Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 5 август 2014.

 1. Нuкола

  Нuкола 15 години стаж

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.698
  Допаѓања:
  11.796
  Еве ви тема каде конечно без оф-топик ќе си дискутирате за процесот и потребните документи за да извадите бугарски пасош. Нема овде да се анализира и теоретизира дали треба да се вади, зошто да не се вади, уа предавници, уа СОРОС и слично, туку темава ќе си служи стриктно како катче за оние што сакаат да вадат бугарски пасош или сакаат да се информираат за било што околу самата процедура.

  Ова не значи дека ќе се толерираат навреди, пцуења, вреѓање на било кој основ, напротив, ќе бидиме уште построги бидејќи јасно ви се дадени до знаење рамките на кој треба да дискутирате тука.

  May the passport be with you.

  И ве молам, ВЕ МОЛАМ, ако има мислење за бришење, член да се казни и слично, тоа е наша работа, не ја полнете темата со такви мислења бидејќи и тие ќе бидат избришани. Кога ќе има Модератор онлајн ќе среди, а тоа ќе се случува минимум еднаш дневно.

  (Божино. Кај знај Никола ваков воведен да напиши убав Star War-ски.)
   
  Последно уредено од модератор: 6 август 2014
  На Sokipoki, EUROPE2018, lujanytown и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Нuкола

  Нuкола 15 години стаж

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.698
  Допаѓања:
  11.796
  Модераторите ќе ги дополнат правилата во воведниот пост, или во кратки црти темава е предвидена за дискусија поврзана со процедурата и документите при аплицирање за бугарски пасош.

  Историски, политички и опшествени препукувања ќе се сметаат за ОФ-ТОПИК.

  Па повелете, дискутирајте.
   
  Последно уредено: 6 август 2014
  На lujanytown му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bobi-skk

  bobi-skk

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  898
  Допаѓања:
  781
  E ajde airlija za temava:) pa da ja seftisame:) sto stana so klubot vo strumica? Pocna da izdava nekoj dokument ili i tie se na odmor kako ministerstvito na pravosudieto i dabc?
   
 4. BlacqAdder

  BlacqAdder

  Член од:
  25 март 2014
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  198
  Последно за клубот е дека ќе издаваат уверенија, ама првите два месеца ќе имаат предност оние кои имаат роднини со БГ пасош.
  --- Споено дупло мислење, 6 август 2014 ---
  Ако некој треба да прати документи до Министерството, нека ги прати во Несебр, таму се на колективен годишен одмор :)
   
  На bobi-skk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. azderce

  azderce

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  98
  и мене ми ρеκоа деκа после 1 септемвρи ќе давале потвρди на сите а за цената оκолу 40 евρа
   
  На bobi-skk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bobi-skk

  bobi-skk

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  898
  Допаѓања:
  781
  A na koj princip ke se dava taa potvrda,ke treba da se zaclenime ili ima i drug nacin,i uste edno prasanje,so ova zdruzenievo vo skopje sto se slucuva,nemoze li nie sto sme od sk da zememe tuka,ili ke mora u sr da ideme?
  --- Споено дупло мислење, 6 август 2014 ---
  Vo sekoja rabota ima biznis,ima finansiski interesi:) samo aj neka se zavrsi kaj bile neka odat i 4o evra:)
   
  Последно уредено: 6 август 2014
 7. Raynor

  Raynor Mr.Terrible

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  384
  Допаѓања:
  583
  Според тоа што јас го знам се работи за истиот клуб БККС,седиштето му е во СК,а има и канцеларија во Струмица..
   
 8. azderce

  azderce

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  98
  за сеκој има луѓе што се овластени и пρеκу нив ќе оди
   
 9. bobi-skk

  bobi-skk

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  898
  Допаѓања:
  781
  Kade mu e lokacijata vo skopje da ne si informiran?
   
 10. 12345E

  12345E

  Член од:
  30 април 2014
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  2
  а дали некој има информација што ќе стани со тие што поддадоа за происход но не однесоа бг документ дали ќе добијаат происход или нема шанси да се откажат од тој пасош..???? има ли надеж
   
 11. simpleman

  simpleman Гостин

  Документот од клубот служи за пред ДАБЧ,додека од правосудие немаат официјално ништо за документот и да не пишувам по кој знае кој пат веќе знаете кој документи официјално ги бараа и прифаќаа.Друга работа е што и замениците министри во службениов кабинет се нови,старите заменици си заминуваат заедно со целата стара влада.Дали после одмориве т.е во септември ќе има нешто или останува да се чека до после избори ќе видиме,иако јас лично мислам дека за разврска на целава ситуација треба да поминат изборите и да се формира новата влада наесен здравје.

  http://offnews.bg/news/Политика_8/Орешарски-подписал-оставките-на-всички-зам-министри_373073.html
   
 12. goran_giggs

  goran_giggs

  Член од:
  13 септември 2008
  Мислења:
  188
  Допаѓања:
  231

  Mislam deka 20 evra e (ne 100 % sigurno)

  Sega za sega DA tie so rodnini imaat prednost...vo septemvri treba da se znaj so ke bidi so aplikantite bez rodnini so bugarsko drzavjanstvo i kakva procedura ke im ovozmozi klubot....I edno prasanje,kolku vreme od prilika se ceka za ukaz ? :)
   
  На sisbro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gutenberg

  Gutenberg

  Член од:
  4 ноември 2013
  Мислења:
  55
  Допаѓања:
  20
  Од 01 до 31 август 2014 година во Државната агенција за Бугарите во странство НЕМА да бидат прифатени документи наменети за проверка на бугарско потекло.

  Во истиот период Државната агенција за Бугарите во странство НЕМА да издава уверенија за бугарско потекло.

  Во овој период ДАБЧ ќе врши превенција на електронскиот систем.  Од раководството на ДАБЧ
   
 14. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.897
  Допаѓања:
  13.978
  Точно ли е дека ако Бојко Борисов освои 121 пратеник , нема да бидат потребни тие документи за бугарско потекло?
   
 15. Geronimo

  Geronimo

  Член од:
  12 мај 2014
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  80
  Имаш ли информација како да се стапи во контакт со клубот во Скопје. Јас пробав да ги најдам ама не успеав.
   

Сподели преку: