Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
  • Ми се допаѓа
Reactions: K1@
Член од
30 ноември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
13
Zdravo drustvo!
Dali so Bugarskio drzavjanstvo a Makedonska vozacka da se vozi vo Svedska barem godina
Јас имам пријателка која сега живее во Швајцарија, таа ја преведе возачката на бугарски, па во швајцарија бугарската во швајцарска и сега си вози со неа.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Јас имам пријателка која сега живее во Швајцарија, таа ја преведе возачката на бугарски, па во швајцарија бугарската во швајцарска и сега си вози со неа.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
За Шведска прашува,не за Швајцарија
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Zdravo drustvo!
Dali so Bugarskio drzavjanstvo a Makedonska vozacka da se vozi vo Svedska barem godina
podobra shema ti e, ako imas nekoj blizok u DE i tamo da te prijavi na adresa i da si podneses za promena na vozacka i mn brzo ke odis da si ja podignes so dve idenja u germanija i posle germanskata e polesno da ja smenis vo bilo koja eu/eea + ch! vo DE dovolno e da si prijaven pomalku od mesec za da ispolnis uslovi za promena na vozacka i gi priznavaat nasite vozacki...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Јас имам пријателка која сега живее во Швајцарија, таа ја преведе возачката на бугарски, па во швајцарија бугарската во швајцарска и сега си вози со неа.
Човекот прашува дали смее со македонска возачка да вози во Шведска, ти му викаш „јас имам другарка во Швајцарија и она со швајцарска возачка вози таму“.

Лично немам инфо како се законите во Шведска, но мислам дека исти се правилата за македонска возачка без оглед со каков пасош си.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Човекот прашува дали смее со македонска возачка да вози во Шведска, ти му викаш „јас имам другарка во Швајцарија и она со швајцарска возачка вози таму“.

Лично немам инфо како се законите во Шведска, но мислам дека исти се правилата за македонска возачка без оглед со каков пасош си.
Abe pa ti. Svedska, Svajcarija, Iran, Irak, sve toa isto :)
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
7
Човекот прашува дали смее со македонска возачка да вози во Шведска, ти му викаш „јас имам другарка во Швајцарија и она со швајцарска возачка вози таму“.

Лично немам инфо како се законите во Шведска, но мислам дека исти се правилата за македонска возачка без оглед со каков пасош си.
Fala mnogu
Автоматски споено мислење:

podobra shema ti e, ako imas nekoj blizok u DE i tamo da te prijavi na adresa i da si podneses za promena na vozacka i mn brzo ke odis da si ja podignes so dve idenja u germanija i posle germanskata e polesno da ja smenis vo bilo koja eu/eea + ch! vo DE dovolno e da si prijaven pomalku od mesec za da ispolnis uslovi za promena na vozacka i gi priznavaat nasite vozacki...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Fala mnogu za sovst. Ama ubo ke bese da imav nekoj vo germanija
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Јас имам пријателка која сега живее во Швајцарија, таа ја преведе возачката на бугарски, па во швајцарија бугарската во швајцарска и сега си вози со неа.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Баш така и за Шведска важи истото,
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Можиш да побараш на ФБ Роман Прилеп тие се превозници одат два три пати неделно до Софија па јави се и прашај?
Автоматски споено мислење:

Што треба да се превземе да го пратат државјанството во амбасада скопје?
Ништо тие сами ќе го пратат ако одиш преку амбасада
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Некој што бил во Септември 2019 на интервју , а е поминал на финална и да чека сега за указ?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Некој што бил во Септември 2019 на интервју , а е поминал на финална и да чека сега за указ?
Nema niko takav jos uvek jer su stigli sa promenama do kraja maja 2019.ko je bio na intervju.
Ovo se naravno odnosi na kandidate sa Zapadnog Balkana koji su B kategorija u cekanju i cekaju najduze od svih.
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Zdravo drustvo!
Dali so Bugarskio drzavjanstvo a Makedonska vozacka da se vozi vo Svedska barem godina
Da,sigurno edna godina možeš da voziš kako stranec a posle toa moraš ili da polagaš odnovo ili da središ bugarska vozačka ako imaš bug. pasoš.Jas živeev vo Švedska 4 god.i morav da polagam posle edna godina,položiv i sega imam švedska vozačka.
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Edno kratko prasanje.
Dali vo opstina Sredec i vo MVR moze da se plati so kartica? Posto neli tamu se plakja na salter nekade, ne vo banka.
Во општината само со бугарска карта или кеш 30лв. А во МВР или со бугарска карта но има и шалтер со банка за плаќање со кеш.

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
7
Da,sigurno edna godina možeš da voziš kako stranec a posle toa moraš ili da polagaš odnovo ili da središ bugarska vozačka ako imaš bug. pasoš.Jas živeev vo Švedska 4 god.i morav da polagam posle edna godina,položiv i sega imam švedska vozačka.
Da imam bugarski pasos i licna karta za prefrlanje od makedonska vo bugarska tesko posto barat 6meseci neprekinat prestoj vo bugarija.
Fala ti mnogu za informacijata!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom