Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Edno vreme toa pominuvase so notarska izjava na dvajca po vozrasni svedoci koi se potpisuvat i izjanusuvat deka se raboti za isto lice sega neznam dali toa pominuva pozz
No ne e celosno razlicno prezime. Razlikata e ova Jordanov - Jordanovski.
Imam i stara ucilisna kniska od dedo mi kade sto se so jordanov duri i na negoviot izvod se so Jordanov. Isto taka bi mozel da napravam izjava od edna kerka na pra dedo mi sho e seuste ziva
 
Член од
21 август 2019
Мислења
22
Поени од реакции
61
ako moze nekoj da mi kaze od prilika uste kolku vreme imam za cekanje. Vi blagodaramПрегледај го приврзокот 340767
Kaj mene od datum na finalna do sledna promena bese 1god I 5 meseci.
Автоматски споено мислење:

Ima li nekoj drug mislenje za ova?
Orginalniot BG dokument koj go podnesov (bugarska posmrtnica) kako dopolnitelen dokument bese kaj pra dedo so OV, kaj dedo so SKI i kaj roditeli so OV. Pominav na polozitelno so toj dokument.
 
Член од
29 јуни 2022
Мислења
7
Поени од реакции
2
Kaj mene od datum na finalna do sledna promena bese 1god I 5 meseci.
Автоматски споено мислење:


Orginalniot BG dokument koj go podnesov (bugarska posmrtnica) kako dopolnitelen dokument bese kaj pra dedo so OV, kaj dedo so SKI i kaj roditeli so OV. Pominav na polozitelno so toj dokument.
Dali ima nekakva vrska toa sto imam podneseno preku roditel vo smisla dali mozebi ke se ceka pomalku od 1 ipol godina bidejki e preku roditel?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Dali ima nekakva vrska toa sto imam podneseno preku roditel vo smisla dali mozebi ke se ceka pomalku od 1 ipol godina bidejki e preku roditel?
Не прави никаква разлика, исто се чека.

ПС: пред месец дена го постави истото прашање (уште колку имаш до пасош), ти беше одговорено и сега пак прашуваш уште колку имаш.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Kaj mene od datum na finalna do sledna promena bese 1god I 5 meseci.
Автоматски споено мислење:


Orginalniot BG dokument koj go podnesov (bugarska posmrtnica) kako dopolnitelen dokument bese kaj pra dedo so OV, kaj dedo so SKI i kaj roditeli so OV. Pominav na polozitelno so toj dokument.
Mojot pra dedo umrel vo negovoto selo taka da... ama sepak isto e se, samo na prezimeto so -ski(jordanov-jordanovski) sepak sekoj razumen covek bi se uveril deka se raboti za ist covek
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
После интервју моментално се чека 3-3.5 години до пасош. Барем ако интервјуто било во Софија, доколку си го правел во амбасада/конзулат уште некој месец плус. Исто треба да земеш во предвид и за колку време најрано би добил термин за интервју.
Не баш :D
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Momentalno sitacijata se pasosive e covek pistol da zeme i da si puka vo glava. Niso ne e sraboteno, na iljadnici prepiski stojat, star dokument baraat i za novi i za stari aplikanti, izbori pak kje ima vo BG. Teska katastofa.
Автоматски споено мислење:

Dzvonev vo Ministerstvo na pravda za da vidam do kade e rabotava i nikoj ne kreva. Znae nekoj so se slucuva ? Samo na priemna centrala mi krena veli tuka se site rabotele.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Dzvonev vo Ministerstvo na pravda za da vidam do kade e rabotava i nikoj ne kreva. Znae nekoj so se slucuva ? Samo na priemna centrala mi krena veli tuka se site rabotele.
Колку што знам цел август се на колективен одмор (освен ако нема некои дежурни службеници или слично).

Така да за еден месец продолжува циркузот со работа.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Колку што знам цел август се на колективен одмор (освен ако нема некои дежурни службеници или слично).

Така да за еден месец продолжува циркузот со работа.
Znaci septemvri ke e mesecot koga ke ima nova data na potpis za ukazi….od 17.06 juni nema niso objaveno ama mora cudno mi e poso novo tromesecie e ..
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Znaci septemvri ke e mesecot koga ke ima nova data na potpis za ukazi….od 17.06 juni nema niso objaveno ama mora cudno mi e poso novo tromesecie e ..
Ovie od novava vlast teski nerabotnici. Razbiram lani izbori ama od januari niso ne srabotija. Skoro dve godini gi prelezaa. Samo Bojko da pobedi sega vo oktomvri i pak da se vratat kako so si bese i se si rabotea i priznavaa. So e ova ne znam.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Ovie od novava vlast teski nerabotnici. Razbiram lani izbori ama od januari niso ne srabotija. Skoro dve godini gi prelezaa. Samo Bojko da pobedi sega vo oktomvri i pak da se vratat kako so si bese i se si rabotea i priznavaa. So e ova ne znam.
Ај што не работат мање више. Ама што заглавија десетици илјади луѓе беспотребно, тоа е главниот проблем.

Znaci septemvri ke e mesecot koga ke ima nova data na potpis za ukazi….od 17.06 juni nema niso objaveno ama mora cudno mi e poso novo tromesecie e ..
Којзнае ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom