Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Sa obzirom da si bio na dopuni da li bi mogao da napises i da li si i sta od dokumentacije poslao kao dopunu ? Jer vratili su te na finalno pa je drugim clanovima foruma zapravo najbitnije da znamo sa kojom si dokumentacijom isao na intervju i ako jesi, sta si poslao od dokumentacije kao dopunu?
Nije moja prepiska, to je prepiska po konzulatski put.. @Bani javiii see, jel ima promene kod tebe?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Има еве во фб групава 2-3 души пишано дека им се сменило денес, преписка нередовна и на дополнителна. По се изгледа, не дека јас работам во министерство таму па да знам, ќе си оди работата како шо треба по закон, тој што нема документ нека не се надева.
Каков документ ?
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
11209/2019 bio na dopuni sad vracen na finalno.. Nemam vremena da proverim vise, ako ko moze i zna neko proveri finalni status mozda ima vise promena
Ovoj broj na predmet i zaedno do nego 11208/2019 (isto po konzulski pat) bea so toj statusot od DABC da donesat dopolnitelni dokumenti. Rokot za dostava im bese do 01.10.2021. Gledam i dvajcata se na finalna sega. Ne veruvam deka dostavile ? So znam ?
 
Член од
16 јануари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
8
Nije moja prepiska, to je prepiska po konzulatski put.. @Bani javiii see, jel ima promene kod tebe?
Bilo bi ok ljudi da napisete ako ste vec bili na statusu dopune, koooje dokumente ste poslali kao dopunu )narocito kad ste vraceni na finalnu), da li ste uopste nesto poslali i sa kojim dokumentima ste isli na intervju...To nam je najbitnije, naaama tih 80% ljudi koji visimo u vazduhu :)
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Има еве во фб групава 2-3 души пишано дека им се сменило денес, преписка нередовна и на дополнителна. По се изгледа, не дека јас работам во министерство таму па да знам, ќе си оди работата како шо треба по закон, тој што нема документ нека не се надева.
Da gi vidov ama tie ne im se smenilo vo onoj opstiot status za dopuna od DABC tuku ne dostavile rodstveni vrski neso preku roditel idele izvod neso od opstina ne dostavile. Toj edniot sega imal intervju ama ne dal dok so poteklo
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Otkaz na 90% od predmetite. Gluposti nevideni se nadevam deka ke pomine I ova kako so bese pred 5-6 turcite koga blokiraa.
Па можеби не 90% ама така нешто :) рачунајте јас бев интервју мај 2019та (преписка 13 000). Да имало цела година 30 000 преписки, а срањево почна од кај март некаде (да речеме преписка 10 000), значи се зафатени околу 20 000 луѓе само од 2019та. Многу малце луѓе имаат оригинал документи а не многу се преку роднини, така да сигурно отказ ќе добијат 50-60% од апликантите што имале интервју во 2019та (што значи отказ за 10тина илјади луѓе). Ко ништо :)

Ова е весела математика (повеќе знаат тие што водат евиденција на форумов), ама горе - доле бројките се тие.

И јас сум во ист брод, да се надеваме нема да има такви глупости.
Којзнае. Кој прв ќе дознае нешто нека сподели ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom