Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Јас се уште ги немам проверено
Автоматски споено мислење:


Секоја чест @Kate065
Јас сум на финална од Дек.2020 (инт. Софија Мај.2019), само со Потврда од здружение и Произход од ДАБЧ (без стар документ) - така да чекам што ќе биде со сите нас стопираните од дотичната во МП.

Кај К'нчов ги има сите села од Охридска каза (и Струшко)
(така добив Потврда од Здружение и Произход од ДАБЧ)

ДАБЧ ја наведе Д'ржавна агенција „Архиви“ како можност за стар документ, но проблем е што таму нема ништо за Охридска каза кога се пребарува онлине:
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Јас сум на финална од Дек.2020 (инт. Софија Мај.2019), само со Потврда од здружение и Произход од ДАБЧ (без стар документ) - така да чекам што ќе биде со сите нас стопираните од дотичната во МП.

Кај К'нчов ги има сите села од Охридска каза (и Струшко)
(така добив Потврда од Здружение и Произход од ДАБЧ)

ДАБЧ ја наведе Д'ржавна агенција „Архиви“ како можност за стар документ, но проблем е што таму нема ништо за Охридска каза кога се пребарува онлине:
Pisi I'm email do Arhivot....gi ima adresite na sajtot za kontakt I navedi go toa istoto deka spored Kncov gi ima no nemozes da gi najdes vo inventarnite opisi....navedi gi site podatoci....kaza....selina..eparhija...podatocite of predokot....I zamoli gi da te izvestat kako na koj nacin mozes da dojdes do nekoja informacija ili pak kade treba da se obratis da dojdes do baranite dokument....pokusaj
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
40
За с Кучково и с Новосело Скопје, во кој инвентарен опис и архивска единица да барам информации?
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
За с Кучково и с Новосело Скопје, во кој инвентарен опис и архивска единица да барам информации?
Prebaraj gi 9 I 10...oddelno...sekoja arhivska edinica....proveri si kako tocno glasat iminjata ako imas nekoj drug dokument....mozno e ide ima promeni...zatoa sekoja arhivska edinica proverisija I baraj vo skopska ili veleska eparhija....pozzz
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Da. Vo Inv.opis 9. Samo nemozam da najdam meil adresa kade da se obratam i kakov dokument da pobaram.
Odi na linkot kaj sto e seloto....otvori go I site podatoci sto kje ti se otvorat zaedno so podatocite sto gi imas of tvoite izvodi za predicted prati gi na adresite sto gi ima ovde....zamoli gi I prasa Dali vo arhivot postojat podatoci......eve poveli ovde
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Член од
15 декември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
13
prijaten vikend imali nekoe info so vrska so finalna ke mrdne ili ke toneme . pozdrav

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Член од
4 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
6
I jas sum so taa namera za voen arhiv.Da ti kažam deka treba da znaeš odprilika vo 2-3 god.raspon koga služel vojska tvojot pradedo.Možeš li da mi kažeš odprilika koja godina e služel vojska?
Zatoa što jas isto baram za mojot dedo ama moite ne znaat da mi kažat koja godina e vo praşanje.Jas najdov na internet nešto vaka da pišuva(ja postirav slikata) baş vo vrska so služenje vojska.I čitajki gi ovie podatoci zbuneta sum i ne znam za koja godina da baram.Ako baraa da imaš poteklo za proishod do 1918 g.kako togaš tie naši predci služele vojska vo Bugarsko vreme koga bugari na naši prostori spored ovaa slika imalo 1916-1918.Togaš služele vojska za Bugarija i zatoa sum zbuneta ne znam kako vo arhivot da baram?Прегледај го приврзокот 316768
Автоматски споено мислење:


Eve ova go spodeli nekoj od arhiv Прегледај го приврзокот 316770
I jas sum so taa namera za voen arhiv.Da ti kažam deka treba da znaeš odprilika vo 2-3 god.raspon koga služel vojska tvojot pradedo.Možeš li da mi kažeš odprilika koja godina e služel vojska?
Zatoa što jas isto baram za mojot dedo ama moite ne znaat da mi kažat koja godina e vo praşanje.Jas najdov na internet nešto vaka da pišuva(ja postirav slikata) baş vo vrska so služenje vojska.I čitajki gi ovie podatoci zbuneta sum i ne znam za koja godina da baram.Ako baraa da imaš poteklo za proishod do 1918 g.kako togaš tie naši predci služele vojska vo Bugarsko vreme koga bugari na naši prostori spored ovaa slika imalo 1916-1918.Togaš služele vojska za Bugarija i zatoa sum zbuneta ne znam kako vo arhivot da baram?Прегледај го приврзокот 316768
Автоматски споено мислење:


Eve ova go spodeli nekoj od arhiv Прегледај го приврзокот 316770
Pozdrav, I jas imam ist problem nikoj od mojite neznae da mi kaze koja godina I vo koe mesto sluzel vojska mojot pradedo. Samo znam deka e sluzel 3 godini vo Bugarija. Ve molam za pomos ako nekoj ima nekoja informacija.Imajte ubav vikend pozdrav
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
najdov seloto, najdov koja kaza e , vo shtipskata iskaca i seloto pishe deka od 470 ziteli site bile bg ,i ponataka kako da najdam dok .....??
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
najdov seloto, najdov koja kaza e , vo shtipskata iskaca i seloto pishe deka od 470 ziteli site bile bg ,i ponataka kako da najdam dok .....??
Koe selo e vo prašanje bidejki i jas baram za Štipsko,t.s Probištip.A možeš li da objasniš podetalno kako dojde do seloto i kazata?Nikako ne možam da se snajdam i da trgnam so baranjeto.Vleguvam vo inventaren opis i 9 i 10 i dolu na dnoto na stranicata ima eden kup arhivski edinici i pišuva trsaj,pišuvam imeto na opštinata,primer Probištip i mi vika ne se namereni nikakvi podatoci,potoa probuvam Štip i pak isto i ne možam da mrdnam ponatamu.Probav da gi listam sute arhivski edinici i nikako da najdam za Štipsko,poveke ima za Skopsko,Ohrudsko,Lerinsko.Ako možeš da mi pomogneš kako dojde do seloto i kazata čekor po čekor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom