Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Moze nekoj sto napravil izjava od dva svedoka za razlicni preziminja da mi kaze kako treba? Im se javiv na eden notarinat i mi vikaat dvata svedoka mozaat ili poedinecno ili zaedno, ama kade mozam da najdam obrazec za izjavata?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Moze nekoj sto napravil izjava od dva svedoka za razlicni preziminja da mi kaze kako treba? Im se javiv na eden notarinat i mi vikaat dvata svedoka mozaat ili poedinecno ili zaedno, ama kade mozam da najdam obrazec za izjavata?
Пред неколку постови @perka1 ти напиша дека помина без промена. Тие знаат дека во тој период Бугарска егзархија им ги промени сите презимиња,
Зборот ми е, ако веќе инстинктот ти вели дека мора да смениш нешто, поарно да го побараш во Софија во Државен архив. Барем ќе ти издадат оригинален документ.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Пред неколку постови @perka1 ти напиша дека помина без промена. Тие знаат дека во тој период Бугарска егзархија им ги промени сите презимиња,
Зборот ми е, ако веќе инстинктот ти вели дека мора да смениш нешто, поарно да го побараш во Софија во Државен архив. Барем ќе ти издадат оригинален документ.
Vishe sum zemal dokument od drzavniot arhiv kade sto se naogja mojot predok, samo forata e shto jas sum Jordanov, tatko mi e Jordanov, dedo mi e Jordanov i tatkoto na umrenicata na dedo mi e so "Jordanov" ama na negovata sopstvena umrenica e Jordanovski(na pra dedoto).
Mozebi se sekiram baajgi bidejki ne e nitu razlicno prezime, samo nastavkata -ski e dodadena, ama nishto ne se gubi od izjava na notar
 
Член од
17 април 2022
Мислења
7
Поени од реакции
4
Успешно е или неуспешно е ?
Ne
Автоматски споено мислење:

Dadov m1/2 so izjava bugarin, me vratija po edna nedela i potoa po edna nedela me odbija komplet
Автоматски споено мислење:

Ne
Автоматски споено мислење:


Dadov m1/2 so izjava bugarin, me vratija po edna nedela i potoa po edna nedela me odbija komplet
Mislev na finalna i potoa me odbija
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Денес бев во Софија и го подигнав државјанството,адресата е во Благоевград,за 2 недели ќе излезе ЕГН то ,некаде од 5 септември ќе одам во Благоевград за сликање и најверојатно ќе одам по нормална постапка,ва странција ќе се емигрира некаде март 2023.
Утрово околу 3ч тргнав за Делчево,стигнав околу 5ч,во 6 со посредникот се тргна за Софија,за 20мин заврсив работа.Пред половина час стигнав во Кавадарци,измалтретиран но вреди.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Odi si norm
Денес бев во Софија и го подигнав државјанството,адресата е во Благоевград,за 2 недели ќе излезе ЕГН то ,некаде од 5 септември ќе одам во Благоевград за сликање и најверојатно ќе одам по нормална постапка,ва странција ќе се емигрира некаде март 2023.
Утрово околу 3ч тргнав за Делчево,стигнав околу 5ч,во 6 со посредникот се тргна за Софија,за 20мин заврсив работа.Пред половина час стигнав во Кавадарци,измалтретиран но вреди.
. Odi si normalna za 10 dena ke ti izleze i pasos i licna karta .
 
Член од
26 мај 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo kazete mi dali nekoj znae dali treba da odam da si zemam orginalen dukument od centralen drzaven ahiv vo Bugarija ili moze da go izvadam tuka so zaverka od notar.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Prodolzuvanje na vozachki dozvoli-BG-


Dali ima nekoj informacija za prodolzuvanje na rok na vozachki dozvoli za -profesionalni shoferi so -ADR .

Znam deka imashe nekoj birokratski zastoj,ima li nekoj informacija okolu toa? Bilo kakva informacija e dobredojdena.Deka veke po dolg period nema nikakvi promeni. Blagodaram


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Ne
Автоматски споено мислење:
Dadov m1/2 so izjava bugarin, me vratija po edna nedela i potoa po edna nedela me odbija komplet
Автоматски споено мислење:
Mislev na finalna i potoa me odbija
Така и си мислев :) изгледа некои посредници го пуштија муабетов да лапнат уште некоја паричка.

Сега да видиме дали луѓево од Србија ќе пројдат со нивните документи.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Vishe sum zemal dokument od drzavniot arhiv kade sto se naogja mojot predok, samo forata e shto jas sum Jordanov, tatko mi e Jordanov, dedo mi e Jordanov i tatkoto na umrenicata na dedo mi e so "Jordanov" ama na negovata sopstvena umrenica e Jordanovski(na pra dedoto).
Mozebi se sekiram baajgi bidejki ne e nitu razlicno prezime, samo nastavkata -ski e dodadena, ama nishto ne se gubi od izjava na notar
Napraviv 2 izjavi, eden od kerka na pra dedoto i zena na dedo mi.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Ima ukaz 79 od 5maj so bile ne polozitelno sea proveriv prepiska 15817.i 20414/2019 . Proveruvajte
Автоматски споено мислење:

Jas osekav deka use dva ukaza falat da bidat objaveni poso sea vidov smeneti se isto 21987/2019,23201/2019,23203/2019,23204/2019,23205/2019,23214/2019,23215/2019,16084/2019
 
Последно уредено:
Член од
8 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
39
Epa decki i jas se usrekiv so ukaz!!!

intervju 12-06-2019
ukaz 08-08-2022

E sega sakam da ja zavrsam procedurava najbrzo sto moze, sto treba da napravam za istoto? Jas ziveam vo Holandija no posrednikot mi rece deka najbrzo bi bilo ako go podignam ukazot i maticniot broj od Sofia pa da se slikam vo Holandija. Dali e ova tocno? I kolku dena treba da bidam licno vo Sofia jas?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Epa decki i jas se usrekiv so ukaz!!!

intervju 12-06-2019
ukaz 08-08-2022

E sega sakam da ja zavrsam procedurava najbrzo sto moze, sto treba da napravam za istoto? Jas ziveam vo Holandija no posrednikot mi rece deka najbrzo bi bilo ako go podignam ukazot i maticniot broj od Sofia pa da se slikam vo Holandija. Dali e ova tocno? I kolku dena treba da bidam licno vo Sofia jas?


Ova e link od @Altair75 moze ke ti se najde , toj zavrsi rabota za 5 dena od ukaz do egn i slikanje za pasos. Spored mene da platese za itna postpka za pasos ke go zemese istiot den.
Ako gresam neka me ispravat clenovite na forumot.

So sreka
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Epa decki i jas se usrekiv so ukaz!!!

intervju 12-06-2019
ukaz 08-08-2022

E sega sakam da ja zavrsam procedurava najbrzo sto moze, sto treba da napravam za istoto? Jas ziveam vo Holandija no posrednikot mi rece deka najbrzo bi bilo ako go podignam ukazot i maticniot broj od Sofia pa da se slikam vo Holandija. Dali e ova tocno? I kolku dena treba da bidam licno vo Sofia jas?
Data na potpis 17.06 taka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom