Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Добар ден,

cе обидувам да ги најдам документите на мојот дедо и неговата страна од семејството. Не знам од каде да почнам, па прашувам дали можеби некој има предлог:

1. како да добијам некоја официјална информација за воениот рок на дедо ми... знам само местото и годината кога бил во бугарска војска, но немам ниту еден документ?

2. Дали постои онлајн можност да се извлечат крштеници, умрени и други документи од Бугарија (Софија)?

благодарам
I mene me interesira istoto ve molam za pomos!
Автоматски споено мислење:

Pomos
Dali ke moze nekpj da mi pomogne so online stranite sto mozam da baram star dokument za predcite, ili kade bi mozel da najdam stari originalni dokumeti.
Vi blagodaram
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2023
Мислења
25
Поени од реакции
60
Zdr sakam da prasam dali tie sto bile intervju vo ambasada i tie vo sofija. Se razgleduvaat isto bidejki jas sum 4172/2020. Na finalna. I od prilika. Koga da ocekuvam promena. Preku brat i poteklo so potvrda od klub
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
434
Поени од реакции
710
Zdravo sakam za deteto 1 godinka da izvadam Bugarski pasos.... jas mojot go vadiv vo Sofija, dali moze na nego da izvadam vo ambasadata Sk ili mora za Sofija da se odi...?
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Tret stepen srodstvo vo ista linija, ne može preku čičko
Не пишува така во член 15 став 2 од законот за блгарско гражданство. Пишува родствена врска со лице до трети степен кое е од блгарски произход
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Не пишува така во член 15 став 2 од законот за блгарско гражданство. Пишува родствена врска со лице до трети степен кое е од блгарски произход
Човек, прашуваш дали може, ти кажуваме НЕ (сите членови со такви документи ги одбија) и сега нé убедуваш дека може. Ондак аплицирај си и со среќа.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
192
Поени од реакции
88
Човек, прашуваш дали може, ти кажуваме НЕ (сите членови со такви документи ги одбија) и сега нé убедуваш дека може. Ондак аплицирај си и со среќа.
Ни чичко,ни вујко,вујна,стрина не признаваат.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Човек, прашуваш дали може, ти кажуваме НЕ (сите членови со такви документи ги одбија) и сега нé убедуваш дека може. Ондак аплицирај си и со среќа.
Не прашуваат, па после не убедуваат дека поима немаме, не им одговара тоа шо ние, неколку души шо тука разбираме им кажуваме како е реалноста, без никаков финансиски интерес, тоа шо посредниците ги лажат и им го кажуваат тоа шо сакаат да го чујат, за некоја пара плус, тоа си е нивен проблем шо се будали и им веруваат, ама нека не не убедуваат, ќе си видат сами кој бил во право
 

Kajgana Shop

На врв Bottom