Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Dopolnitelna

26.01.2023.

1424/2020, 1502/2020, 1503/2020, 1504/2020, 1507/2020, 1508/2020, 1509/2020, 1517/2020, 1520/2020

27.01.2023.

2052/2020, 2056/2020, 2058/2020, 2059/2020, 2065/2020, 2066/2020, 2067/2020, 2068/2020, 2069/2020, 2070/2020, 2100/2020, 2104/2020,



Provereno do 2350


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
10
Поени од реакции
8
dali znaete da mi kazite dali treba da go dostavam vo abasada noviot makedonski pasos bidejki go smenav a imav dostaveno dokumenti so stariot koj mi istece pred nekoj mesec a sum na finalna pozdrav
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Не пишува така во член 15 став 2 од законот за блгарско гражданство. Пишува родствена врска со лице до трети степен кое е од блгарски произход
Пишува "в'зходјашт до трета степен вклјучително" - преведено асцендент до трет степен. Ако во документ ги има родителите напишано како бугари, а тие се твои баба/дедо можеби ќе може, сепак консултирај се со адвокат, не со посредници. Ако не го разбирате бугарскиот користете барем google translate
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, знам дека ова е надвор од темата, долго време го следам форумот и ги ценам информациите што ги пишувате, имам едно прашање, имам српско и бугарско државјанство, се оженив со жена ми во Србија, моментално живееме во Шведска дали може преку мене да добие бугарско државјанство и ако е можно колку време треба да бидеме во брак за да аплицираме за бугарско државјанство...фала за одговорите
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Здраво на сите, знам дека ова е надвор од темата, долго време го следам форумот и ги ценам информациите што ги пишувате, имам едно прашање, имам српско и бугарско државјанство, се оженив со жена ми во Србија, моментално живееме во Шведска дали може преку мене да добие бугарско државјанство и ако е можно колку време треба да бидеме во брак за да аплицираме за бугарско државјанство...фала за одговорите
Не може, ниту си и ти потекло неа, ниту живее она во Бугарија за да може на таа основа да аплицира.
 
Член од
28 јануари 2023
Мислења
7
Поени од реакции
11
Здраво на сите, знам дека ова е надвор од темата, долго време го следам форумот и ги ценам информациите што ги пишувате, имам едно прашање, имам српско и бугарско државјанство, се оженив со жена ми во Србија, моментално живееме во Шведска дали може преку мене да добие бугарско државјанство и ако е можно колку време треба да бидеме во брак за да аплицираме за бугарско државјанство...фала за одговорите
здраво на сите. мило ми е што те запознав. извини за мојот лош македонски. ова е целосно превод.
Го следам форумов веќе 2 месеци и сите ви оди одлично со тој проток на информации. продолжи, те молам :)

и сакам да споделам некои општи информации за брачните прашања при стекнување бугарско државјанство.
@Aleksandar1984 праша дали неговата сопруга може да стекне државјанство или не. едноставно да, таа може. но тоа е долг и тежок процес.
прво треба официјално да се венчаш и во Бугарија. тогаш треба да поднесете адреса за постојан престој во Бугарија.
а потоа сопругата ќе поднесе барање за виза Д. ако биде прифатена, таа ќе ја добие една година.
Откако ќе ги обнови времињата на стеблото за виза Д (години) и ќе ја посети земјата еднаш на секои шест месеци, таа може да аплицира за државјанство.
но процесот нема да биде завршен. Во следните две години, сопругата ќе има интервју на бугарски на шест месеци на адресата што сте ја доставиле претходно.
И таа ќе мора да положи бугарски тест (дваесет прашања за историја, општество и култура) на крајот од процесот на аплицирање.
после отприлика 6-7 седум години, да може да стекне државјанство. не е невозможно, но предизвикувачки.

најдобри желби на сите. се гледаме.
 
Член од
28 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав свима, имао са интервију јула месеца 2022 у амбасади у Београду и од тад нисам добио Пин. Да ли неко може да ми каже колико се времена чека? Хвала.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Поздрав свима, имао са интервију јула месеца 2022 у амбасади у Београду и од тад нисам добио Пин. Да ли неко може да ми каже колико се времена чека? Хвала.
Мене за 3 месеца ми стигна за Скопје. Ми се јавија кога ми стигна на телефон.
 
Член од
8 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
30
Поздрав свима, имао са интервију јула месеца 2022 у амбасади у Београду и од тад нисам добио Пин. Да ли неко може да ми каже колико се времена чека? Хвала.
U mom slucaju, imao sam intervju u ambasadi u martu '21, dobio sam mejl sa PIN-om krajem avgusta '21. Pretpostavljam da bi trebalo da dobijes isti uskoro. Pozdrav.
 
Член од
28 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
dobar den pocituvani sakam da mi spodelite mislenja i znaenja kako se dvizaat procedurite za bg pasos. imame podneseno i jas i majka mi dokumenti za bg pasos vo ambasada vo Bitola intervju 08.04.2002 so licna karta bugarska od pra dedo preku majka linija od nekade okolu 20 noemvri se smeni statusot vo prepiskata se na mira v procedura po zadolzitelno soglasvane pa sakam da znam kako se dvizi sto sledi i koga moze da se ocekuva promena i kako odi do kraj procedurata vi blagodaram odnapred pozdrav do site i srekjno
 
Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
3
За жал сите на нередовна ги ставаат со просиход/клуб/изводи. Само со стари док и родител поминуваат. Пак ќе има избори сега во април. Гледаме Борисов да се врати на пролет, бидејќи овие сега избори беа само за да изгласаат хартиено гласање т.е. изборниот правилник да го сменат. Таа царската НДСВ ќе се враќа од пред 15год. со ДПС и ГЕРБ ќе прават коалиција. Коски ми де тресат до мене има уште 14000 предмети. Гледам успорија пак по 1000 предмети месечно прегледуваат.
Најмногу и затоа ми беше, рачунај да стигнат до нас кои сме по стара процедура(џабе ќе ни биде чекањето 2 ипол год. до сега и целиот труд-трчање), се пропаѓа моментално, а доколку би се вратиле ГЕРБ претпоставувам ќе сме во подобра позиција и надеж, барем малку...затоа сега можеби и е во наша полза чекањето....ова се само претпоставки...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom