Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
kraj na septemvri bev 2016 a vo sistemot vlegov 21 dekemvri 2016 so potvrda od strumica ama so 100% bugarsko naselenie i togas lazar mi rece deka so sigurnost jas ke dobijam... pa ke vidime
Cestito jas sum od lani od juni na interviju preku ambasada a vo sistem vo septemvri ama uste sum na zadolzitelna ama ajde zdravje za site ke bide
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Cestito jas sum od lani od juni na interviju preku ambasada a vo sistem vo septemvri ama uste sum na zadolzitelna ama ajde zdravje za site ke bide
Jas ne ocekuvav vakvo nesto... eden clen napisa pred mene sto e broj okolu mojot i pomisliv prvo deka se zaebava haha a ti so kakvi dokumenti si?
 
M

Mrs.Olivia_Pope

Гостин
Здраво, дечки. Нова сум на форумов и најпрво би сакала да ве поздравам сите и да ви посакам среќа со апликациите и ви посакувам што поскоро да си ги земете пасошите и да си фатите магла оттука, да си отидете онаму кај што ќе бидете најсреќни. :)

Имам една молба до вас. Немам поим за ништо од ова, процедурава. Ве молам најмногу на свет некој од вас да ми пише во дм ако знаат или имаат некој посредник да ми препорачаат оти сум си изгубена до немај-каде за процедурава... Ве молам!!! :-(
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
kraj na septemvri bev 2016 a vo sistemot vlegov 21 dekemvri 2016 so potvrda od strumica ama so 100% bugarsko naselenie i togas lazar mi rece deka so sigurnost jas ke dobijam... pa ke vidime
E KAKO NE MI JASNO VIE STE BILE TRI MESECI POSLE MENE NA INTERVJU A VEKE STE NA FINALNA A JAS USTE NA ZADOLZITELNA,PREKU SOFIJA.DA NE ISPADNE DEKA LUBOMORAM NEKA E SO SREKA PA NA MOJA GLAVA SE NADEVAM ZA BRZO,MOZE NEKOJ DA MI PODOBJASNI NE MI SE JASNI NEKOJ RABOTI.
 
Член од
2 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
45
Jas intervju 26 oktomvri vlezena vo sistem 19 noemvri sum Na zadolzitelna ne mi e jasno Kako odat ?
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Не сум сигурен, но като БГ гражданин можете да побарате кредит од некоја банка, за бизнес или нешто друго ...
Исто така ако некој сака да работи на брод(ship), може да си извади и Б'лгарски seaman passport/морски пасош. Со морски пасош, ке може да одите со брода до САД, Канада и т.н. Кога направите договор со фирма за работа на брод(bartender, waiter , cook да кажем...), те ке ви пратјат до американската амбасада за US seaman visa, со неја ке можете да работите само на бродо, но и да бидете туристи во US.
јас сум бил на брод и сите пари ги спестих, оти там не даваш за апартамент, манджа, вода и т.н.По 2-3 хилјади долара на месец, договорите са за 9 месеца на пасажерски брод.
А со БГ лична карта можете да работите на river ship/речен брод- по Дунав, Рејн, Мајн и т.н. За там не ви требва seaman passport. Одите со бродот во БГ, С'рбија, Унгарија, Рум'нија, Франција, Германија, Холандија и т.н.
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Dali e mozno , Super ve citam i go proveruvam brojcevo i sum na finalna po samo 3 meseci zadolzitelna od 21.12.2016 vlezen vo sistem , aj so dobro da e
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Jas 25 oktomvri intervju vo Sofija, uste sum na zadolzitelna.....sega proveriv. Brojce 9***
Aj moze ke ubrzaat. Candy gledam 1.5 mesec pred mene na intervju. Znaci kaj da e za 1 mesec i nie treba na finalna da bidneme
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Jas 25 oktomvri intervju vo Sofija, uste sum na zadolzitelna.....sega proveriv. Brojce 9***
Aj moze ke ubrzaat. Candy gledam 1.5 mesec pred mene na intervju. Znaci kaj da e za 1 mesec i nie treba na finalna da bidneme
Ova se slucuva prv pat do sega ke vidime kako ke bide ponataka
 
D

Drexel

Гостин
Здраво, дечки. Нова сум на форумов и најпрво би сакала да ве поздравам сите и да ви посакам среќа со апликациите и ви посакувам што поскоро да си ги земете пасошите и да си фатите магла оттука, да си отидете онаму кај што ќе бидете најсреќни. :)

Имам една молба до вас. Немам поим за ништо од ова, процедурава. Ве молам најмногу на свет некој од вас да ми пише во дм ако знаат или имаат некој посредник да ми препорачаат оти сум си изгубена до немај-каде за процедурава... Ве молам!!! :-(
Прво и најосновно, ти треба документ што ќе го докаже твоето бугарско потекло, дали е стар документ, роднинска врска (поврзувајќи се со изводи), или само потврда од здружение, со ова одиш во Државна Агенција за Блгари в Чужбина ДАБЧ поднесуваш за произход (потекло) и кога ќе ти биде издадено тоа удостоверение (јас чекав 3 месеци нез сеа како е), одиш во министерство за правосудие кај што очи ќе ти вадат :pos: поднесуваш документи и истовремено закажуваш интервју за кој ќе треба година да чекаш додека да ти дојде редот (најважно за интервјуто е кога ќе те прашаат/ народност:блгарска ; националност:блгарска ; гражданство: македонско) ако успешно го поминеш интервјуто ти даваат бројче да следиш на веб страна и да чекаш едно 2 ипол години, ова е генерална "мапа" како изгледа процедурата но бирократските процедури документација преведување и легализирање документи најубаво е да ги пројдеш со посредник (пази се зошто има многу преваранти кои ти само зимаат пари) или сама ако си подготвена за целата процедура ако си сама и одиш преку амбасада под 500 евра најмалку, со посредник се договараш колку го плаќаш да ти заврши документација секој различно наплаќа, и ако одиш во софија јас би тргнал 1000 евра на страна зошто треба повеќе пати да одиш натам навам мк до бугарија патни трошоци нотари такси за документи етц (генерална бројка давам за одприлика) ако се одлучиш во софија да бркаш работи, но биди сигурна дека имаш цврсти докази за потекло парите да не ти пропаднат во вода нај цврстите би биле стари документи од (пра) баба дедо, (крштеници, венчаници, воени документи, училишни свидетелства етц) бугарски братучеди ујковци тетки, етц.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Указ од Вицепрезидентот..да не има информација некој кога же има..чекам месец ипол...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Прво и најосновно, ти треба документ што ќе го докаже твоето бугарско потекло, дали е стар документ, роднинска врска (поврзувајќи се со изводи), или само потврда од здружение, со ова одиш во Државна Агенција за Блгари в Чужбина ДАБЧ поднесуваш за произход (потекло) и кога ќе ти биде издадено тоа удостоверение (јас чекав 3 месеци нез сеа како е), одиш во министерство за правосудие кај што очи ќе ти вадат :pos: поднесуваш документи и истовремено закажуваш интервју за кој ќе треба година да чекаш додека да ти дојде редот (најважно за интервјуто е кога ќе те прашаат/ народност:блгарска ; националност:блгарска ; гражданство: македонско) ако успешно го поминеш интервјуто ти даваат бројче да следиш на веб страна и да чекаш едно 2 ипол години, ова е генерална "мапа" како изгледа процедурата но бирократските процедури документација преведување и легализирање документи најубаво е да ги пројдеш со посредник (пази се зошто има многу преваранти кои ти само зимаат пари) или сама ако си подготвена за целата процедура ако си сама и одиш преку амбасада под 500 евра најмалку, со посредник се договараш колку го плаќаш да ти заврши документација секој различно наплаќа, и ако одиш во софија јас би тргнал 1000 евра на страна зошто треба повеќе пати да одиш натам навам мк до бугарија патни трошоци нотари такси за документи етц (генерална бројка давам за одприлика) ако се одлучиш во софија да бркаш работи, но биди сигурна дека имаш цврсти докази за потекло парите да не ти пропаднат во вода нај цврстите би биле стари документи од (пра) баба дедо, (крштеници, венчаници, воени документи, училишни свидетелства етц) бугарски братучеди ујковци тетки, етц.
Само ова би додал -

чекањето за добивање на произход е релативно. Чекањето датум за интервју е исто така релативно. Чекањето после интервјуто до државјанство е исто така релативно.

Чекорите се тие во однос на документацијата. Само времето за чекање е релативно и подлежи на политички глупости.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Ве читам и ви љубоморам, од септември до сега што дојдовте на финална :aplauz: Ајде набрзо и указ да си дочекате :D
И јас тогаш бев на интервју, ама во Софија, и не е сменето ништо кај мене :toe:
 
M

Marija79

Гостин
Указ од Вицепрезидентот..да не има информација некој кога же има..чекам месец ипол...
I ja cekam mesec I pol ,ama imam informacija da zbog izbori ne potpisuju nista dok se ne zavrsi a mozda ni posle dok ne formiraju vladu .Znaci po toj uste barem 2 meseca cekanje
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom