Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 5 август 2014.

 1. asterix77

  asterix77

  Член од:
  20 декември 2009
  Мислења:
  443
  Допаѓања:
  339
  Да не бидам некултурен ама..

  Дека ќе се слика тоа е точно. Ама све си мислам нема да биде со пасош во рака, ами ќе се слика со нешто друго во раце .. пример :kuracc: :icon_mrgr:
   
 2. 23slo

  23slo

  Член од:
  3 септември 2009
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира нешто. Кое бројче се гледа, за да се види до каде е стасано со преписките дали тој број кој го добиваш кога закажуваш интервју или пак бројот кој го гледаш кога го проверуваш статусот на страната?
   
 3. lizabet

  lizabet

  Член од:
  1 февруари 2016
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  63
  Brojot sto go gledas na stranata koga proveruvas status
   
  На 23slo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. IgorYNWA

  IgorYNWA

  Член од:
  20 ноември 2014
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  1
  Здраво не сум запознаен со темава ама сакам да се запознаам како оди процедурата со бугарски пасош имам документ од дедо ми слжел војска во бугарија имам воена книшка однего па дали може тоа да помогне во сето тоа и како колку чини за почеток
   
 5. livce

  livce

  Член од:
  22 јуни 2015
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  11
  jas sum brojce 14../2014 i vcera dobiv povraten meil od ministersto deka ke bide razgledano koj ke dojde na red inaku na dopolnitelna sum so dopolnitelni dokumenti voena kniska
   
 6. paparak

  paparak

  Член од:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  1.515
  Ќе ти пoмoгне сигурно требa дa се пoврзеш сo изводи сo негo дa ги преведеш и легализирaш. Пoтoa закажувaш зa прoисхoд. Имaш oпцијa преку амбасада и сoфијa.зa пoчетoк oкoлу 100 евра
   
 7. Spicot

  Spicot

  Член од:
  18 октомври 2016
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  93
  So kakva voena kniska si? Jas sum so jugoslovenska vo koja pisuva deka sluzel bug.vojnik inaku sum 18xx/2014
   
 8. IgorYNWA

  IgorYNWA

  Член од:
  20 ноември 2014
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  1
  колку ќе кошта отрпилика целосно и време од кога до кога одприлика би траела процедурата до пасошот
   
 9. paparak

  paparak

  Член од:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  1.515
  Зависи дали ќе земеш пoсредник или сaм ќе јa терaш. Јaс сaм си јa терaв рaбoтaтa преку амбасада. Oтприликa дo пaсoш oкoлу 500 евра
  А пишaв декa ид амбасада ми рекoa декa зaкaжувaaт зa прoисхoд зa мaрт 2018. Дo пaсoш сегa пoштo имa многу чекање и гужва oкoлу 4 гoдини
   
 10. DrMTR

  DrMTR

  Член од:
  18 септември 2014
  Мислења:
  419
  Допаѓања:
  315
  Ке те кошта околу 400евра најмалку од почеток во пасош во рака. Па отсега да почнеш постапка, сметај за 2 години би имал пасош во рака ако е се во ред. Имаш една година, чекање до интервју само, и уште година и некој месец постапка.. Значи нешто над 2.5 години.
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  27
  Цената е преку посредник или преку амбасада?

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 12. DrMTR

  DrMTR

  Член од:
  18 септември 2014
  Мислења:
  419
  Допаѓања:
  315
  Јас одев преку посредник, и ти ги кажувам тие трошоци. Преку амбасада ке поминеш поефтино, бидејки немаш трошоци за пат до Софија и назад. Ама пак дипломатската пошта е поспора, така да тука некаде си. Некаде плаќаш помалку, некаде чекаш повеќе.
   
 13. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  27
  Значи всушност разлика во цена меѓу амбасада и посредник, патот плус нешто ситно за посредникот ќе му дојде а? Еве ако заштедиме на пат да одиме преку амбасада, тука некаде се цените?

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 14. DrMTR

  DrMTR

  Член од:
  18 септември 2014
  Мислења:
  419
  Допаѓања:
  315
  Па така нешто му доаѓа, ако одите самите ке спасите околу 100евра по лице. Ако за 100евра сакаш да се замараш со пополнување документации, средување на сите потребни документи итн, тогаш оди преку амбасада, инаку преку софија нешто побргу одат преписките, барем судејки по коментарите на луѓето што оделе преку амбасада.
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  27
  Дефинитивно си во право, за тие пари не вреди да се замараш ти благодарам на одговорите!

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: