Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Ja ne gledam nikakvo objasnuvanje bidejki sum so bugarski pasos od roditel, taka da ne e problem do dokumentite. E sega sto tocno se slucuva ne mi e jasno bidejki vo finalna vlagaat od 2016 a nie os kraj na noemvri i dekemvri sme zaglaveni veke 2 meseci. Iskreno pocnav da se nerviram.


Znaci status quo kaj site od toj period, ne znam zasto zastanaa kraj na noemvri 2015. Gledam kaj ostanative se menuvaat rabotite sekojdnevno, pa duri i kaj tie od 2016.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Dve sliki pri slikanje za pasos????dajte unao neka napose nekoj.Pa ne odgovori ubabo izvod preveden i zaveren ili samo preveden i na kraj moze li da si go zememe i iskoristime izvodot od ukazot so dokumentite koga go zemame.jas ce odam bez pa ce vi kazam[DOUBLEPOST=1476032992][/DOUBLEPOST]б'лгарско гражданство по произход или по натурализација, след като б'дат регистрирани в обштината по постојаннија им адрес в Б'лгарија. В обштините те предоставјат заверено копие на удостоверението за придобито б'лгарско гражданство, издавано от дирекција "Б'лгарско гражданство" на Министерството на правос'дието, заедно с'с зајавление за изборна постојанен адрес в Р Б'лгар.Ете дали треба или не извод.
Владо ова се однесува за вадење на егн?
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Ajde ako znae nekoj od 2014 ako moze da mi odgovori,za prijatel prasuvam ima podadeno ama.ne moze nikako da proveri mu.pisuva lipsvat danii.
Go pisuvame toa od kartoncetonsto.mu go pisuva ama nikako da izleze nesto sve lipsvat danii.Probuvame I gornoto.brojce dole I obratno.
Го имав истиот проблем.Пиши ми на и-маил во минисртерството и кажи им го проблемот, пишувај си на македонски не е проблем.мене наредниот ден или ден потоа ми одговорија и дадоја 6 цифрен пин. маилот ќе го најдете на страната на министерството, нормално.Среќно.поздрав
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Владо ова се однесува за вадење на егн?
Ово се одмесува за дизање указа а за ЕГН ти треба извод.Ако си венчан и за жена и деца.Не сум сигуран да ли треба да су преведени и легализирани при нотар.Зна ли неко ?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Ово се одмесува за дизање указа а за ЕГН ти треба извод.Ако си венчан и за жена и деца.Не сум сигуран да ли треба да су преведени и легализирани при нотар.Зна ли неко ?
едни викаат дека за егн не треба извод, ама за пасош и лична треба, други викаат дека треба и за двете, многу конфузија...
 
M

mile_s

Гостин
Ve sledam podolgo vreme i eve i jas da kazam do kade mi e postapkata.
Prvo blagodarnost do site sto mi ovozmozivte da ja razberam procedurata za b.g. drzavjanstvo. Dokumenti podnesov preku posrednik Jone od Ohrid za kogo imam samo pofalni zborovi. Odam preku pasos na vujko, brat na majka mi. Vo mesec 7/2015 podnesov za prishod, vo mesec 8/2015 go dobiv prishodot. Potoa morav da zaminam vo stranstvo i celata dokumentacija ja podnesov vo bg.ambasada vo stranstvo kade i mi napravija intervju vo mesec 11/2015.
Diplomatskata posta stignala vo bg. vo januari/2016 i se obazuva prepiska br.7XX/2016 od krajot na januari/2016.
Vo mesec 5/2016 se smeni statusot vo "процедура по зад'лжително с'гласуване".
Na pocetokot na mesecov 10/2016 vo "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство".
Vo vrska so brojcinjata, imam dve, edno za proveruvanje preku ambasada bez pin i drugo brojce so pin.
7XX/2016 - brojceto za proveruvanje preku ambasada
2XX/2016 - brojceto so pin
So sreka na site.
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Dali ima nekoja novost za prekratenite posle ona za advokatite? Dali nekoj probal, kolku cini I so koi dokumenti treba da se podnesi?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Го имав истиот проблем.Пиши ми на и-маил во минисртерството и кажи им го проблемот, пишувај си на македонски не е проблем.мене наредниот ден или ден потоа ми одговорија и дадоја 6 цифрен пин. маилот ќе го најдете на страната на министерството, нормално.Среќно.поздрав

Ti blagodaram,mi e cudno bidejki nasite pinovi se 4 cifreni a negoviot na kartonceto e 5 cifren.Ti blagodaram ke probame taka so mail.

Inace novost se slusnav so posrednikot denes koga ke odam da go podigam ukazot da nosam dve sliki ne isti kako tie sto podavavme I izvod,rece toj tamu ke go prevedel I legaliziral.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ve sledam podolgo vreme i eve i jas da kazam do kade mi e postapkata.
Prvo blagodarnost do site sto mi ovozmozivte da ja razberam procedurata za b.g. drzavjanstvo. Dokumenti podnesov preku posrednik Jone od Ohrid za kogo imam samo pofalni zborovi. Odam preku pasos na vujko, brat na majka mi. Vo mesec 7/2015 podnesov za prishod, vo mesec 8/2015 go dobiv prishodot. Potoa morav da zaminam vo stranstvo i celata dokumentacija ja podnesov vo bg.ambasada vo stranstvo kade i mi napravija intervju vo mesec 11/2015.
Diplomatskata posta stignala vo bg. vo januari/2016 i se obazuva prepiska br.7XX/2016 od krajot na januari/2016.
Vo mesec 5/2016 se smeni statusot vo "процедура по зад'лжително с'гласуване".
Na pocetokot na mesecov 10/2016 vo "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство".
Vo vrska so brojcinjata, imam dve, edno za proveruvanje preku ambasada bez pin i drugo brojce so pin.
7XX/2016 - brojceto za proveruvanje preku ambasada
2XX/2016 - brojceto so pin
So sreka na site.
Кога било тоа кога давале происход за еден месец?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Kako koga lani jas go zemav za 15 dena juni mesec 2015 koga oficijalno pocna boris vangelov da raboti
Незнам, првпат слушам ова. Вклучувајќи дека јас имав некои компликации во првиот термин, мене ќе ме фати повеќе од година, одкако се заебавам со овој происход. Ти си имал врски па ти го направиле преку ред, или како?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom