Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 декември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
9
Буквално тагнат си во постот 2 страни поназад каде ти е одговорено прашањето.
Znam prasav dali moze da odbijat, za vreme nemam prasano...

Читам погоре дека од скоро си на положително. Со какви документи ја почна постапката? Читам дека имаш однесено дополнителни од брат!? Чекаше да ти побараат или сам ги однесе? Те ставија на дополнителна? Ако сакаш пиши, објасни какви се документи си предал до сега...битно е да знаеме дали се поминува преку брат, сестра

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Pred 5 godini koga bev, mislam podnesov bg pasos od brat. Me vratija na dopolnitelna i sega podnesov oficijalen dokument od blagoevgrad deka brat mi potvrduva deka sum mu brat. Ama pak moze da me odbijat, taka da ke vidime.
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
58
ako moze za odgovor ako znae nekoj bev na intervju 10.2019 a citam deka se stignati do Juni 2019 e sega me interesira zs podnesov stari dokumenti za pradedo i prababa od arhiva mi pronajdoa vo Sofija , treba da se ceka da se stigne do 10.2019 sto sme bile na intervju, ili ke ima nekakov efekt deka pred vreme se odneseni dokumenti ....
Nema nikakav redosled jas bev na 10.07.2019 na intervju i mi se smeni status na polozitelno a neko pisa da su stigli do maj

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Znam prasav dali moze da odbijat, za vreme nemam prasano...
Значи кога го постави ова прашање:
Zdravo. Kolku vreme treba da pomine od polozitelo vo dobivanje na ukaz ili otkaz...?
Ти во него никаде не праша колку се чекало на положително туку дали можело да се добие отказ??
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Znam prasav dali moze da odbijat, za vreme nemam prasano...


Pred 5 godini koga bev, mislam podnesov bg pasos od brat. Me vratija na dopolnitelna i sega podnesov oficijalen dokument od blagoevgrad deka brat mi potvrduva deka sum mu brat. Ama pak moze da me odbijat, taka da ke vidime.
Дали ваков документ однесе каде што брат ти те пишал дека си му брат?


Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
14 април 2013
Мислења
27
Поени од реакции
17
Здраво, дали некој знае која е процедурата за вадење нов бг пасош заради менување на презиме после стапување на брак? И дали би било поедноставно ако на моето презиме го додадам презимето од сопругот, слушнав дека во тој случај не треба да се вадат нови документи, ама не знам дали е точно тоа.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
52
Поени од реакции
30
Dobar den, denes mi se javija od ambasada da si gi zemam dokumentite nazad, bev na intervju 20. 9.2021.jas,majka,dedo,pradedo...baraat dokument od vencani, izvod ili ucenicka /voena knishka. Nesto kade ke pishuva deka e od bg nacionalnost eden od niv. Vo rok od 6 meseci moze da gi dostavam bez novo intervju. Vo sprotivno ke mora nanovo
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Bogu hvala zivi smo
Al izgleda da to nije dovoljno da bi se ista pokrenulo u ovoj zajebanciji u kojoj se nalazimo svi mi...
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Како не ја терале, ама по дома :D Дај нека не ве лажат само пари да ви земат
Искрено првпат и прашувам, најдов оригинал документ дома и викам да се пробам, не губам ништо, ама не знам од кај да почнам :)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Искрено првпат и прашувам, најдов оригинал документ дома и викам да се пробам, не губам ништо, ама не знам од кај да почнам :)
Со документи не ти треба никој, без документи пак нема да завршиш и со некој. Оди поднеси ако ги имаш правите документи и чекај, посредникот ти е да ти пополни декларација бла бла додека поднесеш, после не е вреден ни колку тоалет папир.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Со документи не ти треба никој, без документи пак нема да завршиш и со некој. Оди поднеси ако ги имаш правите документи и чекај, посредникот ти е да ти пополни декларација бла бла додека поднесеш, после не е вреден ни колку тоалет папир.
Значи можам во било кој конзулат тука? Да појдам да видат што имам и би ме упатиле што друго од документи за поднесување?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Значи можам во било кој конзулат тука? Да појдам да видат што имам и би ме упатиле што друго од документи за поднесување?
Зависи каде, во секоја држава е различно. Кај нас звониш и ти закажуваат термин за да ги доставиш документите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom