Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.642
http://www.mfa.bg/uploads/files/VISA-D_BG(2).pdf
Еве како се добива виза Д, тоа не е постојан престој. Постојан престој издава дирекцијата миграции, а не амбасадите. Убаво ви пишува со валидност до 6 месеци,а после аплицираш во МВР за постојано
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
12 април 2009
Мислења
77
Поени од реакции
24
http://www.mfa.bg/uploads/files/VISA-D_BG(2).pdf
Еве како се добива виза Д, тоа не е постојан престој. Постојан престој издава дирекцијата миграции, а не амбасадите. Убаво ви пишува со валидност до 6 месеци,а после аплицираш во МВР за постојано
Јaс изгледa вo некoјa другa aмбaсaдa сум бил или мене ми издaдиле фaлш визa и зa тoa сегa грешкa пишaм тукa
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
35
Поени од реакции
7
Распрашај се убаво како што околу личната карта. Од некој што има (реално) искуство со тоа. Остај тука на форумот, 95% од информациите се лук и вода.
Не е така едноставно како што ти кажал Владо.

Имено, (барем ја колку сум запознаен) за ЛК ти треба прво виза. Откако ја извадиш визата за да добиеш привремена ЛК ќе треба да изнајмиш стан со договор со све заверено. Адресата на станот што ќе го изнајмиш всушност е адресата која ќе ја употребиш за вадењето на ЛК.
Не можеш да лупнеш Леге 6 и ајде плукни залепи, завршив работа. Па не вадиш ЛК во Пустец...
Тоа е финансиски исцрпна процедура, така да распрашај се убаво пред да влеташ во неа.

Инаку трошокот само за ЛК ќе ти биде околу 100 лева, давачки во нивото МВР. Тука можеш да го искористиш происходот. Затоа што доколку немаш происход плаќаш плус 500 лева (толку беше пред година две) за таа ЛК. Значи једина фунција на происходот е што може да ти спаси 500 лева.

Последно, вистина е дека можеш да работиш во БГ со таа лична карта. Ама пријавувањето во нивниот завод е посложена процедура. Ќе треба да најдеш работoдавец што е спремен да ја брка таа процедура. Што автоматски те става во подредена позиција (спрема бугарските кандидати) кога аплицираш за било која работа.

Работа во кафич, маркет и слично се плача од 600-700 лева плата. Доколку сакаш да имаш нормален (колку толку) живот ќе ти треба плата од минимум 1000 лева.

Имај ги на ум овие работи. И распрашај се убаво пред да влезеш во авантурата, затоа што може да ти излезе прилично скапа.
Позз
Za lk za postojan prestoj ti treba-viza d,dogovor za naem najmalku 1 godina,poteklo bugarsko(proishod),osuguruvanje na 30 000 evra,bankova garancija od 2450evra vo bg banka.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Za lk za postojan prestoj ti treba-viza d,dogovor za naem najmalku 1 godina,poteklo bugarsko(proishod),osuguruvanje na 30 000 evra,bankova garancija od 2450evra vo bg banka.
Виза ДА, Договор за наем ДА (нема временса рамка мислам), Происход ДА (за да спасиш 500 лева). Банкарска гаранција над 800 евра, во Македонска банка (Како ти како нерезидент на Р. Бугарија можеш да отвориш сметка во нивна банка? Со МК документи секако не!). Осигурување за минимум 6 месеци (кое кошта 1500-7000 ден. во зависност од која компанија го вадиш).
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
12 април 2009
Мислења
77
Поени од реакции
24
Виза ДА, Договор за наем ДА (нема временса рамка мислам), Происход ДА (за да спасиш 500 лева). Банкарска гаранција над 800 евра, во Македонска банка (Како ти како нерезидент на Р. Бугарија можеш да отвориш сметка во нивна банка? Со МК документи секако не!). Осигурување за минимум 6 месеци (кое кошта 1500-7000 ден. во зависност од која компанија го вадиш).
со македонски пасош јас извадив сметка во бугарија[DOUBLEPOST=1480532347][/DOUBLEPOST]
Другар амбасадта ти издала Д виза, но тоа не е постојан престој.
другар јас имам извадено Д виза на која пишува за постојан престој и врз оцнова на таа виза цекам ЛК за постојан престој.
ти другар каква виза имаш извадено?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.441
Виза ДА, Договор за наем ДА (нема временса рамка мислам), Происход ДА (за да спасиш 500 лева). Банкарска гаранција над 800 евра, во Македонска банка (Како ти како нерезидент на Р. Бугарија можеш да отвориш сметка во нивна банка? Со МК документи секако не!). Осигурување за минимум 6 месеци (кое кошта 1500-7000 ден. во зависност од која компанија го вадиш).
OK, значи не е научна фантастика и не ти бараат ДНК. :P

Благодарам.

Кажи поопширно што знаеш околу ова. Може и во приватни пораки, да не ја полниме темата со офтопик.
Иако е малечок оф-топик, претпоставувам дека бесполезно би отворале нова тема. И мене, и на другите би ги интересирало оваа информација, па ако може, нека сподели тука други детали.

И Бугарија е ОК да се работи привремено, додека не ви излезе пасошот за нагоре. :)

Една Бугарија која македончето секогаш ја гледало со потценување стигна до ниво да е на неколку класи над нас (без разлика како)...тогаш, навистина си имаме преценето мислење за себе како народ, македонецот. Ах бе...

Не коментирам повеќе за народот македонски и неговите фалинки. Преголем оф-топик е тоа.

Така да...секое инфо е добредојдено.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.228
Поени од реакции
1.222
mesec ipol do dva max[DOUBLEPOST=1480415497][/DOUBLEPOST]

ne e negativen tuku realen, dokolku si prekraten avtomatski brisat se za tebe od sistemot i nemas pravo na zalba tuku ako sakas mozes celata procedura da ja pocnes od pocetok.
ШТО!!!!!!!!!!немаш право на жалба!!!!!!!!!!!а што бев во софија и поднесов ЖАЛБА/МОЛБА за прекратената процедура от 2012 и ми ја ПРИМИЈА без проблем??и што сега???патем многу добро пројдов до мај/јуни резултати......поз среќно на всички[DOUBLEPOST=1480548317][/DOUBLEPOST]
Mozeli nekij da objasni sto so taa licna karta za postojan prestoj koi se pridobivkite
како што ми кажаја мене НИКАКВИ,,таа била само за во маркет,за во пазар,обложувалница,клубови,и сл...малку парафразирам,,но со други зборови така ми кажаја...поз..среќно
 
Последно уредено:
На врв Bottom