Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
55
24650/2019 i az sam na finalna. Nai verojatno ekspertite sa gi razgledali prepiskite i njama problemi s dokumentite i sega se chaka da se razgledat i ot saveta po drjavjanstvo, zatova ne se smenq statusa.
24984/2019 i jas sum na finalna i kako sto mi objasni posrednikot e deka dokumentite se vo red i imam star dokument vencanica i krstenica od prababa....da pratam mi kaza do krajot na Dekemvri mi rece mora da ima promeni ili pozitivni ili negativni...
 
Член од
14 ноември 2022
Мислења
31
Поени од реакции
19
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
24984/2019 i jas sum na finalna i kako sto mi objasni posrednikot e deka dokumentite se vo red i imam star dokument vencanica i krstenica od prababa....da pratam mi kaza do krajot na Dekemvri mi rece mora da ima promeni ili pozitivni ili negativni...
Moze li da dobijam broj od posrednikot, mi treba za drugar saka sa pocne procedura no neznae sto dokumwnti treba da izvadi.
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo!Jas sum na finalen pregled intervju imav vo bitola 2020 oktomvri a prepiskata mi e obrazuvana vo mart 2021 otprilika tocno koga pocnaa da barat stari dokumenti a na finalna sum od avgust 2021 a inaku sum so dokumenti od pradedo posmrtnica pred 1918 i proishod prasajneto mi e koga otprilika da ocekuvam promeni i dali da pocnam da baram predvreme dokumenti od pradedo vo veliko trnovo bidejki sluzel bg vojska ili nema potreba od toa mozda ke se smeni nesto..Pozdrav!
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Zdravo!Jas sum na finalen pregled intervju imav vo bitola 2020 oktomvri a prepiskata mi e obrazuvana vo mart 2021 otprilika tocno koga pocnaa da barat stari dokumenti a na finalna sum od avgust 2021 a inaku sum so dokumenti od pradedo posmrtnica pred 1918 i proishod prasajneto mi e koga otprilika da ocekuvam promeni i dali da pocnam da baram predvreme dokumenti od pradedo vo veliko trnovo bidejki sluzel bg vojska ili nema potreba od toa mozda ke se smeni nesto..Pozdrav!
Мое мислење....ако вратиш наназад неколку страни ќе видиш дека членот TM88 бил на интервју 28.10.19, на финална од 15.03.21а на дополнителна од 14.11.22. Исто така и Martinh бил на 03.10.19 на интервју, финална од 12.02.21 и положително од 15.11.22. Јас сум исти случај како тебе, датите ни се поклопуваат. Во меѓувреме подадов дополнителни од сестра ама тешко дека ќе ми завршат работа, им пишав меил во Велико Трново и од таму ништо, ми бараат детални информации кои не можам да ги дознаам. Мој совет ти е ако имаш сигурни информации ич не чекај, вади документ и поднеси им го. За неколку месеци, 5-6, ќе стигнат до нас. Јас едвај чекам да стигнат до мене да знам на што сум, ова чекање утепува.

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Хах цела година ништо не кажаа туку сега кога треба да си одат на крај нешто убрзуваат и се заинтересирале абе ајде..
Инаку само ГЕРБ раздаваа државјанства на секого. Овие комунистите од БСП кога беа на власт исто така 2013-2014 година имаше застој, ги одбиваа доста и работеа противзаконски. Оно 2019 испаѓа како легендарната 2013 се сеќавам во Стара тема ја спомнуваа. До власта е целата работа не е до Катја. Веднаш чим дојдоа се сеќавам и го укинаа државјанство за инвестиции јаунари 2022, а исто така системот намерно е уште блокиран за да си аплицираат само преку амабасади.
Овој Взраждане нешто не сака од прва ГЕРБ да го подржи гледам само он е проблемот. Од друга страна пак он е финансиран од ГЕРБ/ДПС така да работи притаено т.е ќе се коалира со нив. Не верувам пак на избори да идат.
Жално за 2019 најлошо ќе си поминат. Барем овие 2020 повеќе среќа ќе имаат.
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Дечки дајте број од некој фобар посредник, зар е толку тешко да споделите број???
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
16
Поени од реакции
75
Здраво. На дополнителна сум од 21 октомври(23068/2019; интервју септември 2019), со услов да најдам официјален бг документ до трет степен роднинска врска. Најдов сведителство од дедо ми и нормално, извадив изводи. Што друго треба да направам и однесам?
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Мое мислење....ако вратиш наназад неколку страни ќе видиш дека членот TM88 бил на интервју 28.10.19, на финална од 15.03.21а на дополнителна од 14.11.22. Исто така и Martinh бил на 03.10.19 на интервју, финална од 12.02.21 и положително од 15.11.22. Јас сум исти случај како тебе, датите ни се поклопуваат. Во меѓувреме подадов дополнителни од сестра ама тешко дека ќе ми завршат работа, им пишав меил во Велико Трново и од таму ништо, ми бараат детални информации кои не можам да ги дознаам. Мој совет ти е ако имаш сигурни информации ич не чекај, вади документ и поднеси им го. За неколку месеци, 5-6, ќе стигнат до нас. Јас едвај чекам да стигнат до мене да знам на што сум, ова чекање утепува.

Sent from my MI 5X using Tapatalk
И јас сум во истата ситуација, немам документ стар.. се надевам ќе се смени нешто во процедурава да можиме и со потврди да поминиме...Жално е за овие шо изедоа откази а чекале 4-5 години...
 
Член од
29 септември 2021
Мислења
13
Поени од реакции
73
Мое мислење....ако вратиш наназад неколку страни ќе видиш дека членот TM88 бил на интервју 28.10.19, на финална од 15.03.21а на дополнителна од 14.11.22. Исто така и Martinh бил на 03.10.19 на интервју, финална од 12.02.21 и положително од 15.11.22. Јас сум исти случај како тебе, датите ни се поклопуваат. Во меѓувреме подадов дополнителни од сестра ама тешко дека ќе ми завршат работа, им пишав меил во Велико Трново и од таму ништо, ми бараат детални информации кои не можам да ги дознаам. Мој совет ти е ако имаш сигурни информации ич не чекај, вади документ и поднеси им го. За неколку месеци, 5-6, ќе стигнат до нас. Јас едвај чекам да стигнат до мене да знам на што сум, ова чекање утепува.

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Sestra ti ako ima bugarski pasos odnesi od nea dokument za rodstveni vrski i ke pomines na polozitelno. Jas sum taka pocnat so pradedo ama vidov deka baraat star dokument (a nemam) pa odnesov od brat mi rodstveni vrski pa pominav na polozitelno :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom