Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Нuкола

15 години стаж
Еве ви тема каде конечно без оф-топик ќе си дискутирате за процесот и потребните документи за да извадите бугарски пасош. Нема овде да се анализира и теоретизира дали треба да се вади, зошто да не се вади, уа предавници, уа СОРОС и слично, туку темава ќе си служи стриктно како катче за оние што сакаат да вадат бугарски пасош или сакаат да се информираат за било што околу самата процедура.

Ова не значи дека ќе се толерираат навреди, пцуења, вреѓање на било кој основ, напротив, ќе бидиме уште построги бидејќи јасно ви се дадени до знаење рамките на кој треба да дискутирате тука.

May the passport be with you.

И ве молам, ВЕ МОЛАМ, ако има мислење за бришење, член да се казни и слично, тоа е наша работа, не ја полнете темата со такви мислења бидејќи и тие ќе бидат избришани. Кога ќе има Модератор онлајн ќе среди, а тоа ќе се случува минимум еднаш дневно.

(Божино. Кај знај Никола ваков воведен да напиши убав Star War-ски.)
 
Последно уредено од модератор:

Нuкола

15 години стаж
Модераторите ќе ги дополнат правилата во воведниот пост, или во кратки црти темава е предвидена за дискусија поврзана со процедурата и документите при аплицирање за бугарски пасош.

Историски, политички и опшествени препукувања ќе се сметаат за ОФ-ТОПИК.

Па повелете, дискутирајте.
 
Последно уредено:
E ajde airlija za temava:) pa da ja seftisame:) sto stana so klubot vo strumica? Pocna da izdava nekoj dokument ili i tie se na odmor kako ministerstvito na pravosudieto i dabc?
 
Последно за клубот е дека ќе издаваат уверенија, ама првите два месеца ќе имаат предност оние кои имаат роднини со БГ пасош.[DOUBLEPOST=1407334731][/DOUBLEPOST]
E ajde airlija za temava:) pa da ja seftisame:) sto stana so klubot vo strumica? Pocna da izdava nekoj dokument ili i tie se na odmor kako ministerstvito na pravosudieto i dabc?
Ако некој треба да прати документи до Министерството, нека ги прати во Несебр, таму се на колективен годишен одмор :)
 
и мене ми ρеκоа деκа после 1 септемвρи ќе давале потвρди на сите а за цената оκолу 40 евρа
 
Последно за клубот е дека ќе издаваат уверенија, ама првите два месеца ќе имаат предност оние кои имаат роднини со БГ пасош.[DOUBLEPOST=1407334731][/DOUBLEPOST]
Ако некој треба да прати документи до Министерството, нека ги прати во Несебр, таму се на колективен годишен одмор :)
A na koj princip ke se dava taa potvrda,ke treba da se zaclenime ili ima i drug nacin,i uste edno prasanje,so ova zdruzenievo vo skopje sto se slucuva,nemoze li nie sto sme od sk da zememe tuka,ili ke mora u sr da ideme?[DOUBLEPOST=1407338671][/DOUBLEPOST]
и мене ми ρеκоа деκа после 1 септемвρи ќе давале потвρди на сите а за цената оκолу 40 евρа
Vo sekoja rabota ima biznis,ima finansiski interesi:) samo aj neka se zavrsi kaj bile neka odat i 4o evra:)
 
Последно уредено:

Raynor

Mr.Terrible
A na koj princip ke se dava taa potvrda,ke treba da se zaclenime ili ima i drug nacin,i uste edno prasanje,so ova zdruzenievo vo skopje sto se slucuva,nemoze li nie sto sme od sk da zememe tuka,ili ke mora u sr da ideme?
Според тоа што јас го знам се работи за истиот клуб БККС,седиштето му е во СК,а има и канцеларија во Струмица..
 
а дали некој има информација што ќе стани со тие што поддадоа за происход но не однесоа бг документ дали ќе добијаат происход или нема шанси да се откажат од тој пасош..???? има ли надеж
 
S

simpleman

Гостин
Документот од клубот служи за пред ДАБЧ,додека од правосудие немаат официјално ништо за документот и да не пишувам по кој знае кој пат веќе знаете кој документи официјално ги бараа и прифаќаа.Друга работа е што и замениците министри во службениов кабинет се нови,старите заменици си заминуваат заедно со целата стара влада.Дали после одмориве т.е во септември ќе има нешто или останува да се чека до после избори ќе видиме,иако јас лично мислам дека за разврска на целава ситуација треба да поминат изборите и да се формира новата влада наесен здравје.

http://offnews.bg/news/Политика_8/Орешарски-подписал-оставките-на-всички-зам-министри_373073.html
 
и мене ми ρеκоа деκа после 1 септемвρи ќе давале потвρди на сите а за цената оκолу 40 евρа

Mislam deka 20 evra e (ne 100 % sigurno)

Sega za sega DA tie so rodnini imaat prednost...vo septemvri treba da se znaj so ke bidi so aplikantite bez rodnini so bugarsko drzavjanstvo i kakva procedura ke im ovozmozi klubot....I edno prasanje,kolku vreme od prilika se ceka za ukaz ? :)
 
Од 01 до 31 август 2014 година во Државната агенција за Бугарите во странство НЕМА да бидат прифатени документи наменети за проверка на бугарско потекло.

Во истиот период Државната агенција за Бугарите во странство НЕМА да издава уверенија за бугарско потекло.

Во овој период ДАБЧ ќе врши превенција на електронскиот систем.Од раководството на ДАБЧ
 
Точно ли е дека ако Бојко Борисов освои 121 пратеник , нема да бидат потребни тие документи за бугарско потекло?
 
Според тоа што јас го знам се работи за истиот клуб БККС,седиштето му е во СК,а има и канцеларија во Струмица..
Имаш ли информација како да се стапи во контакт со клубот во Скопје. Јас пробав да ги најдам ама не успеав.
 

Маркетинг

Нови теми

На врв