Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
C

CrazyCounter

Гостин
Статутот од пред 20-тина дена ми се смени во ``Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија``... Чекав од ноември 2013г. Однесов изводи од 1в братучед со бугарски пасош. Колку време се чека отприлика за пасош во рака?
odprilika 3 meseci
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Сметам дека апсолутно нема потреба од тоа. Ниту пак мислам дека тоа би било пресудно. Јас сум со потврда и друг документ, и верувај џабе ни е и трет документ кога поминуваат и без документи. Важното е веќе конечно да ни дојде ред да не прегледаат пак, и конечно одлучат...
[DOUBLEPOST=1483910984][/DOUBLEPOST]Дечки да не ширам лажна надеж, но ми изгледа дека 2014 е почната со разгледување.
Како репер го следев бројчето 18/2014 (со цел поскоро да знам кога ќе ја почнат 2014, под претпоставка дека нели одат по ред) и сега гледам дека му се има сменето статус во “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство“.
Претходно беше со месеци на ист статус како моето, а тој статус беше „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.“

Па нека е за добро ... :):):)
Јас сум 286/2014 и уште сум на дополнителна, инаку кога не ставија на дополнителна прво беа во едно соопштение последните од 2013 и првите 70тина од 2014, по 2 недели и мене ме ставија на дополнително. Ако има некоја промена кај мене ќе
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Од 20 септември на финална значи, скоро 4 месеци на финална..........
Дали е ова најдолгата финална досеа, освен 2013 и 2014? кои што се исклучок :)
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Јас сум 286/2014 и уште сум на дополнителна, инаку кога не ставија на дополнителна прво беа во едно соопштение последните од 2013 и првите 70тина од 2014, по 2 недели и мене ме ставија на дополнително. Ако има некоја промена кај мене ќе
ZDRAVO KOJ MESEC ODNESE DOPOLNITELNI DOKUMETI. I JAS SUM OD 2014. POZZ
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
jas bev na 4ti fevruari 2016 na intervju.
ama mene uste vo septemvri mi se smeni od zadolzitelna vo finalna.znaci 7.5 meseci posle intervjuto.ne znam zosto kaj tebe seuste e vo zadolzitelna.so star dokument si?
Да со лична карта бугарска на прадедо ми.
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
10
Kako moze da si bila na intervju vo noemvri 2015 i uste da si na zadolzitelna jas bev togas i go zedov drzavjanstvoto pred edna nedela?
I jas toa se prasuvam.
Bev bt na intervju. Brojce obrazovano vo 2016- duri stignale dokumentite bg. Brojce 14**/2016, i nikako da se smeni statusot. Dokument preku vujko so pasos. Ti so kakvi dokument bese ? Cestito ![DOUBLEPOST=1484084900][/DOUBLEPOST]
Kako moze da si bila na intervju vo noemvri 2015 i uste da si na zadolzitelna jas bev togas i go zedov drzavjanstvoto pred edna nedela?
I jas toa se prasuvam.
Bev bt na intervju. Brojce obrazovano vo 2016- duri stignale dokumentite bg. Brojce 14**/2016, i nikako da se smeni statusot. Dokument preku vujko so pasos. Ti so kakvi dokument bese ? Cestito !
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
I jas toa se prasuvam.
Bev bt na intervju. Brojce obrazovano vo 2016- duri stignale dokumentite bg. Brojce 14**/2016, i nikako da se smeni statusot. Dokument preku vujko so pasos. Ti so kakvi dokument bese ? Cestito ![DOUBLEPOST=1484084900][/DOUBLEPOST]
I jas toa se prasuvam.
Bev bt na intervju. Brojce obrazovano vo 2016- duri stignale dokumentite bg. Brojce 14**/2016, i nikako da se smeni statusot. Dokument preku vujko so pasos. Ti so kakvi dokument bese ? Cestito !
Jas podnesov vo sofija direkno a ti ?preku ambasada poveke se ceka.... Tatko mi ima mozebi poveke od 20god drzavjanstvo bugarsko preku nego zedov
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Не ми е баш прашањето за бг државјанство но сепак бидејќи се работи за странско државјанство би прашал тука бидејќи не наидов на таква тема...

Дали некој знае или е запознаен во врска со француско државјанство. На пример за бугарско треба да имаш родум од бг како што знам. Па бидејќи имам дедо(на баба ми брат кој таму живее преку 50год), вујко, тетка, братучеди... француски фржавјани ме интересира дали можи да се побара државјанство или пак да се остане подолго време и работи таму.
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Од 20 септември на финална значи, скоро 4 месеци на финална..........
Дали е ова најдолгата финална досеа, освен 2013 и 2014? кои што се исклучок :)
Nesi samo ti Barbarai....I jas sum na finalna od Septemvri..."Sichko shte bde obache trpenie",heheheh
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Dali nekoj moze da mi go prati vo private massage brojot na posrednikot za bugarski pasos M...o od Bugarija koj e celo vreme vo Kumanovo? Vi blagodaram
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Не ми е баш прашањето за бг државјанство но сепак бидејќи се работи за странско државјанство би прашал тука бидејќи не наидов на таква тема...

Дали некој знае или е запознаен во врска со француско државјанство. На пример за бугарско треба да имаш родум од бг како што знам. Па бидејќи имам дедо(на баба ми брат кој таму живее преку 50год), вујко, тетка, братучеди... француски фржавјани ме интересира дали можи да се побара државјанство или пак да се остане подолго време и работи таму.
I jas imam isto dedo i rodnini kako sto imas ti, ama ne moze taka da se zeme drzavjanstvo, nitu da se raboti. Eve tuka imas povekje info
https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/N111
 
Член од
17 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
10
2013 при крај се со проверка на дополнителните, сигурен си дека ги немаат разгледано твоите документи?
Od Juni mesec po tret pat me vrakaat na dopolnitelna proverka, i denes na stranata na pravosudie stoi istiot status. Ima nekoj drug nacin za da se proveri dali gi imaat razgledano dokumentite ?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Zdr jas podolgo vreme bev otsuten ako mozi nekoj da objasni za postapkata za onie sto se na dopolnitelna ,dali baraat povtorno dokumenti za poteklo oti posledno( pred 6 meseci ) ne baraa?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
ZDRAVO KOJ MESEC ODNESE DOPOLNITELNI DOKUMETI. I JAS SUM OD 2014. POZZ
Не се сеќавам баш точно мислам дека во јули месец беше, знам дека бев вратен во април на дополнителна а во дадениот рок однесов дополнителен документ и тоа копија од бг лична карта од брат ми
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom