Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Bilo bi ok ljudi da napisete ako ste vec bili na statusu dopune, koooje dokumente ste poslali kao dopunu )narocito kad ste vraceni na finalnu), da li ste uopste nesto poslali i sa kojim dokumentima ste isli na intervju...To nam je najbitnije, naaama tih 80% ljudi koji visimo u vazduhu :)
Shvati da ima neki ljudi koji proveravaju statuse dokle su stigli, ja sam lepo napisao ko zna i ume da proveri ostale statuse da javi, jer ja nemam vremena trenutno u guzvi sam.. A imas na spisak @Bibo decko vodi evidenciju, pise sve dokle se stiglo i sa kojim dokumentima..
 
Член од
16 јануари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
8
Nije moja prepiska, to je prepiska po konzulatski put.. @Bani javiii see, jel ima promene kod tebe?
Shvati da ima neki ljudi koji proveravaju statuse dokle su stigli, ja sam lepo napisao ko zna i ume da proveri ostale statuse da javi, jer ja nemam vremena trenutno u guzvi sam.. A imas na spisak @Bibo decko vodi evidenciju, pise sve dokle se stiglo i sa kojim dokumentima..
Ne mislim na ljude koji prate statuse o cemu ti pricas vec na ove koji daju nepotpune informacije , licno svoje, trazesi info.Ne pratimo svi te spiskove i nisu samo oni izvor informacija, najbolje je kada covek od a do sh napise tok svoje procedure.Nadam se da si ti mene sad razumeo.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Аман бе луѓе, многу песимизам и анксиозност пуштено на најјако во темава. :D

Ме замисливте и мене..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Поздрав дечки.

Гледам дека има некакви промени кај некои од овие што беа на дополнителна од ДАБЧ и некои други преписки што требаше да носат документ што им фали, ставени се на финална повторно, па кој го интересира нека ги следи, да видиме што ќе ги крстат овој пат.

Кај овие преписки има промени од дополнителна во финална, ги имате на списокот апдејтирано, може да видите каков им бил статусот предходно:

9209/2019
10494/2019
10571/2019
10714/2019
10730/2019
10844/2019
10879/2019
11180/2019
11198/2019
11206/2019
11208/2019
11209/2019
11212/2019
12000/2019
12750/2019
15040/2019
15455/2019
15519/2019
15522/2019
15541/2019
15977/2019
15982/2019

Имав денес малку повеќе слободно време, па си велам да пуштам машината да провери што има.
Исто ги проверив сите преписки денес, од 2019 до 2022 година, (овие од 2018 ќе ги избришам во нареднот апдејт...ако има;)) внесени се сите промени до денес, кој што го интересира нека си гледа.

Ако сум испуштил нешто, јеби га :D


Бујрум список со преписки по конзулски пат: (КЛИК ОВДЕ)
Автоматски споено мислење:

Ne mislim na ljude koji prate statuse o cemu ti pricas vec na ove koji daju nepotpune informacije , licno svoje, trazesi info.Ne pratimo svi te spiskove i nisu samo oni izvor informacija, najbolje je kada covek od a do sh napise tok svoje procedure.Nadam se da si ti mene sad razumeo.
Дотке, глеам 10 пати си пишала сите да пишуваат статуси кој што однел. Не бива така, на секој пост да ти пишува некој по 100 пати што документи однел и што му побарале. Секој овде (скоро 90%) има напишано во некој свој коментар со какви документи аплицирал, што однел за допуна (ако бил на допуна) и така натаму. Кликни на името од членот од форумот, еве конкретно кај мене, ке ти се појави дел „мислења“ (677 се кај мене) и ќе можеш да видиш се што сум пишал, се што сум однел и како сум поминал се. Исто и кај другите. Не се должни сите овде на тебе да ти пишат секој посебно кој што носел (по 100 пат). Веќе го имаш сето тоа на темата, треба само да побараш, ок? Разбра? Ако не, копирај текстот и на гугл транслејт. И те замолувам, ова е македонски форум, овде 1 правило на форумот е да се пишува на македонски (сакаш латиница, сакаш кирилица), ако не можеш, барем потруди се, ќе видиш дека не е тешко. Ако може ние македонците во секоја прилика да ви одговараме на лош српски или бугарски (наша добра воља), би било убави и ти и другите овде што пишувате на српски, што идете да дискутирате и да поставувате некакви правила на македонски форум, да се потрудите малку, барем малку да пишувате на македонски. Ништо немам против српско-хрватскиот, сум го учел во основно училиште, сум живеел во СФРЈ (да, по стар сум :anco::D ), перфектно го зборувам и разбирам, ама има овде многу помлади членови што им е тешко некој пат да го разберат српско-хрватскиот јазик, и не можат да ве разберат добро што пишувате, па така и не можат да ви одговорат како сакате.
А тоа, дека сите знаат да ги пеат српските, хрватските, босанските, бугарските песни, ости тоа, да не се расправаме сега :anco: :pijani: Капиш???

Па би Ве замолил, од мое име и од име на модератори, админи и многу членови овде, барем малку да се потрудите да пишувате на македонски, по лесно ќе бидете разберени и ќе добиете одговор на тоа што е интересира. Ако не можете, користете гугл транслејт. Така правеа предходно неколку членови на темата од турска, руска, па и израелска националност со кои имам комуницирано во приватни пораки и на темата.

Тоа е. Да не се разбереме погрешно, немам ништо против Вас, напротив, многу ми е мило што сте овде на темата, што заедно минуваме низ цела процедура споделувајќи меѓусебно информации што ни се потребни околу процедурата.

И многу Ве сакам:backa:.

Нема љутење...тоа се правилата овде во нашата куќа, кај Вас дома Вие поставувате правила, а ние ќе одиме според нив.

Ако не можеш да ме разбереш, копирај го текстот и КЛИКНИ ОВДЕ:D

Поздрав и се најдобро.

П.С.
Ќе заборавев најважното... Ова ти е списокот што го води Бибо, модератор на темата и по него се водиме сите и кај секој член ти е напишано се, кога бил на интервју, кога му е сменет статус (финална, положително, допуна) , со кој документи аплицирал, кој е на ред за указ, кој за промена на положително и се што те интересира. + комбинација од списокот што го пуштам јас и малку повеќе да прочиташ назад по темата по коментарите и ќе знаеш точно до кај е работата.

Поздрав уште еднаш

Еве и списокот со статуси на членови од темата што го води Бибо:
КЛИК НА ЛИНКОТ


 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Zdravo decki,

Jas bev na intervju vo maj 2019 so odnovo odneseni dokumenti vo ministerstvo izvodi i potvrda, deneska proveruvam na dopolnitelna sto da odnesam tie se dokumentite ocigledno ne pominuvaat veke potvrdite uzas. Epten se razocarac.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Zdravo decki,

Jas bev na intervju vo maj 2019 so odnovo odneseni dokumenti vo ministerstvo izvodi i potvrda, deneska proveruvam na dopolnitelna sto da odnesam tie se dokumentite ocigledno ne pominuvaat veke potvrdite uzas. Epten se razocarac.
Ops, to je vec problem..moze opis tacnog statusa?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Zdravo decki,

Jas bev na intervju vo maj 2019 so odnovo odneseni dokumenti vo ministerstvo izvodi i potvrda, deneska proveruvam na dopolnitelna sto da odnesam tie se dokumentite ocigledno ne pominuvaat veke potvrdite uzas. Epten se razocarac.
Samo orginal bg poteklo drug spas nema pozz
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
Druze zakono e izmenet koj ti gi znae so sakat da napravat ubavo vi pisuva mora da najdete orginal bg dukumenti so ke ve povrzuva za da dokazete poteklo ako ne odnesete do17.03 mozat da ve odbijat moe mislenje site so nema da mozat da dokazat bg poteklo ke bidat odbieni da se nadevame deka nema pozz
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
Јас сум со изводи преку брат ми, коски ми се тресат. А ти со кои документи аплицираше?
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Јас сум со изводи преку брат ми, коски ми се тресат. А ти со кои документи аплицираше?
Izvodi od pradedo roden kako sto si bese red i potvrda od bg kulturen klub. Mi se stemni deneska sum vo nok out se deram na site po doma. Ne mozam da se smiram epten me fajka paranoja od kade da najdam dopolnitelni dokumenti. Znam luge sto dobije pred nekoe vreme so potvrda od bg kulturen klub. Ne znam veke od 2017 imam aplicirano.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Izvodi od pradedo roden kako sto si bese red i potvrda od bg kulturen klub. Mi se stemni deneska sum vo nok out se deram na site po doma. Ne mozam da se smiram epten me fajka paranoja od kade da najdam dopolnitelni dokumenti. Znam luge sto dobije pred nekoe vreme so potvrda od bg kulturen klub. Ne znam veke od 2017 imam aplicirano.
Тоа беше до март 2021. Од тогаш, скоро година дена, никој не знае со сигурност што се случува :)
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Јас сум со изводи преку брат ми, коски ми се тресат. А ти со кои документи аплицираше?
I jas sum preku brat bas deneskamu se javiv na posrednikot posto me strav da ne me stavat na dopolnitelna Posto segs sum na finalna a intrevju 23.01.2020 i na momentot na interv trebase da nosam dopolnitelni dok t.s istite dokumenti kako kogs aplicirav site sto bevme na intervju so istijo posrednik vo isti moment bevme 4 zeni i site preku brat site dostavivme dopolnitelni.E denesks koga mu se javiv mi vika aj pusti mi na viber kopija licna karta bugarska od brat ti da se javam u minister vo bg da vidam dali brat ti te upisal deka si mu sestra.A jas se sekavam koga bevme na inter ni edna od nas nebese upisana od brakata deka sme i sestri i posrednikot sredi rabota i ne upisaa.i deneska mu prativ kopija od licn kart os brat mi se javil prasal toa lice ime i prezime dali ima sestra uvedeno u sistem mu odgovorile da ima i go kazale mojto ime i prezime.i rece posrednikot misli pozitivno nese sekiraj ic se e kako treba nema da te stavat na dopolnitelna.Eve ova mozebi ke vi bide ot koris pozdrav do site i samo bidete pozitivno optimisti
 
Член од
24 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
34
Луѓе не знам кај да прашам ама еве ќе се обидам тука… После 19.01.2022 дали некој има одено за Бугарија (вчера, денес) и дали некој ќе оди од понеделник, ме интересира кои се процедурите за поминување граница со овие нови протоколи. Вакциниран потполно, имам бг документи, дали има потреба од ПЦР тест или не?? Треба да извадам пасош за ќерка ми, мислам дека тоа е доволна причина да поминам, не одам во Банско … фала Ви луѓенца.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Ama od kade takvi dokumenti 90 % od lugjevo nemaat. Prosto uzas ne znam sto uste da dostavam od kade panika me fajka epten.
Автоматски споено мислење:

Eve sto pisuva:
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 17.03.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 17.01.2022 г..
Istiot ststus go ima i drugar isto so
Izvod i potvrda mislam deka sto pati e kazano deka veke zakonot e
Smenet i ubavo pisuva deka treba da se
Donese dokument izdaden od bg organi i so koj se
Povrzuvas po linija do tret stepen za da ima
Poteklo….
Автоматски споено мислење:

Izvodi od pradedo roden kako sto si bese red i potvrda od bg kulturen klub. Mi se stemni deneska sum vo nok out se deram na site po doma. Ne mozam da se smiram epten me fajka paranoja od kade da najdam dopolnitelni dokumenti. Znam luge sto dobije pred nekoe vreme so potvrda od bg kulturen klub. Ne znam veke od 2017 imam aplicirano.
Ama tie luge bile pred tebe na intervju jas kako so mozev da vidam tie so bile pred 12-13april 2019 se izvlekoa i pominaa so izvod mk obicni prevodi i potvrda sea veke taka ne pominuva bidejki zakon donesoa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom