Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Одобрено зајавление. В процес на издаване

Истиот статус од пред години мислам. Помина долго време.
Сакав да ги проверам гласините. Наводно, многумина одат на дополнителна проверка, бидејќи ДАБЧ не ги испратил потврдите до Министерството за правда. Би било добро секој да си ги провери статусите во ДАБЧ. Иначе и кај мене е исто...
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
Добро. Извинете што немам повеќе корисни информации. Прилично сум вознемирен и се надевам на најдоброто. Документите ми се реални, потеклото ми е реално и јасно е напишано на извод од матична книга на родените и извод од венчаница кои ги дадов како доказ. Но, сè уште сум на дополнителна проверка
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Добро. Извинете што немам повеќе корисни информации. Прилично сум вознемирен и се надевам на најдоброто. Документите ми се реални, потеклото ми е реално и јасно е напишано на извод од матична книга на родените и извод од венчаница кои ги дадов како доказ. Но, сè уште сум на дополнителна проверка
Тој статус знае доста долго да трае, а не може да се каже што точно ти проверуваат. Не мора да значи дека проверката се однесува на изводот.
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Тој статус знае доста долго да трае, а не може да се каже што точно ти проверуваат. Не мора да значи дека проверката се однесува на изводот.
Jas sum vo istiot problem. Dali moze da se pobara informacija vo ministerstvoto vo Sofija ili pomos. Ili pak da se dostavi uste nekoj star dokument za dokaz na potekloto? Dali nekoj posrednik moze da pomogne?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Jas sum vo istiot problem. Dali moze da se pobara informacija vo ministerstvoto vo Sofija ili pomos. Ili pak da se dostavi uste nekoj star dokument za dokaz na potekloto? Dali nekoj posrednik moze da pomogne?
Не знам дали може да се побара подетална информација но во секој случај нема врска со доставување дополнителен документ за доказ за потекло, неколку членови така самите доставија ама не им го промени статусот.
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Не знам дали може да се побара подетална информација но во секој случај нема врска со доставување дополнителен документ за доказ за потекло, неколку членови така самите доставија ама не им го промени статусот. Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Не знам дали може да се побара подетална информација но во секој случај нема врска со доставување дополнителен документ за доказ за потекло, неколку членови така самите доставија ама не им го промени статусот.
Blagodaram
 
Член од
11 септември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
52
Сестрата ќе извади родствени врски во општината каде што го пишува него како брат, фотокопија од пасошот нејзин, извод од неа и извод од него преведени. Сите документи директно во Софија и тоа е тоа.
Fala mnogu
Автоматски споено мислење:

Pismoto vsusnost prestavuva deka se prijavuvate na taa adresa za da vi dadat egn. Vo druga obstina osven Sredec na ul. Lege br 6 vo Sofija, vo Bugarija ne vrsat registracija za postojana adresa,(osven ako ne e privatna adresa) taka da po avtomatizam ako ste zapisale Stolicna bi trebalo pismoto da stigne tamu. Za 4 meseci javete se (brojot go imate na pocetokot). Ako veke imate egn probajte vo policija da izvadete licna karta, mada mislam deka bi trebalo da imate i adresa vo Bugarija koja ke vi bide zapisana vo licnata karta.
Автоматски споено мислење:


Na pocetokot od forumot ja ima adresata
Автоматски споено мислење:


Vo obstinata kade sto e prijavena sestra ti treba da izvadi dokument za rodninski vrski, kade sto ke pisuva deka si i brat. Ako ne te prijavila koga se registrirala treba da odnesete izvodi na rodeni od dvajcata kade sto se gleda deka imate isti roditeli,(deka ste brat i sestra) i ke vi dadat potvrda. So toa avtomatski dokazuvate deka taa e bugarski graganin i deka vi e sestra. Toa vo vrska so licnata karta. A dali toa se bara kako dopolnitelen dokument ne mozam da kazam.
Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки
Еве конечно и јас
Бев вратена на дополнителна доставив документ и еве ме, конечно Прегледај го приврзокот 379065


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kakov dokument dostavi i posle kolku vreme od dostavuvanjeto na dokumentot ti se smeni statusot ?
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Fala mnogu
Автоматски споено мислење:


Blagodaram
Автоматски споено мислење:


Kakov dokument dostavi i posle kolku vreme od dostavuvanjeto na dokumentot ti se smeni statusot ?
Zdravo
Dostaviv dokument za srodstveni vrski so bart mi
Mi go izvadi posrednik i dostavi, statusot mi se smena za odprilika 1 mesec


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Јак посредник треба за да одиш во општината и за 5 евра да ти го издадат документот веднаш па преку улица да го доставиш во досие. Со гориво ќе те кошта 50 евра а посредник ќе те удри 200

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
29 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Образувана преписка N:7861/2021/08.06.2021 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

На интервју бев 16 февруари, 2021
 

Kajgana Shop

На врв Bottom