Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
И кај мене од финална пак на задолжителна, да се надеваме дека е грешка во системот

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
17 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo nova sum na forumot vi posakuvam na site sto pobrzo da dobiete pozitivni vesti. I jas sum baratel na bugarsko drzavjanstvo megutoa sega sakam da prasam nesto drugo dokolku nekoj od vas e zapoznaen so izdavanjeto na bg vozacki dozvoli .Mojot soprug na 27 dekemvri podnese za zamena na vozackata dozvola toj imase za B kategorija bigarska vozacka dozvola meutoa sega sakase d ja zameni za C ktegorija presojot mu e vo sofija so validn adresa bigarski pasos i vozacla dozvola B kategorija ima poveke od 15 godini sega sakam da prasam dali ima nekoj zastoj vo izdavanjeto na bg dozvoli posto koga podnese tamu mu rekoa za mesec do mesec ipol ke ja dobie ama eve posrednikot nikako da kaze pozitivni vesti vi blagodaram unapred imajte ubava vecer
 
Член од
21 септември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
29
Društvo , zna li neko sta znači ovaj status:
Образувана преписка N:3284/2021/10.03.2021 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Hvala unapred :)
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
22023/2019
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
26
мојот статус е сè уште конечен, нема промена. 48xx/2020 година
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Знае ли некој како се добива извод од матична книга на родени и матична книга на умрените од Софија без да се оди таму? Дали има агенција што тоа го прави за пари?
Ви благодарам
Пиши и емаил на државната агенција архиви Софија. На гугл ќе го најдеш сајтот
Автоматски споено мислење:

Kaj site so polozitelno li e taka? Ima li nekoj da ne mu e smeneto denes ili pa e greska? Za prv pat gledam takov status. Moze da znaci deka skoro ke imame ukaz. Nekoj so skoro pominal na polozitelno (mart) da kaze dali i kaj nego e taka. Fala
На 21.02. бев положителен значи пред еден месец и ми пишува исто тој статус што сега на тебе ти пишува
 
Последно уредено:
Член од
18 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво на сите.
Простете доколку повторувам прашање на кое веќе има одговори , нова сум на форумов
Ќе ве молам за одговор:

1. Дали доколку одам со процедура за БГ државјанство преку Скопје, БГ.конзулат , стариот документ во мојот случај од дедо ми, треба да го доставам оригиналниот или како заверена копија?


Благодарам
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Screenshot_20230318_004014_org.mozilla.firefox.jpg
И на мене ми е сменет статусот. На првото положително бев на 21.02.2023 тоест пред месец време. Ме интересира дали е сменет статусот на тие што се на положително од овој месец од почетокот на март. Нека некој напише
Автоматски споено мислење:

Друштво денес положително ја и брат ми !!

Интервју Скопје февруари месец, преку родител.

Број на преписки 35хх и 38хх.

Со среќа на сите !!
Проверете ти и брат ти ве молам дали ви е сменет статусот и денеска во петок на 17.03.2023. На мене ми е сменето. Ќе ти пратам слика а и ти пратив порака од моменталниот мој статус. Еве слика
Screenshot_20230318_004014_org.mozilla.firefox.jpg
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Здраво на сите.
Простете доколку повторувам прашање на кое веќе има одговори , нова сум на форумов
Ќе ве молам за одговор:

1. Дали доколку одам со процедура за БГ државјанство преку Скопје, БГ.конзулат , стариот документ во мојот случај од дедо ми, треба да го доставам оригиналниот или како заверена копија?


Благодарам
Автоматски споено мислење:
Јас доставив копија но ми го побараа и оригиналот
Кога го доставив не ми го вратија повеќе остана кај нив….


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Прегледај го приврзокот 372076
И на мене ми е сменет статусот. На првото положително бев на 21.02.2023 тоест пред месец време. Ме интересира дали е сменет статусот на тие што се на положително од овој месец од почетокот на март. Нека некој напише
Автоматски споено мислење:


Проверете ти и брат ти ве молам дали ви е сменет статусот и денеска во петок на 17.03.2023. На мене ми е сменето. Ќе ти пратам слика а и ти пратив порака од моменталниот мој статус. Еве слика
Прегледај го приврзокот 372077
Да да, сменет е и кај нас :)
 
Член од
26 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
22
Или тоа, или кога комисијата што преминува на дополнителна ќе види дека се е ок, преминува на дополнителен или финално

Финалево и онака немаше смисла, бидејќи трае 2 години...

Тогаш можеби финално ќе биде за 1-2 месеци како порано
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Или тоа, или кога комисијата што преминува на дополнителна ќе види дека се е ок, преминува на дополнителен или финално

Финалево и онака немаше смисла, бидејќи трае 2 години...

Тогаш можеби финално ќе биде за 1-2 месеци како порано
Pa da su hteli nekog da stave na dopunsku proveru, stavili bi ga bez vraćanja statusa. Čemu komplikacije? Mislim da žele da kupe vreme i nađu razlog da većinu zahteva odbiju pod nekim novim izgovorom...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom