Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Дали некој знае,после достава на дополнителни документи,за колку време се менува статусот дополнителна?
Јас попладнево доставив и веќе ми е сменет статусот назад на финална, неколку саати им требаа.
 
Член од
10 ноември 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Sad sam pogledao neki status 25124/2019 dok sam gledao dokle su stigli i izbacio je ovo... sta znaci ovaj status?

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 15.01.2023 г. следва да представите копие на Ваш актуален документ за самоличност. При непредставјане на документа в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 15.11.2022 г. .
Автоматски споено мислење:

Po prevodu pise da treba da se preda kopija licnog dokumenta odnosno pasosa? Otkud to kao dopuna, kako je uopste uradjen intervju bez kopije pasosa, nema mi smisla
Од денес истиот статус е и кај мене, преписка 25240/2019 плус дополнителни документи, тоа се однесува на пасошите што се веќе истечени треба да се достави копија од важечки пасош.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Од денес истиот статус е и кај мене, преписка 25240/2019 плус дополнителни документи, тоа се однесува на пасошите што се веќе истечени треба да се достави копија од важечки пасош.
cekaj, na ova se misli nevazecki pasos na denot koga sovetot go razgleduva?? Mojot istekuva 2023 no vazese koga bev na intervju
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Да, мојот беше со важност до 2021 година, ова им е нешто ново.
aah sranje sranje rabota...

Epa znaci i mene ke mi go baraat toa, dali barim znaes dali moze da se dostavi vo ambasadata ili preku posta?
Ili barim nekoj drug vo sofija da dostavi?
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Дали некој има прашано преку бугарското здружение во Штип, дали можат да проверат во архивите во Бугарија за документи?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Да, мојот беше со важност до 2021 година, ова им е нешто ново.
Овие секој ден нови правила смислуваат. Јас година дена по интервјуто извадив нов пасош но за сега не ми побарале вакво ништо вакво (а пред 2 недели ме ставија на дополнителна за други потврди).
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Znae li nekoj za ova? Vo vrska so toa dali moze vo ambasada da se dostavi dop. dok

@Bibo ti kako dostavi?
Јас лично до Софија отидов, не сум сигурен дали може преку амбасада. Во секој случај дополнителни документи мора лично да се достават или ако веќе некој друг ги доставува тогаш мора да има полномошно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom