Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Zdravo,

I jas sum na dopolnitelna so izvodi i potvrda od bg kul klub. Ja prevrtev cela kuka ne najdov nisto za zal. Sega se obvinuvam kako ne aplicirav porano nego vo 2017 ama zal nema vrakanje. Zivci iskinav ama toa e. Ako e vaka so noviov zakon togas 97 posto od lugevo ke gi odbijat. Znam covek so bg voena kniska sto go odbija vo 2018 i ja se cudev kako vika pa ke apliciram. Ne znam ke ja tuzam makedonijava koga rabotev za 12 000 plata da mi isplati parite cim sega e 18 000 min plata haha. Ako ima logika zakon vazi od godinata koja e donesen ama oni diktiraat.
Едно прашање, имате ли некој од семејството со бугарски пасош, или само со изводи бевте?
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Дечки вака, бев на интервју почеток на Мај 2019 со старите документи, изводи со потврда од бугарското здружение. На финална од летото 2020. Сеа како што е сменет законот, знае ли некој дали воопшто има шанса да добиеме пасош со овие документи или сите ќе не одбијат?
Чисто само за да не ме убива лажната надеж.
Не мора да значи дека ќе те одбијат ама ко шо гледаш ако немаш среќа можев да ти потражат дополнителни документи и то е то.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Kај мене денеска се смена од финална на дополнителна.Немам стар документ да однесам така да по се изгледа толку беше.

Окт.2018 поднесени документи во Мин. Софија, со изводи (дедо), Потврда од здружение и Произход од ДАБЧ (без стар документ)
20.05.2019 интервју Софија, преписка 141хх/2019
23.12.2020 на финална
Март 2020 за секој случај повторно поднесени изводи и Потврда од здружение
15.02.2022 на дополнителна:
“Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 15.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 15.02.2022 г..“
Најмалку и најочај е сега да се откажеш.
Пропуштена шанса не се враќа назад!

Изодено ти е толку, имаш само уште еден чекор и обид и земи прати маил на:
priemna@justice.government.bg

напиши број на преписка
статус и замоли да ти допрецизираат каде и што да однесеш...

собери пак изводи и умреници, дај си ги со време на превод и толку се бара од тебе... се понатака не зависи од тебе и твојата работа е само уште ова!

среќно и терај, не си ни прва ни последна со ова!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Најмалку и најочај е сега да се откажеш.
Пропуштена шанса не се враќа назад!

Изодено ти е толку, имаш само уште еден чекор и обид и земи прати маил на:
priemna@justice.government.bg

напиши број на преписка
статус и замоли да ти допрецизираат каде и што да однесеш...

собери пак изводи и умреници, дај си ги со време на превод и толку се бара од тебе... се понатака не зависи од тебе и твојата работа е само уште ова!

среќно и терај, не си ни прва ни последна со ова!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Zal mi e ama nisto nema da napravi taka osven sto kje go odlozuva otkazot od vice prezidentot a i celata procedura.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имав неправилно досие и од мене побараа да поднесам документи. Доставив документи за појаснување во рокот во Министерството во Софија, но статусот сè уште се покажува како неправилен и не се враќа во Финален. Дали е ова нормално?
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Zdravo,

I jas sum na dopolnitelna so izvodi i potvrda od bg kul klub. Ja prevrtev cela kuka ne najdov nisto za zal. Sega se obvinuvam kako ne aplicirav porano nego vo 2017 ama zal nema vrakanje. Zivci iskinav ama toa e. Ako e vaka so noviov zakon togas 97 posto od lugevo ke gi odbijat. Znam covek so bg voena kniska sto go odbija vo 2018 i ja se cudev kako vika pa ke apliciram. Ne znam ke ja tuzam makedonijava koga rabotev za 12 000 plata da mi isplati parite cim sega e 18 000 min plata haha. Ako ima logika zakon vazi od godinata koja e donesen ama oni diktiraat.
Ista prica, mene posrednikot mi barase 400 evra za odma da MI is padne proishodot od DABC I ne plativ, I Sega skapo ke me Kosta toa. Toa bea 13 meseci dodeka is padna proishodot. Ali jas mislam deka ke ima uste Edna Sansa ama 100% ke baraat izjasnuvanje kako bugari vo drzavava
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Dali nekoj Sega Brzo pominal granica za BG? Sto e potrebno za vlez? Dali seuste treba vakcina I test ili samo pcr test ili antigen?
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Имам бугарско државјанство, сега треба да го извадам син ми. Што ми треба?
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
ima nekoj da napravi tabela kolku prepiski preminale od finalna na polozitelno,ili dopolna ili od zadolzitelno na finalna,edno vreme ovde se azurirase tabela na prepiski,ama ne znam koj praese toa,imavme malku uvid kako idea prepiskite
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
22
Здраво друштво , гледајте си денеска има доста промени финална положително преку конзултат, почнуваат да мрднуваат работите :aplauz: .
Daj boze da mrdne veke pozz druugar

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom