Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Pozdrav svima.Imala bih par pitanja da postavim,pa ako biste mogli da mi pomognete.Imam krstenicu iz Bugarske eparhije od mog oca koji je rodjen u Velesu (na njoj su podaci o rodjenju,roditeljima....,ali nigde ne stoji nacionalnost).U ambasadi u Beogradu su mi rekli da sa tim papirom mogu da apliciram za proishod,ali je problem sto je na njemu ocevo prezime na OV,a u izvodu iz maticne knjige stoji njegovo prezime na SKI,a prezime roditelja na OV.Rekli su mi da treba da donesem potvrdu iz maticnog da se radi o istoj osobi.U Beogradu gde je uradjen prepis izvoda ne mogu da mi daju,jer su maticne knjige u Velesu.Da li je neko od vas uspeo da dobije tu potvrdu u Velesu?Pitala sam i da li priznaju overenu izjavu sa 2 svedoka,ali kazu da to ne prolazi.Rekli su mi jos u ambasadi da ako dobijem tu potvrdu iz Velesa,treba da je nosim kod ovlascenog prevodioca u Skopje i da onda overim u ambasadi.Da li se zakazuje overa u ambasadi u Skopju i da li prevod moze da bude gotov istog dana?Bitne su mi ove informacije,jer bih sledece nedelje isla za Makedoniju,pa da znam koliko da uzmem slobodnih dana na poslu.Hvala puno unapred.
Пред две години твојот проблем се решаваше кај нотар со двајца сведоци кои изјавуваа дека се работи за иста особа, сега незнам како е. За потврда од матично за промена на презиме не сум запознает. Преводот може да ти го направат за еден ден, но за заверка во амбасада мора да се чека најмалку еден ден. Инаку за во амбасада се закажува/
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Друже јас сум од 2013та,тогаш одев и јас со посредник,ама како ме вратија на дополнителна,ја прекинав постапката бидејќи немав доп. документ,односно немав никој со бг потекло или врска. После 3 години тапкање,ни ги одобрија барањата ама сега одам сам,без посредник па работите баш не одат така мазно како што треба.
муабетот ми е дека тогаш беше една процедура,сега е сосема различно па џабе ќе ти објаснувам кога не е исто. Ако има некој од новиве нека објасни. Ко што читам не си опишал баш разбирливо околу твојава постапка,до каде си и што си направил до сега. доби произход? закажа за интервју?
Ох, ОК.

Јас сум чекор бр.1 - ДАБЧ происход. Па после тоа иде Министерство за правда, па интервју, па Вицепрезидента...па ЕГН и пасош. В петок одам во ДАБЧ.

Така?

Помеѓу сите овие, неколку месеци (ил година) чекање.[DOUBLEPOST=1478109333][/DOUBLEPOST]
Пред две години твојот проблем се решаваше кај нотар со двајца сведоци кои изјавуваа дека се работи за иста особа, сега незнам како е. За потврда од матично за промена на презиме не сум запознает. Преводот може да ти го направат за еден ден, но за заверка во амбасада мора да се чека најмалку еден ден. Инаку за во амбасада се закажува/
И сега е така. Јас го имав тој случај. Различни презимиња заведени во матична книга пошо во 1963та и 1965та изгледа на никому не му било гајле дали добро чул што да напише во тие матичните книги.
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Прегледај го приврзокот 159176
Уплата е 50 лева,6 лева е провизија околу пополнувањето само со службеничката за да не се утне нешто. треба да ви дадат потврда за уплата во печатена форма,плус уплатницата,најдобро да се захефтаат заедно за да не се изгуби нешто.
Следно како ќе тече процедурата,така ќе пишувам што како треба.
толку време ја пратам темава ама дури лично не бев да завршам работа и да видам како треба,не знаев дека има толку многу луѓе што или не знаат да опишат или намерно не сакаат да помогнат.
Знам само дека следно треба да се извади интернационален извод што е на латиница и да се преведе и легализира во БГ,што чини 20 ЕВРА за една недела или дупло за брза постапка. потоа се оди во општината каде што е запишана адресата за да ви дадат ЕГН.
Следно, отом потом. Постов го пишав општо,иако му реплицирав на членот директ.[DOUBLEPOST=1478043595][/DOUBLEPOST]

Што ти значи ова? Што значи ова на некој што не знае што треба прво да направи и каде да отиде?
Како прво тоа што го внесе службеничката нема врска со ова што си го напишал,иако е тука некаде.
Каде има некој да опише чекор по чекор,точно што треба, ама да опише така да го сфатат тие што никогаш предтоа не уплаќале за такса и други процедури. Ова го има на вратата на министерството ама што ми значеше мене што трчав трипати натака навака затоа што едноставно не знаеш како треба ама ќе го научиш на потешкиот начин.
Ти посредувач си? Си го поминал ова? си подигнал указ? Си пишал како треба,каде да се оди и што да се направи ?
На посредувачите не им одговара кандидатите да ги знаат процедурите,затоа што нема да има потреба од нив. Вака дури има неинформирани луѓе,ќе има потреба и од преварантски посредувачи што ќе направат да постапкиве изгледаат ко астрономија.
А од друга страна имаш неписмени членови што не знаат да опишат како треба.[DOUBLEPOST=1478043959][/DOUBLEPOST]

Ќе ме тераш сега и тебе да те карам.
Пишете бе луѓе,опишете што повеќе искуства за да се информира народот. Што повеќе информиран народ,тоа помалце ќе има потреба од преварантски посредувачи. Ете во Алијанц имале податоци, пишаа дека ги имале и во Поштенската банка па испадна дека немаат и не пропуштија шанса да ја покажат тоа нивната арогантност и одвратно понашање,нели ние бараме они не не тераат со сила.

Iskreno nemam zborovi deka ima vakov clen na forumov iljada pati blagodaram ...ne mi e jasno ovie 6 leva gi zemaat sto ce ti go popolnat formularot ili e toa kako kaj nas postarina ???
I uste edno prasanje formularot sto imas uplateno ti go zadrzuvaat vo Sofija ili ti go davaat ???
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.ОВА Е НА МОЈ ПРИЈАТЕЛ
ШТО ВИКАТЕ ЗА ОВА ДАЛИ МОЖЕ НЕШТО ДА СЕ НАПРАВИ
И УШТЕ ЕДНО ВАШЕ МИСЛЕЊЕ , ДАЛИ ДАВААТ БЕЗ ПРОБЛЕМ ПРОИСХОД САМО СО ПОТВРДА ОД БКК
Da davaat proizhod so.potvrda. A tvojot prijatel od koja godina i so kakov dokument e odbien?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Дoбрa идејa дa не се пoвтoрувa стo пати кaде и кaкo дa се уплaти некa некoј кoј уплaќa зa укaз некa јa сликa уплaтницaтa и јa пoстирa тукa ќе биде oд гoлемa пoмoш
Se slozuvam deka treba nekoj koj ce odi sega brzo ako saka da ja slikne uplatnicata i da ja postira bi mu bil blagodaren
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
[DOUBLEPOST=1478119554][/DOUBLEPOST]
Iskreno nemam zborovi deka ima vakov clen na forumov iljada pati blagodaram ...ne mi e jasno ovie 6 leva gi zemaat sto ce ti go popolnat formularot ili e toa kako kaj nas postarina ???
I uste edno prasanje formularot sto imas uplateno ti go zadrzuvaat vo Sofija ili ti go davaat ???
Nema potreba od velicenje,sekoj sto go pominal ova treba da spodeli i da pomogne.sepak fala.
6 leva zima bankata kako provizija. kaj nas primer plakjas nesto na uplatnica,bankata zima provizija soglasno sumata.taka i tamu. 56 leva spremi za toa.okolu slikanje na uplatnica mislam deka nema potreba bidejki isto samo e cel na doznaka i iban na ministerstvoto. drugoto e individualno koj sto pak ke napomenam deka mora da vi pomogne bankarkata za da bide pravilno.
Se vnasa vase ime i prezime,nekoja skratena verzija na maticen posto neli nemate bg egn,i mob broj.
Inaku uplatnicata se zadrzuva i se izdava ukaz vo pismena forma.
 
Последно уредено:
V

vkv

Гостин
Пред две години твојот проблем се решаваше кај нотар со двајца сведоци кои изјавуваа дека се работи за иста особа, сега незнам како е. За потврда од матично за промена на презиме не сум запознает. Преводот може да ти го направат за еден ден, но за заверка во амбасада мора да се чека најмалку еден ден. Инаку за во амбасада се закажува/
Jas go imav istiot problem. Zaradi toa me izvadija na dopolnitelna. Bugrska krstelnica od tatko Mi kaj so se preziva Gorgiev a Sega e Simonovski. Mi kazaa deka treba izjava od dvajca svedoci zaverena na notar. i Sega cekam da Mi dojde redot
 
Член од
20 август 2016
Мислења
36
Поени од реакции
12
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.ОВА Е НА МОЈ ПРИЈАТЕЛ
ШТО ВИКАТЕ ЗА ОВА ДАЛИ МОЖЕ НЕШТО ДА СЕ НАПРАВИ
И УШТЕ ЕДНО ВАШЕ МИСЛЕЊЕ , ДАЛИ ДАВААТ БЕЗ ПРОБЛЕМ ПРОИСХОД САМО СО ПОТВРДА ОД БКК
A prijatelot so kakvi dokumenti e?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Bravo prijatele ogromna blagodarnost do tebe nikoj do sega ne objasnil ovaka.Bi sakal da te zaprasam bidejki i jas sum sam bez posrednik i na finalna sega,izvod treba sega da izvadam internacionalen i da go prevedam i legaliziram tuka vo skopje vo ambasada,ili moze i vo sofija koga ke odam da uplakam za ukaz bidejki e nenormalna guzva vo ambasada?
Izvadi izvod i ako odi nekoj tvoj blizok neka go ostavi da se preveduva i legalizira pa koga ke odis sledno direkt zemi go izvodot spremen za podavanje vo opstina. brza postapka e 40 evra,a 20 evra e za 7 rab dena.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo druvstvo
imam edno prasanje do borcive sto sme od 2013
do tie sto sega brzo od finalna dosle za potpis
kolku vreme traelo toa?
me interesira sto e toa sto trae od 2-3 nedeli do max 4 meseci
dop. dokument, ...............inaku sum so bg licna karta od pradedo(1912)
dokolku ima nekoj sto pominal od finalna vo skoro dosol do potpis kolku traelo
fala i so sreka na site.
 
Член од
13 октомври 2016
Мислења
33
Поени од реакции
14
zdravo druvstvo
imam edno prasanje do borcive sto sme od 2013
do tie sto sega brzo od finalna dosle za potpis
kolku vreme traelo toa?
me interesira sto e toa sto trae od 2-3 nedeli do max 4 meseci
dop. dokument, ...............inaku sum so bg licna karta od pradedo(1912)
dokolku ima nekoj sto pominal od finalna vo skoro dosol do potpis kolku traelo
fala i so sreka na site.
cekam potpis veke 1 mesec se nadevam ke bidi za brzo potpisano pozz
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Целa прoцедурa јa пoчнaв вo 2013 oктoмври месец преку бг пoсредник. 127**/2013. Нa интервју бев фебруaри 2014 гoд. 12**/2014. Нa дoпoлнителнa сум oд јули 2015. Дoпoлнителни дoкументи ми се бг пaсoш oд вујкo сo пoврзaнo срoдствo извoди, вoенa книшкa oд дедo ( oд ЈНА, пишувa декa служел бг вoјскa 15 месеци вoздухoплoвствo aмa нaциoнaлнoст мaкедoнец) и пoтврдa oд кaј Лaзaр Млaденoв дoбиенa врз oснoвa нa oвие двa дoкументи. Се е преведенo сaмo вoенaтa книшкa ми е врaтенa. Ми јa врaти пoсредникoт и ми кaжa декa зaверил фoтoкoпијa нa нoтaр и тaкa се дoстaвени сo другите oригинaл дoкументи ( oригинaл ивoди и пoтврдaтa oд Л. М. ). Кoгa се смениa сите стaтуси вo финaлнa пa се врaтиa нa стaрo истo се случи и сo мoјaтa препискa. Oд тoгaш пa нaвaкa ми стoи истиoт стaтус декa препискaтa е рaзгледaнa oс сoветoт и дa се дoстaвaт дoпoлнителни дoкументи. Вo кoнтaкт сум сo пoсредникoт ми вели дa бидaм спoкoен бидејќи имaлo пoвеќе кoмисии кoи рaбoтеле нa рaзличен принцип и се зaвиси кaј кoјa ќе се пaдне твoјaтa вo случaјoв мoјaтa препискa. Гледaм имa брoјчињa 124**/2013 чекaaт зa пoтпис и незнaм пo кoј брoј дa се вoдaм. Дaли дa чекaм уште или дa oдaм директнo вo сoфијa дa видaм дaли требa дa oднесaм други дoпoлнителни дoкументи или незнaм штo дa нaпрaвaм. Премнoгу време е нa дoпoлнителнa 15 месеци. Секoјa инфoрмaцијa е дoбредoјденa. Пoздрaв
Ne e mnogu druze jas sum 20 meseci na dopolnitelna 2013 broj 154xx .. utre cetvrtok ako ne bidi u pm veke
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво дечки. Ми се случи нешто неочекувано. По некое чудо дојдов до еден документ Крштеница од пра-дедо ми. Она што ме интересира ако некој знае која е процедурата и дали е воопшто дозволено следново: Постапката ми е почната без никакви стари документи, односно произходот ми е добиен само врз база на потврда од клуб МБП. Она што е битно е дека постапката ја терам со изводи од страна на мајка, а горе наведениот документ крштеница е од страната на татко ми. Прашањето ми е, во недај недај боже случај да бидам вратен на дополнителна, дали е можно, дали е дозволено, и која е постапката за поднесување на документов бидејќи е од страната на татко ми. Дали ќе мора пак да вадам произход? Или нема потреба од такво нешто, туку само се доставуваат изводите од на таткоми страната за да се поврзам и документот крштеница? Фала
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Здраво дечки. Ми се случи нешто неочекувано. По некое чудо дојдов до еден документ Крштеница од пра-дедо ми. Она што ме интересира ако некој знае која е процедурата и дали е воопшто дозволено следново: Постапката ми е почната без никакви стари документи, односно произходот ми е добиен само врз база на потврда од клуб МБП. Она што е битно е дека постапката ја терам со изводи од страна на мајка, а горе наведениот документ крштеница е од страната на татко ми. Прашањето ми е, во недај недај боже случај да бидам вратен на дополнителна, дали е можно, дали е дозволено, и која е постапката за поднесување на документов бидејќи е од страната на татко ми. Дали ќе мора пак да вадам произход? Или нема потреба од такво нешто, туку само се доставуваат изводите од на таткоми страната за да се поврзам и документот крштеница? Фала
Не би требало да те вратат но ако те вратат не дај боже, нема потреба да вадиш нов происход туку ќе ги доставиш изводите да се поврзиш со дедо ти како што рече и самиот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom