Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
M
Луѓе не знам кај да прашам ама еве ќе се обидам тука… После 19.01.2022 дали некој има одено за Бугарија (вчера, денес) и дали некој ќе оди од понеделник, ме интересира кои се процедурите за поминување граница со овие нови протоколи. Вакциниран потполно, имам бг документи, дали има потреба од ПЦР тест или не?? Треба да извадам пасош за ќерка ми, мислам дека тоа е доволна причина да поминам, не одам во Банско … фала Ви луѓенца.
Mora plus PCR test....
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Како би можел, би морал да најдам документ од некој пра дедо/баба да имат бугарско потекло после 1905г.?
Во архива во кој град си ќе отидеш ќе побараш и ќе извадиш извод ако имаш потомство подолу од 1935 год Али да биде со исто презиме пример моето е Младеновски од 1932 год па се до ден денес така јас поднесов и ми ги прифатија документите
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Член од
20 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Da prasam dali nekoj tocno znae kako ide procedurata i vreme traenje za vadenje pasos na 6 godisno dete, roditelite imaat bg pasosi od 9 mesec 2021, dali roditelite treba povtorno da idat na intervju ?
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Во архива во кој град си ќе отидеш ќе побараш и ќе извадиш извод ако имаш потомство подолу од 1935 год Али да биде со исто презиме пример моето е Младеновски од 1932 год па се до ден денес така јас поднесов и ми ги прифатија документите
Te imaat staveno na dopolnitelni I pak istite izvodi sto se dava a na pocetok I'm go imas dostaveno?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Dali pravat vaka i za preku brat ??
Автоматски споено мислење:


I jas sum preku brat i kopija od prishod… pisi ako se zadesi nesto
Druze preku brat ne veruvam da bide oti dosta vrnaaa ama ete vcera eden kazuvase deka preku brat zemal bil na dopolnitelna i zemal pasos taka da sepak e ubavo da si imate dopolnitelni dokumenti za sekoj slucaj pozz
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Мајка ми е преку брат и неаме стар документ од таа страна за жал, па и доставив удостоверение за родствени врски од брат и во општината во Бугарија, кај шо се гледа дека му е сестра и исти родители имаат
 

Attachments

Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
поздрав имам проблем може некој ке ми помогне
излезено указ ,во софијс сега пред недела дена поднесено за матичен број
сега затворија граници...
решение некое, во нашата амбасада неможе или имам некој начин некако да се заврши се тоа тука во амбасадата во ск, ако има некој поупатен

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
поздрав имам проблем може некој ке ми помогне
излезено указ ,во софијс сега пред недела дена поднесено за матичен број
сега затворија граници...
решение некое, во нашата амбасада неможе или имам некој начин некако да се заврши се тоа тука во амбасадата во ск, ако има некој поупатен

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
Mozes da vlezes
So pcr test i vakcina .. za ova ostanatoto ne znam dali ke mozes da zavrsis u ambasada ako veke si podnel vo sofija za matucen broj. Ili mozebi moze ama ako e komplicirano..ne znam iskreno
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
проблемот е немам вакцина, баш незгодно испадна да се знаеше пред да поднесам за матичен мислам дека би имало шанси за ск да се префрли ама , ете ско некој знае да помогни некско

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво ако може некој што знае да ми каже што како,враќам назад прашања и одговори налетав на еден што кажува дека е на
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  • јас на ова сум си стои интервју сум бил на 13.08.2019 не ми е побарано ни дополнителни документи ништо да почекам уште или што да правам ако може за помош
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Здраво ако може некој што знае да ми каже што како,враќам назад прашања и одговори налетав на еден што кажува дека е на
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  • јас на ова сум си стои интервју сум бил на 13.08.2019 не ми е побарано ни дополнителни документи ништо да почекам уште или што да правам ако може за помош
Одговорот на ова го имаш на првата страница, кога ќе отвориш линкот и ти пишува што се случува понатаму.

А ако ти е мака, се чека отприлика 2 години и 8 месеци. :)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Дали има разлика ако се почне процедурата преку амбасадата во Скопје или препорачливо е да се отиде во Софија?

Имам закажано за во амбасада за 10 денови, за во Софија најверојатно ќе треба да биде Февруари 2023. Попаметно е да не отидам во амбасада а да закажам за во Софија?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2022
Мислења
14
Поени од реакции
2
Дали има разлика ако се почне процедурата преку амбасадата во Скопје или препорачливо е да се отиде во Софија?

Имам закажано за во амбасада за 10 денови, за во Софија најверојатно ќе треба да биде Февруари 2023. Попаметно е да не отидам во амбасада а да закажам за во Софија?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne e tocno deka e za Fevruari 2023 tuku do juni godinava nemoze vo Sofija da se podnese najdobro sega e samo preku ambasada
 

Kajgana Shop

На врв Bottom