Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2022
Мислења
6
Поени од реакции
20
Od polozitelno kolko se ceka na ukaz? I kad bude stajalo ukaz to je to samo se ide da se podigne ili kako??? Hvala puno svima
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Od polozitelno kolko se ceka na ukaz? I kad bude stajalo ukaz to je to samo se ide da se podigne ili kako??? Hvala puno svima
razlicno e plus minus 6 7 meseci, se podiga vo Sofija vo ministerstvo i se aplicira za maticen toa moze posrednik da ti sredi sve od koga ke go dobies!
Автоматски споено мислење:

Prasanje. Dali moze preku sestra bg da se izvadi Bg pasos. Bez nikakvi dopolnitelni dokumenti?
Porano mozese samo so kopija od pasos od brat sestra toa e prvo Koleno sega napravija nekoi izmeni najdobro zbori so posrednik nekoj od podobrite!
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Дечки Ве читав наназад и сватив дека на македонските државјани за влез треба сертификат за 2 вакцини и PCR тест.

А тие што веќе имаат бугарски пасош? На бугарската граница секако се прикажува бугарскиот пасош, па за тие што важи, знае некој?
Momentalno isto e, dali so Mk pass ili so Bg pass, pak ti treba 2 vakcini I PCR test
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Evo jedan info od mene mozda ce nekom da znaci!
Pisao sam Bugarskom ARhivu da li imaju podatke vezano za dedu koji je rodjen 1900.Mail sam poslao 18.12 dobio odgovor posle dan dva da je mail zaveden pod nekim brojem.Danas sam dobio potrvdu od njih na njihovo memorandumu da to lice bla bla bla ne postoji u njihovm stistemu itd...
Cisto probajte mozda nekom i uspe da nadje nesto bitno je da rade i odgovraju na mailove.Hvala

PS. Raduje me sto su vratilie neke sa dopune na finalo nadamo se da nece biti otkaza
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Prasanje. Dali moze preku sestra bg da se izvadi Bg pasos. Bez nikakvi dopolnitelni dokumenti?
Podobro ne se obiduvajte ima dosta taka pa baraat dopolnitelni gabe ne si trosite parite ili kako sakate mozebi ke se izmene nesto ne se znae so Blgarite ali ako nemate dopolnitelni toa e pozz
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Zdravo. Dali nekoj ja znae celata procedura za bugarako drzavjanstvo preku konzulat, i koi bi bile davackite gore-dolu? Blagodaram
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Evo jedan info od mene mozda ce nekom da znaci!
Pisao sam Bugarskom ARhivu da li imaju podatke vezano za dedu koji je rodjen 1900.Mail sam poslao 18.12 dobio odgovor posle dan dva da je mail zaveden pod nekim brojem.Danas sam dobio potrvdu od njih na njihovo memorandumu da to lice bla bla bla ne postoji u njihovm stistemu itd...
Cisto probajte mozda nekom i uspe da nadje nesto bitno je da rade i odgovraju na mailove.Hvala

PS. Raduje me sto su vratilie neke sa dopune na finalo nadamo se da nece biti otkaza
I jas imav isto iskustvo so arhivot,im pišav da pobaraat podatoci za dedo mi koj e roden 1912 g,selo,opština,im prativ slika od negov izvod od umrenite i mi odgovorija vo rok od eden den deka za žal ne se pronajdeni nikakvi podatoci vo arhivot za toa selo i taa opština i za liceto za koe im pišav.Ili ne se trudat mnogu ili navistina go nema seloto na dedo mi vo arhivot.Što znači popisot na Vasil K'nčov spored koj dobivme potvrdi od združenieto od Skopje i Strumica ne pripaga na nivniot glaven arhiv.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
29
I jas imav isto iskustvo so arhivot,im pišav da pobaraat podatoci za dedo mi koj e roden 1912 g,selo,opština,im prativ slika od negov izvod od umrenite i mi odgovorija vo rok od eden den deka za žal ne se pronajdeni nikakvi podatoci vo arhivot za toa selo i taa opština i za liceto za koe im pišav.Ili ne se trudat mnogu ili navistina go nema seloto na dedo mi vo arhivot.Što znači popisot na Vasil K'nčov spored koj dobivme potvrdi od združenieto od Skopje i Strumica ne pripaga na nivniot glaven arhiv.
I jas go napraviv istoto i mene isti odgovor mi dadoa, deka nema potatoci , A kaj spisite na vasil kncov go pisuva i seloto i pod koja kaza e,kolku ziteli imalo se. Nesto ili nemaat iminja na lugeto ili ne sakaat da se zamarat :D
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Sakam da prasham Dali nekoj znae kolku e maksimalno cekanje na finalna? Od iskustvo daali nekoj znae kolku a maksimum cekanje na finalna?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Sakam da prasham Dali nekoj znae kolku e maksimalno cekanje na finalna? Od iskustvo daali nekoj znae kolku a maksimum cekanje na finalna?
Многу !!!! Јас бев од декември 2020та до октомври 2021ва (значи околу 10 месеци) на финална. Сега веќе 4 месеци сум на "дополнителна проверка".
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
I jas go napraviv istoto i mene isti odgovor mi dadoa, deka nema potatoci , A kaj spisite na vasil kncov go pisuva i seloto i pod koja kaza e,kolku ziteli imalo se. Nesto ili nemaat iminja na lugeto ili ne sakaat da se zamarat :D
Ce ve molam meil adresata na arhivot kade se obrativte. Blagodaram
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Ако се договорат а најверојатно се само се чека официјално да влезат бугарите како малцинство во Македонија, драстично ќе ја убрзаат процедурата финална итн само да ги напумпаат бројките до максимум.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom