Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Вкупно се 28 000, целосно обработени се до 20 000. Моментално не се работи по ред, а и она малку што се обработува ќе оди на повторен преглед.

Промени од денес

Финална во нередовна
20685/2019
20686/2019
20687/2019
20689/2019
20690/2019
20692/2019

*Проверено до 20832/2019
Ne ide po redu....moji presmeti 20613 i 20614/2019 jos su na finalno....ne znam sto preskaču
 
Член од
28 август 2022
Мислења
10
Поени од реакции
14
Денеска разбрав и за уште еден човек што е на Приета молба веќе година дена со интервју во конзулатот. Има стварно некој некое инфо зошто олку многу се чека ?
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Денеска разбрав и за уште еден човек што е на Приета молба веќе година дена со интервју во конзулатот. Има стварно некој некое инфо зошто олку многу се чека ?
Нема никој инфо и јас чекам чекаат уште неколку луѓе сигурно има повеќе што се така - конкретно и точно никој не знае само се претпоставки зошто е тој статус ................
еве ти одговор од амбасада
Уважаеми г-не,
В статуса Ви пише следното:
Приета молба с входјашт N:xxxx/2022/23.03.2022 09:19. г., което означава, че документите Ви са приети. Следете статуса си, ако от Министерстов на правос'дието Ви искат доп'лнителни документи
Уважаеми г-не,
Ако имате в'проси по процедурата на разглеждане на Вашето зајавление се об'рнете к'м Министерство на правос'дието. Вашата преписка е изпратена за разглеждане от КС-Скопие тамА ,таму нема шанса да добиеш одговор никој не крева на тел на емаил не одговараат што да кажам ажурна администрација
Него дај да напишеме кој од кога чекаме точно и да видиме колкку сме сите
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Нема никој инфо и јас чекам чекаат уште неколку луѓе сигурно има повеќе што се така - конкретно и точно никој не знае само се претпоставки зошто е тој статус ................
еве ти одговор од амбасада
Уважаеми г-не,
В статуса Ви пише следното:
Приета молба с входјашт N:xxxx/2022/23.03.2022 09:19. г., което означава, че документите Ви са приети. Следете статуса си, ако от Министерстов на правос'дието Ви искат доп'лнителни документи
Уважаеми г-не,
Ако имате в'проси по процедурата на разглеждане на Вашето зајавление се об'рнете к'м Министерство на правос'дието. Вашата преписка е изпратена за разглеждане от КС-Скопие тамА ,таму нема шанса да добиеш одговор никој не крева на тел на емаил не одговараат што да кажам ажурна администрација
Него дај да напишеме кој од кога чекаме точно и да видиме колкку сме сите
Jas 21 Oktomvri bev na intervju
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
jas sum prieta molba od april 2021. Belkim so novi izbori kje se smeni nesto...
Da se nadevame jas toj status go imav samo edna nedela i posle sledno treba da ti pisuva obrazuvana prepiska megutoa so ogled na toa deka se stignati do juli 2019 so obrabotka kasa popara e napraveno so bi se reklo i oni samite ne znaaat so pravat . Mislam deka nema mesto za panika ovoj status e deka dokunentite vi e primeni i sea ako se e ok ke odi kako so treba ako ne e ke pisiva da si fi zemete dokumentite nazad kako so imase dosta slucaevi koisto aplicirale vo ambasada po starite pravila ama sea se smeni se bez bg dokumenti ili roditel niso nema da se napravi
 
Член од
28 август 2022
Мислења
10
Поени од реакции
14
Јас сум од август 2021 со приета молба а на интервју април исто 2021 од тогаш само си чекаме еве повеќемина
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Da se nadevame jas toj status go imav samo edna nedela i posle sledno treba da ti pisuva obrazuvana prepiska megutoa so ogled na toa deka se stignati do juli 2019 so obrabotka kasa popara e napraveno so bi se reklo i oni samite ne znaaat so pravat . Mislam deka nema mesto za panika ovoj status e deka dokunentite vi e primeni i sea ako se e ok ke odi kako so treba ako ne e ke pisiva da si fi zemete dokumentite nazad kako so imase dosta slucaevi koisto aplicirale vo ambasada po starite pravila ama sea se smeni se bez bg dokumenti ili roditel niso nema da se napravi
Ти си бил среќлија - глупо е да стои тој статус кај мене е веќе 6 месеци приета молба документите ми се се како што треба 100 % - стар документ( воена книшка ) поврзани преведени сите изводи нема грешка во нив во имиња презимиња
Затоа кажувам дај сите што сме на форумов со таков статус да напишеме , кое бројче сме и која година да знаеме да пратиме да видиме што како
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Dobiv status neredovna prepiska koi dokumenti da se dostavat, nemam krstenica i licna karta bugarska
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Ти си бил среќлија - глупо е да стои тој статус кај мене е веќе 6 месеци приета молба документите ми се се како што треба 100 % - стар документ( воена книшка ) поврзани преведени сите изводи нема грешка во нив во имиња презимиња
Ne deka tvoite dokumenti se vo prasanje tuku se e e zakoceno na finalna na se..
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Ne deka tvoite dokumenti se vo prasanje tuku se e e zakoceno na finalna na se..
Нема логика бе другар , ист ден со сопругата правемвме интервју исто поднесовме - она е на финална за 4-5 месеци , јас сум приета молба
неможе за едни да тече за други не
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Нема логика бе другар , ист ден со сопругата правемвме интервју исто поднесовме - она е на финална за 4-5 месеци , јас сум приета молба
неможе за едни да тече за други не
Iskreno te razbiram.. znam site sme frustirani.. isto jas dobiv regularno so vremee megutoa sestrite so bea samo dva ipol meseci pokasno od mene eve use cekaat za drzavjanstvo a jas go
Dobiv use minatiot noemvri pa sea ti vidi..uzas e se
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Здраво, дали некој од вас има отидено лично или некој наместо вас (не комуникација преку мејлови) во Велико Трново да бара документ од некој предок што служел војска? Ме интересира дали кога би отишла таму лично да поднесам барање би ми дозволиле сама да пребарувам по архивите? Знам сигурно дека дедо ми служел во бг војска (имам слика со дел од печат и ништо друго) но незнам кога и каде служел...

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom