Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Edba informacija da spodelam sto ja doznav denes bidejki sum licno zasegnat .
Denes doznav site sto se so proishod so potpist na boris vangelov ke dobieme drzavjanstva taka sve ke znaci kako se ponasavme na intervjuto so sreka na site inaku sum so prv bratuced so intervju na 28.01.2016 i sum na ekspertizam pred da bidam pred sovetot za graganstvo
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
ako moze ve molam nekoj da mi kaze sto znaci prepiskata se namira v procedua po zadolzitelno soglasuvanje,vi blagodaram
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
добро никој ли уште не знае дали треба извод, како извадија пасоши и лични карти тие што беа скоро?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Izvod na rodeni i dve sliki i uplata vo banka nisto pojke
Dve sliki pri slikanje za pasos????dajte unao neka napose nekoj.Pa ne odgovori ubabo izvod preveden i zaveren ili samo preveden i na kraj moze li da si go zememe i iskoristime izvodot od ukazot so dokumentite koga go zemame.jas ce odam bez pa ce vi kazam[DOUBLEPOST=1476032992][/DOUBLEPOST]б'лгарско гражданство по произход или по натурализација, след като б'дат регистрирани в обштината по постојаннија им адрес в Б'лгарија. В обштините те предоставјат заверено копие на удостоверението за придобито б'лгарско гражданство, издавано от дирекција "Б'лгарско гражданство" на Министерството на правос'дието, заедно с'с зајавление за изборна постојанен адрес в Р Б'лгар.Ете дали треба или не извод.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Izvod na rodeni i dve sliki i uplata vo banka nisto pojke

I ja taka vidov, na eden list imashe zapishano eden covek pred mene vo Ambasadata. Rece deka od Ambasadata mu go dale listot.
Znaci, moze da baraat sekako!
Odi prasaj si najubavo, 5 min rabota e.
Ne morash da cekas da vlezes vnatre, na vrata samo![DOUBLEPOST=1476035359][/DOUBLEPOST]Ve molam da mi kaze nekoj dali Sovetot pocna da raboti na razgleduvanje na dopolnitelno podneseni dokumenti za lugje so brojce od 2015 godina, i do kade se stignati otprilika?

Thanx in advance!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Izvini Ians velis si bil na intervju feb 2016 a prepiskata ti e obrazovana 2015, kako e toa mozno ? Jas bev na intervju noemvri 2015, a prepiskata mi e obrazovana 2016 vo feb .Na koj datum e tvojata prepiska obrazovana , ako mozis da spodelis ?
Blagodaram
vaka
koga vpisuvam za proverka vpisuvam
88**/2015 i 6cifren PIN
a na kartonceto imam broj
9**/2016
isto taka imam pecat(data) 17.09.2015
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Ajde ako znae nekoj od 2014 ako moze da mi odgovori,za prijatel prasuvam ima podadeno ama.ne moze nikako da proveri mu.pisuva lipsvat danii.
Go pisuvame toa od kartoncetonsto.mu go pisuva ama nikako da izleze nesto sve lipsvat danii.Probuvame I gornoto.brojce dole I obratno.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
За получаване на удостоверение е необходимо лицето да представи:Документ за самоличност;

• Два броја актуални снимки за документи;

• Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01

Д'ржавните такси за получаване на удостоверение в изп'лнение на указ са както следва:



За лица, придобили или в'зстановили б'лгарското си гражданство:

• 50 лв. – За лица които имат родител б'лгарски гражданин или са от б'лгарски произход.

• 20 лв. - За лица до 18 годишна в'зраст и за учашти се до 26- годишна в'зраст (лицето трјабва да представи уверение, че е студент редовно обучение, от с'ответното учебно заведение)

• 250 лв. - За други лица

200 лв - За лица, които са освободени от б'лгарско гражданство.



При получаване на удостоверението лицето трјабва да зајави адрес за регистрација в Република Б'лгарија.
И ете не треба извод брату
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom