Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 септември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
mislam deka ova e korisna informacija:



В'в вр'зка с промените в Закона за б'лгарското гражданство, в сила от 15.03.2021 година, Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина информира за в'зможността предоставена от Д'ржавна агенција „Архиви“ за обштодост'пна онлајн справка след регистрација на сајта на агенцијата, в рубрика Е-УСЛУГИ https://www.archives.government.bg/
за заинтересовани лица, на които им е необходим документ за доказване на б'лгарски проиход.
Архив: ЦДА - 12
Фонд № 246К / Б'лгарска екзархија (1870-1953)

* Инвентарен опис № 9
* Инвентарен опис № 10
„Инвентарни описи № 9 и №10“ на фонд 246К вклјучват еноријски регистри на спадаштото к'м духовната јурисдикција на Б'лгарската екзархија в Цариград източно-православно б'лгарско население в европејските предели на Османската империја – Източна (Одринска) и Западна (Беломорска) Тракија, јужна (Егејска), Западна (Вардарска) и Северна (Пиринска) Македонија.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Ама по извод на умрени се глед дека имат исти татко и мајка
Ако ги врзеш да, само многу трудна комбинација е тоа.
mislam deka ova e korisna informacija:



В'в вр'зка с промените в Закона за б'лгарското гражданство, в сила от 15.03.2021 година, Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина информира за в'зможността предоставена от Д'ржавна агенција „Архиви“ за обштодост'пна онлајн справка след регистрација на сајта на агенцијата, в рубрика Е-УСЛУГИ https://www.archives.government.bg/
за заинтересовани лица, на които им е необходим документ за доказване на б'лгарски проиход.
Архив: ЦДА - 12
Фонд № 246К / Б'лгарска екзархија (1870-1953)

* Инвентарен опис № 9
* Инвентарен опис № 10
„Инвентарни описи № 9 и №10“ на фонд 246К вклјучват еноријски регистри на спадаштото к'м духовната јурисдикција на Б'лгарската екзархија в Цариград източно-православно б'лгарско население в европејските предели на Османската империја – Източна (Одринска) и Западна (Беломорска) Тракија, јужна (Егејска), Западна (Вардарска) и Северна (Пиринска) Македонија.
Не сум слушнал еден да каже дека се снашол преку странава.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Valjda ne se znae uste, da ja formira at taa Nova komisija, ne e prvpat ova da se desava. Mozno e da go pravat da go namalat naplivot. Ovie javni prepukuvanja se samo prikazni za javnosta, u pozadina Zaev ili bilo koj moze mu vika eve ti milioni blokiraj, posto posle nema da moze e ni da krademe ni nisto plus ke fanat magla pola drzavna.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Valjda ne se znae uste, da ja formira at taa Nova komisija, ne e prvpat ova da se desava. Mozno e da go pravat da go namalat naplivot. Ovie javni prepukuvanja se samo prikazni za javnosta, u pozadina Zaev ili bilo koj moze mu vika eve ti milioni blokiraj, posto posle nema da moze e ni da krademe ni nisto plus ke fanat magla pola drzavna.
Оти се замарате со такви глупости.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Da pišuva do treto koleno ama jas mislam deka toa podrazbira treta generacija,znači dedo,baba,tatko,majka i sin kerka.Jas tako go toa tolkuvam.Ako e za bratučed jas imam prv bratučed od tetka so državjanstvo ama ne možam da se zakolnam deka može od čičo,bratučed i tkn.
Автоматски споено мислење:


Te molam javi mi što ke ti kažat vo ambasada za da znam što da pravam.A do koga e na žena ti rok za predavanje dokumenti? Na mene mi e do 9.02.2022.
Автоматски споено мислење:



Te molam javi mi što ke ti kažat vo ambasada za da znam što da pravam.A do koga e na žena ti rok za predavanje dokumenti? Na mene mi e do 9.02.2022.

Цитат
Рокот е до 29.01.2022 година
Автоматски споено мислење:

Здраво,
Инт. 20.07.2021 БТ конзулат, со докумени происход извод дедо 1903, итн и потврда бг клуб струмица, вчера се смени статустот

  • Образувана преписка N:19463/2021/13.12.2021 г. Констатирани нередовности:В срок до 13.02.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.12.2021 г.
Инфо како да се постапи понатаму
Истово и се појави на сопругата и рок да однесиме дополнителен документ е крајот на Јануари 2022. Ти бараат сега оригинал документ од прадедо - венчаница, крштеница, свидетелство или воена книшка, без друг документ не знам како ќе биде.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Kako e decki? Ima izgleda nekakov ukaz izlezeno proveruvajte koj ceka:pijani:

Pozdrav od stolicata, studeno e u p.m.:noze::D pingvini setat po ulicite:pos:

Cao @Igorste milo mi bese sto se zapoznavme u zivo...da zavrses rabota i ti kako sto ti e planot...i fala za cokoladoto:D

Ke vi pisam do vecer ili utre nekoe info, kako pominavme i t.n.

Srekni praznici bajdvej:pijanco:
 

Attachments

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Kako e decki? Ima izgleda nekakov ukaz izlezeno proveruvajte koj ceka:pijani:

Pozdrav od stolicata, studeno e u p.m.:noze::D pingvini setat po ulicite:pos:

Cao @Igorste milo mi bese sto se zapoznavme u zivo...da zavrses rabota i ti kako sto ti e planot...i fala za cokoladoto:D

Ke vi pisam do vecer ili utre nekoe info, kako pominavme i t.n.

Srekni praznici bajdvej:pijanco:
извинете на оф-топик!

@Altair75 се е ова убаво и ставо убаво ти стои во раце... ама чекаме слика со стрина!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
11 март 2019
Мислења
25
Поени од реакции
28
Има некој да препорача посредник за вадење бугарски документи?
Делчо Стоименовски од Делчево
Број еден е, се ќе ти каже точно и правилно и нема да те измами
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Рокот е до 29.01.2022 година
Автоматски споено мислење:


Истово и се појави на сопругата и рок да однесиме дополнителен документ е крајот на Јануари 2022. Ти бараат сега оригинал документ од прадедо - венчаница, крштеница, свидетелство или воена книшка, без друг документ не знам како ќе биде.
Така тебе ти рекоа кога ги однесе дополнителните документи или читаш од тука што пишуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom