Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
NEZNAM I JAS SO POSREDNIK MOJ RAZZGOVARAV SO ZO IZVODI SUM I OD BRAT DOKUMENTI I POTVRDI OD KLUB BGS NA FINALNA SUM 1 GODINA DZABE VIKA VEKE NE PRIZNAVAT PO NOVIOT ZAKON SAMO STAR DOKUMENT ILI OD RODITEL DRUGO SE E DZABE NEZNAM SO DA KAZAM
Јас бев со документи оригинали документи од пра дедо ми кртен во бугарското 1906 год дедоми бугарски војник со оригинали документи и отказ ми дадоа 6 год чекав и ништо
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Да не знаете добро сместување со паркинг за кола во Софија, викендов петок ќе одам треба да преспијам.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Na stranata na Drzavni Arhivi Sofija ima link na koj sekoj moze da proveri
Дали може малку помош во врска со ова?
Селото на пра-дедото е "Главовица".
Следејќи ги линковите во темава, најдов дека ова е дел од Пехчевска (Малешевска) Каза (под Осоговија и со реден број 33 - исто го има и бројот 229, но не сум сигурен дали овие броеви нешто значат).

На страната на архивата што е споделена, потенцирано е дека може да провериме кај линковите:
Inventory № 9
Inventory № 10

Но никако не можам да се снајдам, како можат овие иформации (Главовица, број 229, Осоговија, Пехчевска (Малешевска) Каза) да ми помогнат при пребарувањето на линковите 9 и 10 од погоре?
Како точно треба да барам овде и што треба да барам?
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Дали може малку помош во врска со ова?
Селото на пра-дедото е "Главовица".
Следејќи ги линковите во темава, најдов дека ова е дел од Пехчевска (Малешевска) Каза (под Осоговија и со реден број 33 - исто го има и бројот 229, но не сум сигурен дали овие броеви нешто значат).

На страната на архивата што е споделена, потенцирано е дека може да провериме кај линковите:
Inventory № 9
Inventory № 10

Но никако не можам да се снајдам, како можат овие иформации (Главовица, број 229, Осоговија, Пехчевска (Малешевска) Каза) да ми помогнат при пребарувањето на линковите 9 и 10 од погоре?
Како точно треба да барам овде и што треба да барам?
Kje si go barate seloto po inventarnite opisi....br. 9 ili pak br.10....pooddelno ima arhivski edinici.....mislam deka gi ima po 50-ttina...pobarajte go imeto na seloto.... otvoretego linkot od arhivskata edinica i togas site podatoci sto gi citate gi prakjate do Arhivot i gi vnesuvate podatocite ..ime prezime..god. na ragjanje...ime na tatko na majka ..od Vasiot predok i od Arhivot Vi odgovaraat dali imaat podatoci...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Рачунај околу 2,5-3 години од интервју.
А после интервју уште ли се чека?
Сериозен си со прашањево? Буквално во самиот пост што самиот го цитираше ти е одговорено. Го прочита ли воопшто? А на страна од тоа дали го прочита, ти сериозно мислиш на самото интервју одма ќе ти дадат пасош?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Dobar den na site,

Dolgo vreme ne sum vlezen na forumov, imam edno prasanje pa dobro bi biloi nekoj sto znae kako ide procedura da mi pise,
Imam Bugarski pasos, Soprugata i Decata (maloletni) nemaat.
Sakam da vadam za dvete deca, dali e ista procedura kako sto jas pominav so dokumentacija ili e nesto pokratka.
Isto taka imam izgubeno kontakt so posrednikot so koj sto jas odev, dali ima nekoj da mi preporaca dobar posrednik, inaku od Skopje sum.
Moze i na poraka da mi pise ako ne saka javno nekoj.

Blagodaram,
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
6
Pozdrav,da li i dalje vazi da se moze dobiti stalni boravak preko proishodi
 
Член од
22 март 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo pradedo mi sluzel vojska vo bg potocno Varna no voena kniska nemozam da najdam a i nezz koja godina ima sluzeno dali e mozno nekako vo arhivot da dobijam nekakov dokument ako i pisam so osnovni podatoci od nego ili barat i drugi podatoci pozz
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Некој што продолжувал пасош Софија, сакам да слетам Софија и да го продолжам ама незнам каде, како , што? Супер би било доколку споделите инфо и сл..
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Сериозен си со прашањево? Буквално во самиот пост што самиот го цитираше ти е одговорено. Го прочита ли воопшто? А на страна од тоа дали го прочита, ти сериозно мислиш на самото интервју одма ќе ти дадат пасош?
Моја грешка, погрешно прочитав. Мислев колку отприлика иде процесот до интервју, а ми одговори на прашањето за после, да.
 
Член од
23 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали може помош што значи ова ? , Вака е веќе повеќе од 1 година :
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom