Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 5 август 2014.

1. filozofot

filozofot

Член од:
    20 март 2010
    Мислења:
    185
    Допаѓања:
    82
    NE SI SAMA NE IMA MNOGU.EVE I JAS DA SE STAVAM VO TOJ KOS.

2. CrazyCounter

CrazyCounter

Член од:
    3 јануари 2009
    Мислења:
    86
    Допаѓања:
    107
    ti pisuva li vo kolku casot ti e terminot, moze da bide sistemska greska koj li znae kako i da e ako ne si vo moznost toj den mozes da si zakazes koga ke sakas ;) So sreka

3. lion11

lion11

Член од:
    22 јуни 2015
    Мислења:
    22
    Допаѓања:
    17
    Pa ne znam bas, ova mi go kazaa advokatite, bidejki direktno gi odnesov dokumentite tamu, sekogas koga gi baram na viber se javuvaat, a ocigledano e deka rabodite se pridvizuvaat samo I tamu se bez vlada I normalno e deka ne e istiot intenzitet

На bobi-skk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ЛУДОГОРЕЦ

ЛУДОГОРЕЦ

Член од:
    18 февруари 2012
    Мислења:
    999
    Допаѓања:
    636
  5. DeMew

DeMew

Член од:
    25 август 2014
    Мислења:
    36
    Допаѓања:
    71
    Abe drzavava zivotot mi go unisti.
    Daj Boze da zaminam i ne se vrakjam.
    Tuku uste sum na zadolzitelna so intervju vo april. A sega izlea tamu ne rabotat kako so treba zaradi izborite. Ajde lugje trpenie, ke bide, ke se spasime,ke ima kraj,ke ima den.
    --- Споено дупло мислење, 16 февруари 2017 ---
    Abe drzavava zivotot mi go unisti.
    Daj Boze da zaminam i ne se vrakjam.
    Tuku uste sum na zadolzitelna so intervju vo april. A sega izlea tamu ne rabotat kako so treba zaradi izborite. Ajde lugje trpenie, ke bide, ke se spasime,ke ima kraj,ke ima den.

6. sacore

sacore

Член од:
    14 ноември 2015
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    1
    Со документи од брат.

Фала, со среќа на сите!

7. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.444
    Допаѓања:
    749
    Наводно некој си Sвонко од Штип посредувач за бугарски пасош, вадел пасоши без документ за потекло, без интервју и тоа доста брзо.
    Еден пријател, во Ноември преку него поднел документи, и тој посредникот му кажал дека личната карта ке му излезе крај на Мај, а пасошот во Декември 2017.

Мене ова ми звучи предобро за да биде вистина.

Дали некој слушнал за тој посредник од Штип по име Sвонко?

8. dvladev

dvladev

Член од:
    24 мај 2015
    Мислења:
    168
    Допаѓања:
    82
    Здраво на сите. Имам прашање во врска со почнување на постапка со стар документ - Крштеница од бугарска егзархија. Крштеницата припаѓа на сестрата на дедо ми. Меѓутоа кај дедо ми и кај сестра му, презимето за родителите се разликува. На пр. кај дедо ми е Стојановски, а кај сестрата Стојанчевски. Другите податоци како што се место на раѓање, датум на раѓање, година на раѓање, како и имињата на родителите се точни. Единствено што се разликува се презимињата на мојот дедо ( Стојановски ) а презимето на сестра му е Стојанчевска ( кога би било машки род Стојанчевски ). Дали би било прифатливо за бугарите за да ја почнам постапката со таа крштеница од сестрата на дедоми или нема шанси да ја прифатат? Дали ќе има проблем со презимињата? Фала ви многу.

9. Candy

Candy

Член од:
    10 март 2009
    Мислења:
    1.105
    Допаѓања:
    937
    Imase takvi i vo sk ama veke se vo zatvor :D i ne samo bugarski tuku po zelba. Toa e falsifikat dokument 1:1 na originalot. I koga ke te fatat nekade so faksifikat... verijatno gi znaes posledicite. Da bese dobro nemase nikoj tuka da cekame so godini

На Spicot му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spicot

Spicot

Член од:
    18 октомври 2016
    Мислења:
    86
    Допаѓања:
    78
    Ima li nekoja informacija za 2014? Pomina pola februar :(

11. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.444
    Допаѓања:
    749
    Не реков дека јас ке вадам на тој начин, и мене тоа ми личи на измама.
    Сакам на пријателов да му творам очи ама си викам да не се избламирам, можеби има некои детали кои не ги знам.
    Се надевам дека ќе се јави некој од Штип да каже дали вопшто постои посредник со такво име или името е измислено.

12. Drexel

Drexel

Член од:
    20 мај 2016
    Мислења:
    368
    Допаѓања:
    350
    Немој да се лаже со фалсификати да оди другар ти, или во затвор ќе летне или забрана за влез во ЕУ можат да му изречат, не верувај на овие глупости "без документ, без интервју" (те цитирам) само можат да го инкриминираат другар ти.

13. leonardo1

leonardo1

Член од:
    9 јули 2014
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    42
    te razbiram i jas isto se custvuvam,jas sum na zadolzitelna vnesena od maj i uste cekam,Sakam site sto podnele da dobijat ,so sreka na site,i jas isto zaminuvam i ne se vrakam

На DeMew и Jam им се допаѓа ова.
  14. POS-SYS

POS-SYS

Член од:
    22 декември 2008
    Мислења:
    30
    Допаѓања:
    19
    Еве и јас да се вклучам во кукањето...Финансиски не сум засегнат, работам приватен бизнис и за леб има. Но интелектуално отупувам, ќерката ми оди во 2ро Одд. учат глупости, сите другари ми заминаа странство, а недај Боже да треба по болници да тргнеш...Ужас...Со душа го чекам тој Пасош само ФИТ да фатам од овде

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

На leonardo1, Juveninjo, Pepibe и уште 5 други им се допаѓа ова.
  15. nataly123

nataly123

Член од:
    24 јули 2015
    Мислења:
    64
    Допаѓања:
    35
    Кога ги носел изводите во општината во БГ и кога ги наведувал роднините можно е да ме нема пишано . Он вика дека ме пишал , но според ова очигледно не ме навел а од министерсвото провериле. И не ни било толку важно, си ја средил тогаш за него работата и кој знае со посредникот што направиле. Ама еве сега излезе проблем, оти мене ми треба државјанство преку него. Даваат рок од само еден месец да се среди ова во општината. Како ќе излезе ќе ве известам ама ете таман да ми го одобрат ме вратија наназад.
    Многу е важно значи кога ќе се наведуваат роднините,и мало вака проблеми отпосле ако не ги пишале децата , па не можат да земат детски додаток и сл, така ми објансија.

На redbox87 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: