануари 2014 од денес статус финален експертен преглед
Преку амбасада или преку Софија си? И со какви дополнителни документи?
 
Член од
8 март 2017
Мислења
22
Поени од реакции
51
извинои што се вмешувам но ова веке нема смисла ДОСАДНИ СТЕ СО ТАА БРИТАНИЈА мммннооггууу,,плус батец ова пишаново ке ти држи вода само ако си живееел/ш таму,но друго еве објасними ти фино ако сакаш што ви е толку интересно во таа пуст мизерија таму што е тоа што ве влече таму,ВАЛУТАТА,ЗЕНСКИТЕ,ХРАНАТА,ВОЗДУХОТ,ШТО?????(онака от љубопитност) поради некоја од овие наведени работи сакате да бидете таму,самиот ти велиш дека тие таму се сметале за нешто повеке од ТЕБЕ,полаците,романците,плус не МРАЗАТ,,,иако мислам дека имате мноу подобри опции от таа УК,АК,КРАЛСТВО или што и да е илјада имиња имаат,навистина се мачам баеги време да ве разберам/сватам,,,,еден британец(доага тука само налето)вели добро е да живееш во британија само ако си печурка,,,,многу врнело,,туморно времето било,,.секое ти добро поз.до тебе[DOUBLEPOST=1490826103][/DOUBLEPOST]
може ли да пишеш или тука или во пп.за што те гњавеа,,имам интервју за два месеци..поз,сречно[DOUBLEPOST=1490826860][/DOUBLEPOST]
прво честито второ от љубопитност колку време те чека потпишан указ за подигање,(колку трпи два месеци три или николку),поз.
Многу
Се убаво, фино си напишал. Мислам дека тоа (делумно) е и точно. Ама да знаат дека фудбалот им го викаш soccer, никад не би те пуштиле ни да влезеш во Англија :vozbud:
VB otsekogas mi bile prva destinacija vo EU, ponajveke zaradi jazikot, probav na poveke navrati da ucam Njemacki ama ne odi pa ne odi, ne mozam da gi zapametam zborovite, a da ne zboruvame pa za pronunciation, i toa e opsto ne samo za germasnkiot tuku i za site severni jazici, kako Holandski, Danski/Norveski, Svedski, Suomi. A problemot ne e vo mene sigurno bidejki znam poveke jazici, kako primer ke go izdvojam Japonskiot (jazik mnogu blizok na nasiot, a posebno turskiot jazik), i Latinskite jazici kako Spanski (kade sto i pretstojuvav), Italijanski, Portugalski, pa do odreden stepen i francuski. E sega otkako zamina VB, kako vtora zemja se nametna Kanada, no tamu nema sansi da gi imame istite prava kako sto gi imavme vo VB (da ne zboruvam kolku e kul Angliskiot/Skotskiot naglasak). Druga zemja koja mi se gleda interesna e Irska, mnogu moi prijateli od Hrvatska, pretstojuvaat tamu i se mnogu zadovolni.
Abe amerika druze, ja bi sekoj sto ima bugarsko drzavjanstvo da bara viza americka (lesno se dobiva) zasto sekako se i vo pregovori za bezvizen rezim i djam u amerika,gi imame million nasi vo chikago,za snaoganje e uste polesno,so malku sreka ke si najdes nekoja sto ke te razbere deka ti treba brak za da ostanes,ako ja nemas taa sreka fiktiven za domumenti sekogas ti e opcija.
I fala prijatno,ni Britanija ni bilo koja drzava od Evropa!
Ja bi ziveel poprvo nelegalno vo Amerika (znam zasto sum bil,i ke si gricnam zasto ne sum ostanal) otkolku legalno bilo kade vo Evropa!
USA-WHERE THE DREAMS COME TRUE!!!
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
извинои што се вмешувам но ова веке нема смисла ДОСАДНИ СТЕ СО ТАА БРИТАНИЈА мммннооггууу,,плус батец ова пишаново ке ти држи вода само ако си живееел/ш таму,но друго еве објасними ти фино ако сакаш што ви е толку интересно во таа пуст мизерија таму што е тоа што ве влече таму,ВАЛУТАТА,ЗЕНСКИТЕ,ХРАНАТА,ВОЗДУХОТ,ШТО?????(онака от љубопитност) поради некоја од овие наведени работи сакате да бидете таму,самиот ти велиш дека тие таму се сметале за нешто повеке од ТЕБЕ,полаците,романците,плус не МРАЗАТ,,,иако мислам дека имате мноу подобри опции от таа УК,АК,КРАЛСТВО или што и да е илјада имиња имаат,навистина се мачам баеги време да ве разберам/сватам,,,,еден британец(доага тука само налето)вели добро е да живееш во британија само ако си печурка,,,,многу врнело,,туморно времето било,,.секое ти добро поз.до тебе[DOUBLEPOST=1490826103][/DOUBLEPOST]
може ли да пишеш или тука или во пп.за што те гњавеа,,имам интервју за два месеци..поз,сречно[DOUBLEPOST=1490826860][/DOUBLEPOST]
прво честито второ от љубопитност колку време те чека потпишан указ за подигање,(колку трпи два месеци три или николку),поз.
Kakvo ti e toa Tumorno vreme??
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Последно уредено:
M

Marija79

Гостин
Еве сум таков...од 7.2 чекам вицепрезидентот да потпише указ...се изначитавдека враќала документи на проверки и незнам какви ли нешта....на самиот сум крај а крај накрајот му нема...
I ja cekam potpis od 6.02 2017 ama nisto .Posrednik mi kaza ke se nacekam jos dugo
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
извинои што се вмешувам но ова веке нема смисла ДОСАДНИ СТЕ СО ТАА БРИТАНИЈА мммннооггууу,,плус батец ова пишаново ке ти држи вода само ако си живееел/ш таму,но друго еве објасними ти фино ако сакаш што ви е толку интересно во таа пуст мизерија таму што е тоа што ве влече таму,ВАЛУТАТА,ЗЕНСКИТЕ,ХРАНАТА,ВОЗДУХОТ,ШТО?????(онака от љубопитност) поради некоја од овие наведени работи сакате да бидете таму,самиот ти велиш дека тие таму се сметале за нешто повеке од ТЕБЕ,полаците,романците,плус не МРАЗАТ,,,иако мислам дека имате мноу подобри опции от таа УК,АК,КРАЛСТВО или што и да е илјада имиња имаат,навистина се мачам баеги време да ве разберам/сватам,,,,еден британец(доага тука само налето)вели добро е да живееш во британија само ако си печурка,,,,многу врнело,,туморно времето било,,.секое ти добро поз.до тебе[DOUBLEPOST=1490826103][/DOUBLEPOST]
може ли да пишеш или тука или во пп.за што те гњавеа,,имам интервју за два месеци..поз,сречно[DOUBLEPOST=1490826860][/DOUBLEPOST]
прво честито второ от љубопитност колку време те чека потпишан указ за подигање,(колку трпи два месеци три или николку),поз.
@Pepibe aj te molam malku namali se, samo pamet deli[ na forumov. Samo gi pojasniv rabotite za tie sto sakaat da odat tamu. I zosto nekoj saka da odi vo Velika Britanija e negovo pravo i tebe apsolutno nikako ne te zasega...isto zosto i ti sakas da odis tamu kaj sto sakas da odis. Te molam stvarno da se priberes posto ve'e pretera, sekoj post ti e na kavga, a takov vo ni edna zemja na EU ne e dobredojden. Pozdrav[DOUBLEPOST=1490867005][/DOUBLEPOST]
Се убаво, фино си напишал. Мислам дека тоа (делумно) е и точно. Ама да знаат дека фудбалот им го викаш soccer, никад не би те пуштиле ни да влезеш во Англија :vozbud:
@asterix77 aj i ti malku informiraj se pred da korigiras nekogo. Vo Britanija, fudbalot e navistina soccer, povekje nego sto e football. Za da ne se raspravame, eve vidi na linkov:

http://uk.reuters.com/article/uk-soccer-england-ars-mci-campbell-idUKKBN16Z1S9
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
@Pepibe aj te molam malku namali se, samo pamet deli[ na forumov. Samo gi pojasniv rabotite za tie sto sakaat da odat tamu. I zosto nekoj saka da odi vo Velika Britanija e negovo pravo i tebe apsolutno nikako ne te zasega...isto zosto i ti sakas da odis tamu kaj sto sakas da odis. Te molam stvarno da se priberes posto ve'e pretera, sekoj post ti e na kavga, a takov vo ni edna zemja na EU ne e dobredojden. Pozdrav[DOUBLEPOST=1490867005][/DOUBLEPOST]
@asterix77 aj i ti malku informiraj se pred da korigiras nekogo. Vo Britanija, fudbalot e navistina soccer, povekje nego sto e football. Za da ne se raspravame, eve vidi na linkov:

http://uk.reuters.com/article/uk-soccer-england-ars-mci-campbell-idUKKBN16Z1S9
Оф мори мајко... Зборот soccer потекнува од Англија - меѓутоа од самиот почеток имал малку поинакво значење. Потекло на зборот е од времето кога фудбалот бил измислен, 1800+ год.

Денеска општо прифатен и употребуван израз за таа игра е football !

Еве ти линк од водечките англиски медиуми:

1. https://www.theguardian.com/football
2. http://www.bbc.com/sport/football

Впрочем и Премиер лигата е FOOTBALL лига нe soccer:
http://www.bbc.com/sport/football/premier-league/table
https://www.theguardian.com/football/premierleague

Верувам дека не си доволно инфрмирана за овие работи пошо не пратиш soccer редовно :D
Ама имаш google и слични извори на информации така да прочепкај пред да се правиш паметна.

Иначе се слагам со @Candy темата е далеку од тоа да треба да се разговара за животот во Англија. Соодвеетно на тоа ќе пробам да не реплицирам на таа тема.

Предлагам модератор да ја надгледува и корегира и да ги тргне сите офф топик мислења вклучително и моите. Или како порано да ја закличи на недела две, или поединечен бан - вклучувајќи ме и мене ако е потребно.

Позз.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom