Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ??? Vi blagodaram

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Od pocetok direkno vo pravosudie ne ri treba proishod zakazi si za intervju pozz
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ??? Vi blagodaram

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Opitvaj gi P.K. ili Lazar, zsh znam deka site od maj i juni od godinava sho se prekratveni mozhit da si podajt molba preku advokatite sho sorabotvat so niv za vrachanje na predmetot vo mp i povtorno da se razgledvat. Ako opitvish mozhit da si zashtedish i pari i vreme i nikoj pari nema da ti zemit za to i so molbata isto i da dodajsh fotokopija od pasosho od tatko ti
 
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
Здраво, сакам да ве прашам ако некој знае да ме упати што да правам и на кого да се обратам...имам поднесено документи и бев на интервју во декември 2015г. После интервјуто ми рекоа да се јавам после два месеци на бројот на амбасадата за да ми го дадат бројчето.Веќе цела година помина и секој месец ѕвонам да прашам за бројче и секогаш истиот одговор-да се јавам наредниот месец и дека не е до нив,туку чекаат од софија да и го пратат моето бројче. Ми дадоа и број од софија да се јавам и да прашам таму,но тие од таму ми рекоа дека од амбасадата требало да ми дадат некакво картонче после интервјуто и дека на тоа картонче го пишувало номеро/бројчето.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Има некој што зел моментално егн и адреса од месец септевмри или октовмри што бил преку амбасада?[DOUBLEPOST=1480608566][/DOUBLEPOST]Преку која амбасада беше ? Порано мене ми излезе за 3 месеци ама ко бев 2013
И битно е дали си аплицирала преку амбасада или со посредник?
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Nekoj od prekratenite da ne znae kolku vreme e potrebno za vrakjanje vo procedura I posle za eventualno pozitivno resenie? da ne e povtorno okolu edna godina cekanje
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Zdravo.Da prasam dali ima nekoj na intervju sto bil vo april 2016 preku konzula BT.Se uste sum na obrazuvana prepiska.E sega dali nekoj znae da mi kaze dali e normalno seuste da pisuva taka..ve molam nekoj odgovor.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ???

Mozis da probas preku L.Mladenov, site gi prakja kaj advokatite Rumen i Hristo vo Sofija i so bkks od l.m. ti pravat molba i polnomosno - 35 evra kosta i oni tvrdat za 2-3 meseci da go vratat predmetot vo procedura. do denes se nema nikoj na forumot pofaleno deka e vraten, a ima povekje so imaat poddadeno preku advokatite, vo sekoj slucaj ne kosta mnogu i e posledna sansa, a dali e sigurna kje vidime vo idnina
[DOUBLEPOST=1480619959][/DOUBLEPOST]
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ???

Mozis da probas preku L.Mladenov, site gi prakja kaj advokatite Rumen i Hristo vo Sofija i so bkks od l.m. ti pravat molba i polnomosno - 35 evra kosta i oni tvrdat za 2-3 meseci da go vratat predmetot vo procedura. do denes se nema nikoj na forumot pofaleno deka e vraten, a ima povekje so imaat poddadeno preku advokatite, vo sekoj slucaj ne kosta mnogu i e posledna sansa, a dali e sigurna kje vidime vo idnina
[DOUBLEPOST=1480620088][/DOUBLEPOST]
Nekoj od prekratenite da ne znae kolku vreme e potrebno za vrakjanje vo procedura I posle za eventualno pozitivno resenie? da ne e povtorno okolu edna godina cekanje
Advokatite Rumen i Hristo tvrdat deka za 2-3 meseci
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Здраво, сакам да ве прашам ако некој знае да ме упати што да правам и на кого да се обратам...имам поднесено документи и бев на интервју во декември 2015г. После интервјуто ми рекоа да се јавам после два месеци на бројот на амбасадата за да ми го дадат бројчето.Веќе цела година помина и секој месец ѕвонам да прашам за бројче и секогаш истиот одговор-да се јавам наредниот месец и дека не е до нив,туку чекаат од софија да и го пратат моето бројче. Ми дадоа и број од софија да се јавам и да прашам таму,но тие од таму ми рекоа дека од амбасадата требало да ми дадат некакво картонче после интервјуто и дека на тоа картонче го пишувало номеро/бројчето.
Neznam sto da ti recam ama mnogu mi e cudno ova sto go napisa...Jas bev u Noemvri/2015 na intervju vo ambasadata vo Sk a vo Mart/2016 mi go dadoa brojot i pinot taka da se e vo red so mene.Moras poseriozno da prasas,da kazes na koja data si imal intervju-na livceto ,smetkata za uplateni pari ti e datumot i mora da te najdat vo sistemot i da ti gi dadat brojot i pinot.Ti mozebi si pred kraj so procedurata a nemas nikakvi informacii???Pozzz,
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Kolku vreme bi traelo toa od prilika do pasos ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Акo закажуваат интервју зa мaрт 2018 рaчунaј уште еднa и пoл гoдинa минимум значи крaј нa 2019 или 2020. 2.5 дo 3 гoдини oд сегa
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Neznam sto da ti recam ama mnogu mi e cudno ova sto go napisa...Jas bev u Noemvri/2015 na intervju vo ambasadata vo Sk a vo Mart/2016 mi go dadoa brojot i pinot taka da se e vo red so mene.Moras poseriozno da prasas,da kazes na koja data si imal intervju-na livceto ,smetkata za uplateni pari ti e datumot i mora da te najdat vo sistemot i da ti gi dadat brojot i pinot.Ti mozebi si pred kraj so procedurata a nemas nikakvi informacii???Pozzz,
Здраво, сакам да ве прашам ако некој знае да ме упати што да правам и на кого да се обратам...имам поднесено документи и бев на интервју во декември 2015г. После интервјуто ми рекоа да се јавам после два месеци на бројот на амбасадата за да ми го дадат бројчето.Веќе цела година помина и секој месец ѕвонам да прашам за бројче и секогаш истиот одговор-да се јавам наредниот месец и дека не е до нив,туку чекаат од софија да и го пратат моето бројче. Ми дадоа и број од софија да се јавам и да прашам таму,но тие од таму ми рекоа дека од амбасадата требало да ми дадат некакво картонче после интервјуто и дека на тоа картонче го пишувало номеро/бројчето.
Како што кажа погоре Han Asparuh, сигурно е некој проблем, јас сум како, бев во Ноември во СК Амбасада 2015 на интервју, веке Март имав бројче, а сега сум на финална.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
Слушнав дека може да се разговара со конзулот секој вторник,но требало да се закаже претходно...барем со него да разговарам и да ми каже шо е работата...кога ѕвонам на тој број се едно исто ми кажуваат,не било до нив, од согија требало да испратат...се јавив во Софија и од таму не знаеа ништо,рекоа требало од амбасадата да добијам некое картонче...а единствено нешто шо имам од интервјуто е таа уплатницата од 95 евра....Да не знаете како можам да закажам состанок со конзулот??
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Мoрa oд пoчетoк сaмo не ти требa прoисхoд туку директнo зaкaжувaш зa интервју. Сaмo мoрa дa имaш легализирани извoди
za maloletnici kako e procedura?
jas sum na finalna.sakam sto e mozno pobrzo da podnesam za 2 maloletni deca
pretpostavuvam,stom zemam drzavjanstvo,mozam da podnesam za niv? nema proizhod,nema intervju?
nemoram jas da cekam da zemam pasos,za da podnesam za moite deca?
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Имa интервју и тoa сo двaјцa рoдители присутни нa интервјутo a aкo си веќе блгaрски гргaнин и ти aе рoди дете тoгaш зa 15 денa имa пaсoш. Зa првoтo сум aигурен декa вaжи зa децa пoстaри oд 14 гoдини a зa испoд 14 не знaм aмa пaк имa прoцедурa вo прaвoсудиетo пзз
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
[DOUBLEPOST=1480596430][/DOUBLEPOST]

da ocekuvas promena na status ovoj mesec :) vo mojot slucaj bese okolu 3 meseci
ама човек велиш немаш право на жалба/молба,,те бришеле од секој систем,,јас само ти вела еве жив пример дека не те бришат од системот плус ти даваат шанса за молба/жалба плус имам и наново процедура започнато....треба малу да се запази што се пишува[DOUBLEPOST=1480638103][/DOUBLEPOST]
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ??? Vi blagodaram

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
пробај со молба како мене......[DOUBLEPOST=1480638319][/DOUBLEPOST]
Nekoj od prekratenite da ne znae kolku vreme e potrebno za vrakjanje vo procedura I posle za eventualno pozitivno resenie? da ne e povtorno okolu edna godina cekanje
па мене ми рекоја от 4/6 месеци најмногу
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom