Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
46
Дали некој преминал од "доп'лнителна проверка," на "положително"?
Ovo sam pisao više puta, molim vas čitajte forum šta je pisano ranije. Još jednom da ponovim
Status "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," može da traje od 3 meseca do preko godinu dana.
Zavisi da li se provera dokumenata šalje u Bugarske institucije ili diplomatskom poštom u inostrane zemlje.
Link: https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

P.S. I ja imam ovaj status od aprila 2023.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Ovo sam pisao više puta, molim vas čitajte forum šta je pisano ranije. Još jednom da ponovim
Status "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," može da traje od 3 meseca do preko godinu dana.
Zavisi da li se provera dokumenata šalje u Bugarske institucije ili diplomatskom poštom u inostrane zemlje.
Link: https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

P.S. I ja imam ovaj status od aprila 2023.
Razumem proceduru. Čitao sam na forumu. Interesuje me samo da li je neko prošao proveru sa pozitivnim ishodom, ili su svi osuđeni na otkaz.
Hvala na podsećanju.
 
Член од
23 декември 2022
Мислења
10
Поени од реакции
15
Фала ти многу на одговорот! Мене ме интересираше дали некој знае какво е тоа писмо што го испраќаат и што всушност има во него зашто кај мене процедурата е малку поразлична и јас веќе имам ЕГН зашто живеам во Софија неколку години и не би имало потреба да вадам ново. Во конзулатот во Скопје (како и тука во општината) не знаат да ми дадат никаква информација и затоа ме интересираше дали некој знае дали тоа писмо кое што го испраќаат е сврзано со вадење на ЕГН или е нешто друго.

Другиот проблем е што кога ја пишував адресата каде што планирам да се регистрирам под општина пишав само "Столична" и не конкретизирав во коj 'регион' е тоа и сега гледам дека сите општини спаѓаат под Столична но се поделени по реони и не знам каде точно го испратиле тоа писмо и каде да го барам. :(
Pismoto vsusnost prestavuva deka se prijavuvate na taa adresa za da vi dadat egn. Vo druga obstina osven Sredec na ul. Lege br 6 vo Sofija, vo Bugarija ne vrsat registracija za postojana adresa,(osven ako ne e privatna adresa) taka da po avtomatizam ako ste zapisale Stolicna bi trebalo pismoto da stigne tamu. Za 4 meseci javete se (brojot go imate na pocetokot). Ako veke imate egn probajte vo policija da izvadete licna karta, mada mislam deka bi trebalo da imate i adresa vo Bugarija koja ke vi bide zapisana vo licnata karta.
Автоматски споено мислење:

Pozdrav do site dali moze da postirate baranjeto za prijavuvanje na adresa i egn da znam kako da go popolnam vo ambasada, sluzbenata adresa sho e kako tocno da pisam ( ova za sekoj slucaj ako nekoj od sluzbenicite ne bidat usluzlivi da mi pomognat )
fala
Na pocetokot od forumot ja ima adresata
Автоматски споено мислење:

Zdravo, posle 3 godini cekanje, prepiskata e neredovna. Liceto ima sestra so bg drzavjanstvo. Moze li da se dostavi licna larta od sestrata kako dopolnitelen dokument ?
Vo obstinata kade sto e prijavena sestra ti treba da izvadi dokument za rodninski vrski, kade sto ke pisuva deka si i brat. Ako ne te prijavila koga se registrirala treba da odnesete izvodi na rodeni od dvajcata kade sto se gleda deka imate isti roditeli,(deka ste brat i sestra) i ke vi dadat potvrda. So toa avtomatski dokazuvate deka taa e bugarski graganin i deka vi e sestra. Toa vo vrska so licnata karta. A dali toa se bara kako dopolnitelen dokument ne mozam da kazam.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
Имаше совети на 15, 16 и 17 мај - знае некој дали и колкумина биле адресирани на тие датуми? мојот број е 8xxx/2020 и сè уште е финален
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Има ли некој на форумов кој:
1. аплицирал за државјанство во 2020 година,
2. е на „дополнителна проверка“ и
3. се сеќава на бројот за проверка на статусот во ДАБЧ?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Негде отприлика ноември средината 2020 бев на интервју и оттогаш до сеа сум на статус моментално, Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Што се случува, аман веќе трет месец ми е на овој статус.
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
Има ли некој на форумов кој:
1. аплицирал за државјанство во 2020 година,
2. е на „дополнителна проверка“ и
3. се сеќава на бројот за проверка на статусот во ДАБЧ?
јас. зошто? (дополнително со запирка)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom