Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Sestra ti ako ima bugarski pasos odnesi od nea dokument za rodstveni vrski i ke pomines na polozitelno. Jas sum taka pocnat so pradedo ama vidov deka baraat star dokument (a nemam) pa odnesov od brat mi rodstveni vrski pa pominav na polozitelno :)
Zdravo, dali bese na dopolnitelna ili pred da te stavat na dopolnitelna dostavi dopolnitelni dokumenti za rodstveni vrski ?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
19
Дали има некој што е одил во Велико Трново во архиво да ми каже дали треба да се закажува нешто или така се оде?
Da nie bevme da barame, ke te primat no istiot den nema sansi. Prvo treba da znaes koja kniga bi ja baral , ne e samo godinata, mora da znaes poveke detali, popolnuvas baranje i ti vikat dojdi za 2 rab. dena. Nie ne znaevme i otidovme direktno taka, toa bese cetvrtok, ni zborea nesto za vtornik eventualno da dojdeme , ama baraa eksplicitno vo baranjeto da navedeme koja kniga bi sakale da ni ja izvadat i da ne primat vo citalnata.
Inace informacii za toa koj kade sluzel samo po ime i prezime nemaat.
Pa taka najdobro bi bilo da se raspras vo koj POLK ima sluzeno, koja godina i Ime TatkovoIme Prezime na dedoto/pradedoto.
Samo po godina na sluzenje ili mesto na ziveenje ne sakaa da ni izvadat ili predlozat kade bi bil zapisot.

Inace nie imavme sreka uspeavme da najdeme stara slika od voena kniska pa ja ispecativme i taka podnesovme baranje. posle 2 -3 nedeli ni odgovrija potvrdno.

Uste statusot na soprugot bese vo finalna. Ja dostavivme taa potvrda pred da pocnat nasite baranje da se obrabotat i odma premina na polozitelno.dodeka jas bev samo so izvodi i me stavija na dopolnitelna
 
Член од
17 април 2022
Мислења
7
Поени од реакции
4
Здраво,

Пред малку се обидов да го отворам линкот од соопштението, но не го отвара и воопшто не може да се пристапи до страната на ЦДА исто и до страната ДВИА во Велико Тарново. Дали некој може да го отвори линкот и како?

Поздрав.
,
Mislam deka veke moras preku p8isrednik da baras dokazi, nova šema ama barem da vrodi plod
Автоматски споено мислење:

Доколку увидат дека има забрана или сторено кривично дело во ЕУ веднаш ќе добие отказ. Постојат преписки кои се одбиени поради такви причини и истото се наведува како причина за отказ.
Dokolku e odbien poradi nekoe delo, dolzi pari na drzavata ili sosema treto, bi trebalo da go izvestat zosto e toa taka
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Sestra ti ako ima bugarski pasos odnesi od nea dokument za rodstveni vrski i ke pomines na polozitelno. Jas sum taka pocnat so pradedo ama vidov deka baraat star dokument (a nemam) pa odnesov od brat mi rodstveni vrski pa pominav na polozitelno :)
Подадов од неа извод и документ за родствени врски ама сепак може и да ме одбијат, не се надевам многу. Има некои ги одбиваат преку брат, сестра незнам зашто...како

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Da nie bevme da barame, ke te primat no istiot den nema sansi. Prvo treba da znaes koja kniga bi ja baral , ne e samo godinata, mora da znaes poveke detali, popolnuvas baranje i ti vikat dojdi za 2 rab. dena. Nie ne znaevme i otidovme direktno taka, toa bese cetvrtok, ni zborea nesto za vtornik eventualno da dojdeme , ama baraa eksplicitno vo baranjeto da navedeme koja kniga bi sakale da ni ja izvadat i da ne primat vo citalnata.
Inace informacii za toa koj kade sluzel samo po ime i prezime nemaat.
Pa taka najdobro bi bilo da se raspras vo koj POLK ima sluzeno, koja godina i Ime TatkovoIme Prezime na dedoto/pradedoto.
Samo po godina na sluzenje ili mesto na ziveenje ne sakaa da ni izvadat ili predlozat kade bi bil zapisot.

Inace nie imavme sreka uspeavme da najdeme stara slika od voena kniska pa ja ispecativme i taka podnesovme baranje. posle 2 -3 nedeli ni odgovrija potvrdno.

Uste statusot na soprugot bese vo finalna. Ja dostavivme taa potvrda pred da pocnat nasite baranje da se obrabotat i odma premina na polozitelno.dodeka jas bev samo so izvodi i me stavija na dopolnitelna
Јас успеав да најдам само слика од дедо ми, бугарски војник, извадена од воената книшка која никаде не можам да ја најдам. Сликата е со пола од печатот, бугарско царство, како што стоела во книшката. Им пишав меил, ги замолив да побараат, им прикачив и изводи од дедото и пра дедо и сликата им ја прикачив ама ништо, ме откачија со образложение да најдам повеќе информации, кај служел, што служел... Дали вие само со испечатена слика и податоци за раѓање отидовте и поднесовте или во меѓувреме дознавте нешто повеќе па успеавте да извадите документ?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Подадов од неа извод и документ за родствени врски ама сепак може и да ме одбијат, не се надевам многу. Има некои ги одбиваат преку брат, сестра незнам зашто...како

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Моментално поминуваат сите што доставиле документ за родствени врски :)
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
19
Јас успеав да најдам само слика од дедо ми, бугарски војник, извадена од воената книшка која никаде не можам да ја најдам. Сликата е со пола од печатот, бугарско царство, како што стоела во книшката. Им пишав меил, ги замолив да побараат, им прикачив и изводи од дедото и пра дедо и сликата им ја прикачив ама ништо, ме откачија со образложение да најдам повеќе информации, кај служел, што служел... Дали вие само со испечатена слика и податоци за раѓање отидовте и поднесовте или во меѓувреме дознавте нешто повеќе па успеавте да извадите документ?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Nie dostavivme slika na koja sto imase vo koj polk sluzel Ime TatkovoIme i Prezime, i pritoa na slikata stoese datumi koi pokazuvaa deka baral slobodni denovi , nesto taka , pa vrz osnova na toa taka go popolnivme baranjeto, ni ja izdadoa potvrda posle 2-3 nedeli , otkako go nasle vo arhivskite knigi.
Prviot den koga otidovme ja nemavme slikata, i takka si vlegovme vo arhivot i im vikame znaeme deka sluzel deka e pesadija vo II svetska vojna, roden 1918g vo toj grad... , se simna i zenata od gore koja raboti i ni objasnuvase deka mora polk da znaeme. Vo sprotivno i da go dostavime baranjeto bez toa nema ni da baraat. Ama ako gi imavme istite informaciite i na mail pozitivno ke ni odgovrea nemase da ima potreba od odenje tamu

Sreka nasa nie na familijata im rekovme da baraat pak niz starite dokumenti dodeka sme nie tamu, pa najdoa pa taka prativme.
Автоматски споено мислење:

Nie dostavivme slika na koja sto imase vo koj polk sluzel Ime TatkovoIme i Prezime, i pritoa na slikata stoese datumi koi pokazuvaa deka baral slobodni denovi , nesto taka , pa vrz osnova na toa taka go popolnivme baranjeto, ni ja izdadoa potvrda posle 2-3 nedeli , otkako go nasle vo arhivskite knigi.
Prviot den koga otidovme ja nemavme slikata, i takka si vlegovme vo arhivot i im vikame znaeme deka sluzel deka e pesadija vo II svetska vojna, roden 1918g vo toj grad... , se simna i zenata od gore koja raboti i ni objasnuvase deka mora polk da znaeme. Vo sprotivno i da go dostavime baranjeto bez toa nema ni da baraat. Ama ako gi imavme istite informaciite i na mail pozitivno ke ni odgovrea nemase da ima potreba od odenje tamu

Sreka nasa nie na familijata im rekovme da baraat pak niz starite dokumenti dodeka sme nie tamu, pa najdoa pa taka prativme.
Slikata bese kako kopija od del od samata kniska. Nie znaevme deka ja ima ama nemozevme da ja najdeme koga bevme na intervju vo 2019, pa apliciravme samo so izvodi bidejki togas uste vazese toa
 
Член од
18 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Последни промени

Дополнителна
25158/2019, 25162/2019, 25419/2019, 25423/2019, 25425/2019, 25426/2019, 25457/2019, 25460/2019, 25731/2019, 25736/2019, 25738/2019, 25740/2019, 25775/2019, 25776/2019, 25777/2019, 25778/2019, 25779/2019, 25790/2019, 25837/2019, 25838/2019, 25839/2019

*Проверено до 26130/2019
Jel tacna ova informacija, 25776 je jos uvek zvanicno na finalna bez promene?
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Nie dostavivme slika na koja sto imase vo koj polk sluzel Ime TatkovoIme i Prezime, i pritoa na slikata stoese datumi koi pokazuvaa deka baral slobodni denovi , nesto taka , pa vrz osnova na toa taka go popolnivme baranjeto, ni ja izdadoa potvrda posle 2-3 nedeli , otkako go nasle vo arhivskite knigi.
Prviot den koga otidovme ja nemavme slikata, i takka si vlegovme vo arhivot i im vikame znaeme deka sluzel deka e pesadija vo II svetska vojna, roden 1918g vo toj grad... , se simna i zenata od gore koja raboti i ni objasnuvase deka mora polk da znaeme. Vo sprotivno i da go dostavime baranjeto bez toa nema ni da baraat. Ama ako gi imavme istite informaciite i na mail pozitivno ke ni odgovrea nemase da ima potreba od odenje tamu

Sreka nasa nie na familijata im rekovme da baraat pak niz starite dokumenti dodeka sme nie tamu, pa najdoa pa taka prativme.
Автоматски споено мислење:


Slikata bese kako kopija od del od samata kniska. Nie znaevme deka ja ima ama nemozevme da ja najdeme koga bevme na intervju vo 2019, pa apliciravme samo so izvodi bidejki togas uste vazese toa
Вие уствари сте им ги дале сите потребни информации и сте завршиле работа. Јас ја немам таа среќа. Како и да е фала на одговорот

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Jel tacna ova informacija, 25776 je jos uvek zvanicno na finalna bez promene?
Да, сега ја проверив. Можеш и сам да ги проверуваш на страната за проверка на статуси, најдоле само пополни 25776/2019

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Да се надополнам на тоа што предходно го пишав за мојот случај. Од 14 овој месец сум на статус Преписка Нередовна, бидејќи одев преку вујко ми а и мајка ми вади преку него дадов полномошно и извод од матична книга на родени на посредникот кој што живее во Софија за да извади доказ за родствена врска преку вујко ми кој што пред повеќе од 10 години ја има пријавено мајка ми во некоја од институциите дека му е сестра што значи преку тој доказ за родствена врска одам јас плус најверојатно и документите преку кои што одел вујко ми ќе се бараат за да се достават како доказ.

Имал некој ваков случај како мојот ?
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
Здраво :)
Интервју 15.2.2021 на финална сум од Јули 2021. Во меѓувреме го сменив пасошот поради застареност. Знам дека треба да се прати копија од новиот пасош во дирекцијата, но ако може некој да помогне, дали некој ја знае email адресата?
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Zdravo svima. U prilogu sledi trenutno stanje prepiski za period 2019-2022 na dan 20.11.2022. Nadam se da je od koristi.
Браво за трудот. Една забелешка: Преписките кои се во нередовна, финална и положителна ако може да се сменат во различни бои за да има прегледност. Тоа се однесува и за преписките кои се вклучени во Указ.
Уште еднаш браво и благодарност.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
Здраво дали некој од вас има број од Ирена од Делчево или некој од нејзината фамилија што се занимаваат со посредништво.

Ви благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom