Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 март 2022
Мислења
5
Поени од реакции
4
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 12.03.2023 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 12.01.2023 г.....može li neko da mi obijasni posle 5 godina čekanja...koji dokumenti da se dostave za dopunu..ne razumem.
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
100
Поени од реакции
38
Zdravo,bi li imal problem da so pasos ako imam presrocheno prestoj vo Bugarija?
Vi blagodaram odnapred...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 12.03.2023 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 12.01.2023 г.....može li neko da mi obijasni posle 5 godina čekanja...koji dokumenti da se dostave za dopunu..ne razumem.
Кој датум на интервју беше?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Од денес дополнителна. Разлики во презиме.
Какви точно се разликите, како е презиемето на стариот документ а како на мк документи
Автоматски споено мислење:

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 12.03.2023 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 12.01.2023 г.....može li neko da mi obijasni posle 5 godina čekanja...koji dokumenti da se dostave za dopunu..ne razumem.
Стар бугарски документ и по него да се поврзеш до тебе со изводи по која линија одиш
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
163
Поени од реакции
79
Здраво на сите,
Ми треба оревоз до софија каде мижам да побарам превоз
поздрав
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
Постојано гледам како пишуваат „бугарски документи“. Имам само југословенски документи на кои пишува „државјанство: бугарско“ (извод од матична книга на родени и извод од венчаница). Моето досие најверојатно ќе биде разгледано во следните шест месеци. дали веќе треба да почнам да барам бугарски документ во архиви или тоа што го поднесов е доволно?
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Постојано гледам како пишуваат „бугарски документи“. Имам само југословенски документи на кои пишува „државјанство: бугарско“ (извод од матична книга на родени и извод од венчаница). Моето досие најверојатно ќе биде разгледано во следните шест месеци. дали веќе треба да почнам да барам бугарски документ во архиви или тоа што го поднесов е доволно?
Документите што ги имате се доволни. Се прифаќаат документи од која било земја, под услов во нив да пишува дека еден од предците бил Бугарин.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дали е можно уште да сум на овој статус?
  • Приета молба с входјашт N:17133/2021/18.10.2021 14:13. г.
Исто е и мојата жена
  • Приета молба с входјашт N:17397/2021/21.10.2021 11:17. г.

Ја отворив датотеката за 2021, има многу бројчиња после нашите што се мрднале напред во процедурата.

Од Октомври месец 2021 сме уште на Приета молба. Бевме во Битола во конзулатот.
Автоматски споено мислење:

И уште едно прашање. На еден мој познаник, негов родител ми кажа дека постоела процедура за забрзување на постапката, и пиша он молба у мое име зошто сакам да ми биде забрзана, дека имам фирма од 2016 таму и бла бла, и ги пратив пак документите од Баба/Пра-Баба(1907 родена), со заверка и превод на бугарски јазик. После 25 дена ми кажа дека молбата била уважена и дека со ваков скратен пат 3-4 преписки сум скратувал (незнам дали е точно немам појма). Е сеа, човекот кажа ке ми заврши работа безплатно дека сме блиски со син му, но мислам дека оваа ми мириса нешто.

Дали може некој од вас по искусен да провери само за што станува збор? Изгледа молбата е скенирана па пратена е тука и тој ја испринтал, но многу ми е блед печатот некако...
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom