Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Zdravo decki,bev finalna,od minaiot petok zadolzitelna me vratija kako i poveceto ovde,a denes pak na finalna ima nekoj info sto se slucuva
Здраво, кога беше на интервју и со какви документи (те барав на списокот ама не те најдов, можеби сум те пропуштила)

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво дечки.. на претходниот пост никоj не ми одговори па да пробам уште еднаш.. Плиз хелп ако некој знае или имал слично искуство :X3:

Ми излезе указот пред некој ден и треба да си земам "удостоверение" (положително бев од Ноември 2022, интервју Мај 2019) од амбасада во Скопје и читам дека треба да се носи извод од родени но кога се јавив да прашам за документи на мене не ми кажаа ништо за изводот а само слики да носиш со тебе и адреса да пријавиш. Дали некој знае дали воопшто треба да се носи извод за да знам дали да вадам на време и да не се враќам по сто пати?

Другото прашање ми е во врска со адресата. Јас имам лична карта за постојан престој во Бугарија и имам и ЕГН (како и адреса на личната карта, нормално).
Знае ли некоj каков е процесот ако веќе имаш ЕГН и не треба да чекаш да ти дадат? Дали можам да ја дадам таа адреса која што ми е на личната карта (иако не живеам на таа адреса) или би имало некакви дополнителни проверки дали живеам таму итн?
Ако си со егн, како мене, треба да знаеш оти адресата шо ќе ја дадеш може да е било која и не мора да си таму кај шо реално живееш, важно е само да не е обштежитие оти таму не може да те заведат, значи мора стан или куќа и тоа стан најмалку двособен, газдата на станот треба да даде согласност за тебе во општината кај шо се наоѓа станот. Значи си закажуваш термин за подигање указ, одиш со газдата во општината и истиот ден се сликаш за указ, т.е можеш се да завршиш во еден ден.
 
Член од
22 март 2023
Мислења
7
Поени од реакции
6
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
Има ли некој на овој статус или да знае со исто искуство со статусов? Два месеци сум на овој статус, нема ни датум за до кога ако треба дополнителни документи да се носи ... се имам однесено.

Извинјавај че пиша на б'лгарски, от украјна с'м не знам македонски, но все пак аз сьшто с доп проверка, и казали ми че проверјават дополнително че документи не са фалшиви, и дополнително проверјават дали скрил Оше нјакакво гражданство или судимост, лек Ден и успех!), (като нешто промени при теб пиши го) аз от преписка 01.2020
 
Член од
9 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
13
  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

И кај мене денеска Указ
15.12.2022--положително
257xx/2019

Ако сака некој да ми објасне која е постапката за понатака пошто процедурата ја водам сам без посредник.
Ќе ве молам ако сака некој да ми објасне за понатака
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
699
Поени од реакции
915
Сите земате укази итн, мене ме врати еден статус наназад то шо и да беше пичка му матер, во дополнителна проверка Преписката...

Од една страна се радувам за сите вас, знам колку ве прави среќни и колку можности ви се отвораат, од друга страна ме фајча депресијаа и ми иди да се обесам на првата лозница шо че ја видам.
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

И кај мене денеска Указ
15.12.2022--положително
257xx/2019

Ако сака некој да ми објасне која е постапката за понатака пошто процедурата ја водам сам без посредник.
Ќе ве молам ако сака некој да ми објасне за понатака
Кој број указ си?
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Cestitki so srekaa bas mi e milo za site.Vie ste polozitelno od 14.12.jas sum polozitelno od 24.01.ndevam se vtornik sreda i kaj mene,posto ponedelnik ukaz 17 treba da ima tie so polozitelno 17.12 posle ukaz 18 od 17.01 i ukaz 19 od 24.01
Брату. Денеска по вибер ми прати мојот колега слика и тој е вметнат во указ бр 17 а на положително бил 20.12.2022. Значи од понеделник ќе е указ 18. Мислам дека декември веќе е исчистен
Автоматски споено мислење:

14


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Кога беше положително? Која дата?
 
Член од
9 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
13
Брату. Денеска по вибер ми прати мојот колега слика и тој е вметнат во указ бр 17 а на положително бил 20.12.2022. Значи од понеделник ќе е указ 18. Мислам дека декември веќе е исчистен
Автоматски споено мислење:


Кога беше положително? Која дата?
15.12.2022


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom