Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Сакам да прашам колку време треба да помине од интервјуто, за да биде формирана преписка? Бев на интервју во октомври (2016) во Софија, но сеуште нема ништо на страната.
I jas bev vo oktomvri na intervju, za nekolku dena koga proveriv bese formirana prepiskata i na zadolzitelna stavena. Ti so sto dokumenti si, vrz baza na sto izvadi proishod?[DOUBLEPOST=1480320206][/DOUBLEPOST]
Dechki ke imam li problem sto ke podadam dopolnitelno Krstenica a Proizhodot mi e izvaden bez nea tuku samo so potvrda i na proizhodot Nikade ne mi pisuva vrz baza na sto e izdaden. Dali ako sum ja dal togas Krstenicata ke mi pisuvase sea na proizhodot deka e izdaden vrz baza na krstenica ili pak ke mi bese ist bez da se naveduva vrz koja osnova mi dale proizhod? Fala
Pa treba da ti pisuva na proshodot deka ti e vrz osnova na potvrda ako imas od novite proishodi. Vaka ke go vratat vo DAPC da dadat objasnuvanje. Ako si go vadel proishodot nekade posle septemvri 2015 SIGURNO ke ti pisuva vrz osnova na krstenica - se razbira ako se povrzes so izvodi so taa krstenica od baba/dedo. Jas imam vencanica i mi pisuva na proishodot vrz osnova na vencanica. Inaku od koja godina si? Bese na intevju?
 
Последно уредено:
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Се извинувам но никој не одговори..ок ако е глупаво прашањево но од триста умишта и надежи човек не знае на што е. прашањето е: Дали од финална може да те пратат на дополнителна? :)
Или опасноста е помината? јас лично мислам дека можат... но немам информација..само претпоставувам логично. Благодарам на тој што ќе ми кажи дека грешам....
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
Се извинувам но никој не одговори..ок ако е глупаво прашањево но од триста умишта и надежи човек не знае на што е. прашањето е: Дали од финална може да те пратат на дополнителна? :)
Или опасноста е помината? јас лично мислам дека можат... но немам информација..само претпоставувам логично. Благодарам на тој што ќе ми кажи дека грешам....
Moze da se vrati, ne daj boze :) Koga ke ti se smeni statusot od finalna na ova: "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија" e togas si na sigurno :)
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Се извинувам но никој не одговори..ок ако е глупаво прашањево но од триста умишта и надежи човек не знае на што е. прашањето е: Дали од финална може да те пратат на дополнителна? :)
Или опасноста е помината? јас лично мислам дека можат... но немам информација..само претпоставувам логично. Благодарам на тој што ќе ми кажи дека грешам....
Opasnosta ke pomine duri koga ke ti se potpise vicepremierot do togas imass opasnoost
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Ima li nekoj od clenovive kako dopolnitelen dokument dostaveno jugoslovenska voena kniska vo koja pisuva deka dodomu sluzel bugarski vojnik ili znaete nekoj prijatel ili rodnina da podnel takov dokument fala mnogu ?☺
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
колку време чекаш от кога си почнал процедура,,зошто брзаш толку многу,,,каде ке одиш,,,,мислам дека не би требало да се буниш или се плашиш,,нема потреба ти веке си добил пасош..на твое место би славел и би се отпуштил.....ПАТЕМ ДОАГААТ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА почекајте и видете си сами...
Lani ja pocnav procedurata vo avgust 2015god ama kaj mene tatko mi ima sestra mi ima... ne se plasam a nitu se brzam za nekade ama onaka znaes kako e koga cekas nesto i koga si na kraj veke.,.. a za toa deka doagaat podobri vreminja tuka nema sansi se na poloso ode....
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
I jas bev vo oktomvri na intervju, za nekolku dena koga proveriv bese formirana prepiskata i na zadolzitelna stavena. Ti so sto dokumenti si, vrz baza na sto izvadi proishod?[DOUBLEPOST=1480320206][/DOUBLEPOST]
Pa treba da ti pisuva na proshodot deka ti e vrz osnova na potvrda ako imas od novite proishodi. Vaka ke go vratat vo DAPC da dadat objasnuvanje. Ako si go vadel proishodot nekade posle septemvri 2015 SIGURNO ke ti pisuva vrz osnova na krstenica - se razbira ako se povrzes so izvodi so taa krstenica od baba/dedo. Jas imam vencanica i mi pisuva na proishodot vrz osnova na vencanica. Inaku od koja godina si? Bese na intevju?
Поднесов за произход на 1 Април, а го добив земав на 1 Јули. Не пишува ништо. Никаква реченица нема врз која основа ми е добиен. А инаку кога поднесов за произход имав само потврда доставено како документ за потекло. Отпосле ја најдов крштеницата. На интервју сум декември 2017
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Поднесов за произход на 1 Април, а го добив земав на 1 Јули. Не пишува ништо. Никаква реченица нема врз која основа ми е добиен. А инаку кога поднесов за произход имав само потврда доставено како документ за потекло. Отпосле ја најдов крштеницата. На интервју сум декември 2017
Ponesi ja krstenicata na intevju i izvodi legalizirani prevedeni da se povrzes, pa ke i gi dades na taa/toj sto ke ti pravi intervju. Nemoj samo krstenica bez dokumenti za povrzuvanje, dzabe ke ti bide. Prasaj tuka vo ambasada da gi prevedes i legaliziras, sto e mnogu vazno. Krstenicata vo orginal ke ja pokazes. Ili se prevedi i legaliziraj vo Sofija. Bidejki si dekemvri 2017 na intevju imas vreme. Mozes i na salter pred intevjuto da ti bidne da gi podneses, imas vreme. A zosto ne ti pisuva vrz osnova na sto ti e izdaden proishodot stvarno neznam. Mene mi pisuva bidejki sum so star dokument. Edinstveno ako ne pisuvaat na tie so potvrda. Eve neka kaze nekoj clen, a ovde ima eden kup od tie samo so potvrdi, dali im pisuva na proishodot deka e daden vrz osnova na potvrda ili ne im pisuva ?!?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Ponesi ja krstenicata na intevju i izvodi legalizirani prevedeni da se povrzes, pa ke i gi dades na taa/toj sto ke ti pravi intervju. Nemoj samo krstenica bez dokumenti za povrzuvanje, dzabe ke ti bide. Prasaj tuka vo ambasada da gi prevedes i legaliziras, sto e mnogu vazno. Krstenicata vo orginal ke ja pokazes. Ili se prevedi i legaliziraj vo Sofija. Bidejki si dekemvri 2017 na intevju imas vreme. Mozes i na salter pred intevjuto da ti bidne da gi podneses, imas vreme. A zosto ne ti pisuva vrz osnova na sto ti e izdaden proishodot stvarno neznam. Mene mi pisuva bidejki sum so star dokument. Edinstveno ako ne pisuvaat na tie so potvrda. Eve neka kaze nekoj clen, a ovde ima eden kup od tie samo so potvrdi, dali im pisuva na proishodot deka e daden vrz osnova na potvrda ili ne im pisuva ?!?
И јас помислив на таа можност, сите што имаме добиено произход само врз основа на потврда од здружение да НЕ ни пишува врз која основа ни е добиен произходот. А инаку дали знаеш колку би ме коштал преводот и легализацијата тука во Скопје? Треба да преведам и легализирам извод од татко, извод од дедо и крштеницата. И дали ако така дополнително ги дадам документите имам шанси да добијам указ на крај, со оглед дека ја почнав постапката и произходот ми е изваден само врз база на потврда, а не врз база на крштеница. (Крштеницата е целосно точна име презиме датум на раѓање и место на раѓање на дедоми со оние податоци што се во извод од матично).
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
И јас помислив на таа можност, сите што имаме добиено произход само врз основа на потврда од здружение да НЕ ни пишува врз која основа ни е добиен произходот. А инаку дали знаеш колку би ме коштал преводот и легализацијата тука во Скопје? Треба да преведам и легализирам извод од татко, извод од дедо и крштеницата. И дали ако така дополнително ги дадам документите имам шанси да добијам указ на крај, со оглед дека ја почнав постапката и произходот ми е изваден само врз база на потврда, а не врз база на крштеница. (Крштеницата е целосно точна име презиме датум на раѓање и место на раѓање на дедоми со оние податоци што се во извод од матично).
Ti sekako ke dobies ukaz, kako razbrav dedo ti e na tatko ti tatko-znaci dokumentot ti e po zlatna linija! Toa e super! Neznam kolku ke te kosta vo Skopje legalizacija, jas vo Bg pravev, posrednikot mi e tamu i mislam ne bese skapo, ne mi teknuva veke, 20-tina evra od dokument taka nesto....[DOUBLEPOST=1480334485][/DOUBLEPOST]
Ti sekako ke dobies ukaz, kako razbrav dedo ti e na tatko ti tatko-znaci dokumentot ti e po zlatna linija! Toa e super! Neznam kolku ke te kosta vo Skopje legalizacija, jas vo Bg pravev, posrednikot mi e tamu i mislam ne bese skapo, ne mi teknuva veke, 20-tina evra od dokument taka nesto....
Se ke bide vo red, ke si ja dades krstenicata kako dopolnitelen dokument i ke kazes deka sega si ja nasol..
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Ti sekako ke dobies ukaz, kako razbrav dedo ti e na tatko ti tatko-znaci dokumentot ti e po zlatna linija! Toa e super! Neznam kolku ke te kosta vo Skopje legalizacija, jas vo Bg pravev, posrednikot mi e tamu i mislam ne bese skapo, ne mi teknuva veke, 20-tina evra od dokument taka nesto....[DOUBLEPOST=1480334485][/DOUBLEPOST]
Se ke bide vo red, ke si ja dades krstenicata kako dopolnitelen dokument i ke kazes deka sega si ja nasol..
Го прашав сега посредникот и ми рече дека тоа што не е напишано во произходот врз која основа ми е издаден е зашто сум само со потврда од здружение. Кај сите што се само со потврда било така. Инаку поради тоа што ќе бидам во софија 1 ден пред интервјуто планирам тој ден пред интервјуто да ги подадам овие дополнителни документи.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Го прашав сега посредникот и ми рече дека тоа што не е напишано во произходот врз која основа ми е издаден е зашто сум само со потврда од здружение. Кај сите што се само со потврда било така. Инаку поради тоа што ќе бидам во софија 1 ден пред интервјуто планирам тој ден пред интервјуто да ги подадам овие дополнителни документи.
Druze pa ti kazav ke go dades dokumentot na zenata sto ke ti vrsi intervju o dosta so toj dokument ne se plasi uste i radosna ke bide zenata sto ne ke mora da te isprasuva im1s dobar dokument. Samo napraj prevodi i legalizacija i daj gi na zenata i ne panici ne si samo ti i poslusaj sto ti kazuvaat i drugite forumzii
Pozz
 
Член од
5 мај 2013
Мислења
1.239
Поени од реакции
1.440
Едно прашање..

Златна линија се сите директни предци по татко и по мајка (пр. негов/нејзин татко/мајка, па негов/нејзин дедо/баба итн.) и златнава линија ти овозможува поголема шанса да добиеш происход, државјанство и пасош?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Едно прашање..

Златна линија се сите директни предци по татко и по мајка (пр. негов/нејзин татко/мајка, па негов/нејзин дедо/баба итн.) и златнава линија ти овозможува поголема шанса да добиеш происход, државјанство и пасош?
Да, златнат линија е најдобар доказ за потекло. Нема подобро од тоа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom