Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Cestitki @Altair75 i @Igorste, navistina site se izraduvavme so vas.
@Igorste bese posledniot od spisokot na @Bibo a i voopsto megju poslednite sto dobija drzavjansrvo vrz osnova ha stariot zakon. Site sto veke slednite denovi posle niv bea na intervju i nemaat dostaveno dokumenti po noviot zakon cekaat da se odluci sto ke bide so niv ☹
Hvala. Znam i stvarno se nadam da ce svi dobiti ukaz zato sto je moglo svakom da zapadne. Jedan papir moze da ti resi zivotno pitanje i zato navijam sve i sto brze dalje od Balkana
 
Член од
9 ноември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
2
Во првиот пост од темава (на првата страна) имаш линк каде сé е детално објаснето околу времетраењето на секој статус и целата процедура.
Fala mnogu, go najdov blogpostot :) Kolku sto gledam okolu 2 godini i 2 meseci se ceka momentalno na finalna! Pozdrav
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Zdravo na site,ke ve zamolam za pomoš.Ke vi ispratam screen shot od statusot za obrazuvana prepiska kade što mi konstatiraat nepravilnosti.Mnogu e dolg textot pa ne znaev kako da go opfatam celiot text so eden shot pa morav od četiri pati da go slikam.Ako može nekoj da se potrudi malku i da pročita što točno mi baraat. Inaku na 4.11.2021 mi ispratija brojče a eve na 9.12.2021 mi obrazuvale prepiska.Inaku jas odam preku ambasada vo Podgorica.
Ve molam za odgovor i da kažam deka predadov proishod dobien vrz osnova na potvrda od združenie i izvod od umrenite na dedo mi koj e roden 1912g. Screenshot_20211211-000736_Chrome.jpg Screenshot_20211211-000810_Chrome.jpg Screenshot_20211211-001129_Chrome.jpg Screenshot_20211211-001158_Chrome.jpg Screenshot_20211211-000736_Chrome.jpg Screenshot_20211211-000810_Chrome.jpg Screenshot_20211211-001129_Chrome.jpg Screenshot_20211211-001158_Chrome.jpg
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
3 Platenata drzavna taksa sto e 15 evra go nemala vaseto ime, 2 ne ste podale lekarsko uverenie vo dokumentite, 3 ne ti go uvazuvaat proishodot od dabc baraat dokaz za prethodnik bugarin.
Opcija imash dopolnitelno ako sakas da podades za ovie raboti i da te vratat na finalna pa so nadez deka ,,Konsultativniot sovet'' ili nekoja druga opcija vo narednite meseci bi ne spasila nas novi aplikanti i finalna.
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
3 Platenata drzavna taksa sto e 15 evra go nemala vaseto ime, 2 ne ste podale lekarsko uverenie vo dokumentite, 3 ne ti go uvazuvaat proishodot od dabc baraat dokaz za prethodnik bugarin.
Opcija imash dopolnitelno ako sakas da podades za ovie raboti i da te vratat na finalna pa so nadez deka ,,Konsultativniot sovet'' ili nekoja druga opcija vo narednite meseci bi ne spasila nas novi aplikanti i finalna.
Ako sakaš da,mi objasniš,lekarsko predadov ama ovde kaj nas ne davaat takvo lekarsko kaj što pišuva se posebno,i da glasi deka e za bugarsko državjanstvo,taa opcija ja nema a pravev test na sida i drugoto što beše zaboraviv.Da izvadam sega novo lekarsko,pak da platam vo bugarija 30 leva odnovo a za dokument bugarski što da pravam koga nemam nikakov dokument,što da predadam namesto original dokument na bugarski?Pomogni mi te molam kako da go napravam ova i da me stavat na finalna,zatoa što ova mi e na mene prv status na obrazuvana prepiska,ne sum ni bila na zadolžitelna.
Автоматски споено мислење:

Ako sakaš da,mi objasniš,lekarsko predadov ama ovde kaj nas ne davaat takvo lekarsko kaj što pišuva se posebno,i da glasi deka e za bugarsko državjanstvo,taa opcija ja nema a pravev test na sida i drugoto što beše zaboraviv.Da izvadam sega novo lekarsko,pak da platam vo bugarija 30 leva odnovo a za dokument bugarski što da pravam koga nemam nikakov dokument,što da predadam namesto original dokument na bugarski?Pomogni mi te molam kako da go napravam ova i da me stavat na finalna,zatoa što ova mi e na mene prv status na obrazuvana prepiska,ne sum ni bila na zadolžitelna.
Izvini ama ne ti zablagodariv na odgovorot,fala mnogu za brziot odgovor.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
**посветено на стрината на @Генерал ....она си знае(y):backa::цицки:
Остајте ја стрина ми бе алооооооооооо, осет да се немало.
Маста и ја извадивте од ко ви кажав дека сме рода.
Туј неразбрани створења шо сте двајцата со тој Марин значи... ц ц ц ц ц ц
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Остајте ја стрина ми бе алооооооооооо, осет да се немало.
Маста и ја извадивте од ко ви кажав дека сме рода.
Туј неразбрани створења шо сте двајцата со тој Марин значи... ц ц ц ц ц ц
Opaaa, strina nekoj imalo a? So ne kazuete vakvi raboti? Eeee
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Во првиот пост од темава (на првата страна) имаш линк каде сé е детално објаснето околу времетраењето на секој статус и целата процедура.
jas cekam 1 godinA. zemjchi vo predvid deka.bev na zadolzotelna 20 meseci sho znaci ti ke.bidis na finalna 32 meseci moe mislenje nemora da znaci +- 5%
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Остајте ја стрина ми бе алооооооооооо, осет да се немало.
Маста и ја извадивте од ко ви кажав дека сме рода.
Туј неразбрани створења шо сте двајцата со тој Марин значи... ц ц ц ц ц ц
Izvini, ama toa nie od golema ljubov kon strina ti go praeme, nema spas od nea, ne zavede, lom ne napravi, strasna e :D Znaes deka i mislime samo se najdobro :backa: Veke si ja cuvstvuvame kako da e i nasa strina. Ke ja pozdravam ubavo narednata nedela, i zakazav sredba tek a tek;):backa::D
Ima da plesame tangovno:ROFLMAO:

 
Член од
11 декември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
14
Zdravo ... Bev na intervju zaedno so majkami na 15.04.2019 taja e na polozitelno od Juli mesec a mene mi pobaraja dopolnitelni dokumenti (taja bese preku brat - mene vujko i ne mi gi prifatija tie dokumenti ) pa za sreka najdov staro svidetelstvo od pradedo vo koe pisuva deka e bugarin po nacionalnost ... go dostaviv toj dokument zaedno so drugite izvodi i za 1 mesec se promeni vo polozitelno i kaj mene ... gledam od april ima dosta ukazi izlezeno dali odat po redosled na datumot od intervju ili redosledno od datumot na polozitelno ...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Zdravo ... Bev na intervju zaedno so majkami na 15.04.2019 taja e na polozitelno od Juli mesec a mene mi pobaraja dopolnitelni dokumenti (taja bese preku brat - mene vujko i ne mi gi prifatija tie dokumenti ) pa za sreka najdov staro svidetelstvo od pradedo vo koe pisuva deka e bugarin po nacionalnost ... go dostaviv toj dokument zaedno so drugite izvodi i za 1 mesec se promeni vo polozitelno i kaj mene ... gledam od april ima dosta ukazi izlezeno dali odat po redosled na datumot od intervju ili redosledno od datumot na polozitelno ...
Одат по датумот на положително, може да се ориентираш до каде се по списокот што го водиме на форумов, побарај 1-2 страни назад.

На кој датум точно те ставија на положително?
 
Член од
11 декември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
14
Одат по датумот на положително, може да се ориентираш до каде се по списокот што го водиме на форумов, побарај 1-2 страни назад.

На кој датум точно те ставија на положително?
Na 15ti Juli premina vo polozitelno ednata prepiska ( od majkami ) mojata na 28 Oktomvri posto jas dostaviv dokumenti naknadno
Gledam 10599 posledno brojce e kaj mene e 12318
 

Kajgana Shop

На врв Bottom