Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Сите опции ги разгледав и најверојатно ќе треба да го пропуштам терминот за подигање указ... Закажав за на 8 декември, првиот термин сабајле од 9 за да имам време да трчам после во општина, ама ништо... Автобуси има само два, единиот тргнува во 7:30 сабајле по македонско време, така да таму ќе биде веројатно околу 13:30 по бугарско, значи касно. Другиот е во 17:30 попладне по македонско, значи ќе стигне во Софија околу полноќ, пак ќе треба да барам место за спиење... Рент а кар отпаѓа бидејќи немам возачка, се јавив на 4 таксисти од кои едниот ми побара 5000 денари од човек во двата правци (вкупно 15000 од тројца заедно), другиот не сака да тргне во 3 по полноќ бидејќи му било рано, третиот немал група... Пишав овде на форумот, и овде не се пријави некој што ќе оди на тој датум. Кај што е најтенко таму се кине. Тоа е.
Ne se otkazuvaj Marija , stavi javno post na grupata na Fb , jas koga bev vo Bugarija neznaev kako za Mk pa pisav javno post vo grupata i mi se javija 10 lugje ... site imaat razlicni mesta na trgnuvanje i normalno razlicni ceni , cenite im bea od 1800den pa nagore po covek , jas srekja se snajdov za avtobus so vreme i so nego otidov , karta bese 1200den .

Znaci pisi post za odenje na 07 vecerta , so toa sto ke stignete negde nautro na 08.12.

100 posto ke se javi nekoj :cuc: :pipi: :smirce:
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Сите опции ги разгледав и најверојатно ќе треба да го пропуштам терминот за подигање указ... Закажав за на 8 декември, првиот термин сабајле од 9 за да имам време да трчам после во општина, ама ништо... Автобуси има само два, единиот тргнува во 7:30 сабајле по македонско време, така да таму ќе биде веројатно околу 13:30 по бугарско, значи касно. Другиот е во 17:30 попладне по македонско, значи ќе стигне во Софија околу полноќ, пак ќе треба да барам место за спиење... Рент а кар отпаѓа бидејќи немам возачка, се јавив на 4 таксисти од кои едниот ми побара 5000 денари од човек во двата правци (вкупно 15000 од тројца заедно), другиот не сака да тргне во 3 по полноќ бидејќи му било рано, третиот немал група... Пишав овде на форумот, и овде не се пријави некој што ќе оди на тој датум. Кај што е најтенко таму се кине. Тоа е.
Преспиј во хотел, 20 евра.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Сите опции ги разгледав и најверојатно ќе треба да го пропуштам терминот за подигање указ... Закажав за на 8 декември, првиот термин сабајле од 9 за да имам време да трчам после во општина, ама ништо... Автобуси има само два, единиот тргнува во 7:30 сабајле по македонско време, така да таму ќе биде веројатно околу 13:30 по бугарско, значи касно. Другиот е во 17:30 попладне по македонско, значи ќе стигне во Софија околу полноќ, пак ќе треба да барам место за спиење... Рент а кар отпаѓа бидејќи немам возачка, се јавив на 4 таксисти од кои едниот ми побара 5000 денари од човек во двата правци (вкупно 15000 од тројца заедно), другиот не сака да тргне во 3 по полноќ бидејќи му било рано, третиот немал група... Пишав овде на форумот, и овде не се пријави некој што ќе оди на тој датум. Кај што е најтенко таму се кине. Тоа е.
Бус - преспивање - бус. :kafence:

Ако нема опции за со кола, само ова е решение... (бус-спиење).

Вид тој членот што бараше некој за на 07.12 за патување, рентајте, делите трошок... :toe:

А тоа курназите нормално ќе бараат мн пари за одење до Софија - со тоа што да знаеш порано кога имаше пцр тестови за пролаз на граница те носеа до граница, а после граница договараа бг такси да те земе и да те носи Софија (за да не даваат пари за тестови). Затоа гледај или приватно возило од некој или рента - пак некој да вози, ако е кола во прашање.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Сите опции ги разгледав и најверојатно ќе треба да го пропуштам терминот за подигање указ... Закажав за на 8 декември, првиот термин сабајле од 9 за да имам време да трчам после во општина, ама ништо... Автобуси има само два, единиот тргнува во 7:30 сабајле по македонско време, така да таму ќе биде веројатно околу 13:30 по бугарско, значи касно. Другиот е во 17:30 попладне по македонско, значи ќе стигне во Софија околу полноќ, пак ќе треба да барам место за спиење... Рент а кар отпаѓа бидејќи немам возачка, се јавив на 4 таксисти од кои едниот ми побара 5000 денари од човек во двата правци (вкупно 15000 од тројца заедно), другиот не сака да тргне во 3 по полноќ бидејќи му било рано, третиот немал група... Пишав овде на форумот, и овде не се пријави некој што ќе оди на тој датум. Кај што е најтенко таму се кине. Тоа е.
Marija, jas treba da odam slednata nedela za Sofija. Utre kje znam dali toa moze da bide vo Sreda. Utre kje gi pratam dokumentite za prevod i ako mi kazat deka do Sreda moze da se gotovi, dojdi so mene. Jas kje stanam vo 3 i kje te vozam bespari vo dvata pravci. Se vrakjam istiot den posto iskreno ne veruvam deka za utre denta kje mi iskoci EGN. Ama ne se znae. Ako mi kazat deka moze (i tebe treba da ti kazat isto deka moze), togas kje prespijam pa moze da se vrakjame utre zaedno posle slikanje i podiganje na dokumentite. Jas bi platil za brza postapka sa 8 casa. Pisi mi telefonski broj na poraka i kje ti se javam utre da ti kazam dali idam u sreda ili u cetvrtok.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
156
Поени од реакции
69
Сите опции ги разгледав и најверојатно ќе треба да го пропуштам терминот за подигање указ... Закажав за на 8 декември, првиот термин сабајле од 9 за да имам време да трчам после во општина, ама ништо... Автобуси има само два, единиот тргнува во 7:30 сабајле по македонско време, така да таму ќе биде веројатно околу 13:30 по бугарско, значи касно. Другиот е во 17:30 попладне по македонско, значи ќе стигне во Софија околу полноќ, пак ќе треба да барам место за спиење... Рент а кар отпаѓа бидејќи немам возачка, се јавив на 4 таксисти од кои едниот ми побара 5000 денари од човек во двата правци (вкупно 15000 од тројца заедно), другиот не сака да тргне во 3 по полноќ бидејќи му било рано, третиот немал група... Пишав овде на форумот, и овде не се пријави некој што ќе оди на тој датум. Кај што е најтенко таму се кине. Тоа е.
Jas znam eden sto ke odi na 8.12
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
10
Поени од реакции
6
Zdravo ekipo, kje moze li nekoj da mi objasni za mojata situacija zasto pstrdnikot mi stiska zauzeto na telefon nemozam da go dobijam :(

1. Prativ dokumenti po linija na dedo roden 1914 sve sose umrenica,izvodi od tatko mi moi izvodi, lekarsko, neosuduvanost etc.

2. Otkako doznav za dopolnitelni dokumenti - prativ trudovacka kniska od dedo mi isdadena od Bugarija etc. Kniskata e od dedo mi ama tojima zemeno drugo ime posle. Sega problem e kako da dokazham deka se raboti za ista licnost od Bugarski dokument i toj izvod na rodeni od 1914.

Bev na intervju vo septemvri 2019 br na prepiska 22 xxx i sega sum na finalna.

Ako moze nekoj poupaten da mi dade predlog sto da pravam vo ovaa situacija.
ако твојот дедо е роден во Босилеград или пак ви Димитровград ( во Р.Србија) можеш
од нивните матични служби да извадиш документ во кој пишува нациоалност бугарин, документ
кој многу ке ти помогне.поздрав
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Zdravo ekipo, kje moze li nekoj da mi objasni za mojata situacija zasto pstrdnikot mi stiska zauzeto na telefon nemozam da go dobijam :(

1. Prativ dokumenti po linija na dedo roden 1914 sve sose umrenica,izvodi od tatko mi moi izvodi, lekarsko, neosuduvanost etc.

2. Otkako doznav za dopolnitelni dokumenti - prativ trudovacka kniska od dedo mi isdadena od Bugarija etc. Kniskata e od dedo mi ama tojima zemeno drugo ime posle. Sega problem e kako da dokazham deka se raboti za ista licnost od Bugarski dokument i toj izvod na rodeni od 1914.

Bev na intervju vo septemvri 2019 br na prepiska 22 xxx i sega sum na finalna.

Ako moze nekoj poupaten da mi dade predlog sto da pravam vo ovaa situacija.
Ja sam imao istu situaciju sa prababinim izvodom. Rodjena je u Bisilegradu pod bugarskim imenom i prezimenom. Posle prvog svetskog rata upisali su je sa srpskim imenom i prezimenom ali je ta knjiga u drugom svetskom ratu spaljena. U Bosilegradu je ostala samo knjiga sa bugarskim podacima. Sreca pa u prababinom vencanom listu su svi podaci tacni, ime oca i majke, mesto i datum rodjenja osim sto je srpsko ime i prezime. U maticnoj sluzbi u Bosilegradu su mi izdali pored m9 obrasca gde pise da su prababi roditelji bili bugari, izdali jos jedan m9 obrazac da je osoba sa bugarskim i osoba sa srpskim imenom i prezimenom jedno te isto lice. Znaci svi podaci se podudaraju osim imena i prezimena. Da li je jos neko imao situaciju kao ja a da je uspeo da dobije drzavljanstvo, da znam da li da se nadam?
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Edno kratko prasanje.
Dali vo opstina Sredec i vo MVR moze da se plati so kartica? Posto neli tamu se plakja na salter nekade, ne vo banka.
 
Член од
9 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво на сите
Пишав пред некое време дека имам произход издаден врз основ на
-Дедо по мајка роден 1912
-Потврда од здружение

Сакам да прашам за совет имајки ги во предвид последниве случувања


-Имам закажано Интервју во БГ амбасада во Скопје на 22ри декември
Дали да не се појавам воопшто и да презакажам за наредна година,да се надевам дека нешто ке се смени до тогаш
Или да се појавам секако и да се надевам дека ке ги прифатат овие документи што ги имам сега

( Стар документ не можам да најдам) освен ова што го пишав погоре


Поздрав
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Здраво на сите
Пишав пред некое време дека имам произход издаден врз основ на
-Дедо по мајка роден 1912
-Потврда од здружение

Сакам да прашам за совет имајки ги во предвид последниве случувања


-Имам закажано Интервју во БГ амбасада во Скопје на 22ри декември
Дали да не се појавам воопшто и да презакажам за наредна година,да се надевам дека нешто ке се смени до тогаш
Или да се појавам секако и да се надевам дека ке ги прифатат овие документи што ги имам сега

( Стар документ не можам да најдам) освен ова што го пишав погоре


Поздрав
ne gubish niso ako otides samo mozes da dobies ke vidish kako so ke ti kazat ..da bev na tvoe mesto ke se pojavev
 
Член од
6 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo zdravo dechki

Nova sum vo grupava, mozhe imate nekade pishano no ne pronajdov
Imam edno prashanje, dokolku bi znaele da mi kazhete.
Vadam bugarski pasosh so izvodi, posmrtnici do pradedo, koj e roden vo Petralica Kriva Palanka. Na intervju bev vo oktomvri 2020 vo Bitola, no prvoto razgleduvanje na dokumentite mi e na 12.05.2021 momentalno sum vo finalna. Postojano chitam deka iako sme vo finalna treba da dostavime dopolnitelni dokumenti, dali treba da se dostavi ili toa e individualno, ako treba ke mi pishuva? Jas si gi dostaviv redovnite dokumenti na intervju koga bev (izvodi, posmrtnici, dabch)
I ushte edno neshto, dedo mi bil vojnik vo BG no nemam dokument, dali postoi mozhnost da se izvadi toa od nekoja arhiva?
Izvinete za dolgiot post i vi blagodaram mnogu!!
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
156
Поени од реакции
69
Здраво на сите
Пишав пред некое време дека имам произход издаден врз основ на
-Дедо по мајка роден 1912
-Потврда од здружение

Сакам да прашам за совет имајки ги во предвид последниве случувања


-Имам закажано Интервју во БГ амбасада во Скопје на 22ри декември
Дали да не се појавам воопшто и да презакажам за наредна година,да се надевам дека нешто ке се смени до тогаш
Или да се појавам секако и да се надевам дека ке ги прифатат овие документи што ги имам сега

( Стар документ не можам да најдам) освен ова што го пишав погоре


Поздрав
Ako sakas iskaraj si izvodi od toj dedo sto e roedn 1912 od tebe i majka ti i prevedi gi na bg kaj oficijalen prevduvac i toa ti e, ako ja zemat potvrdata zemat ako ne zdravje
Автоматски споено мислење:

Zdravo zdravo dechki

Nova sum vo grupava, mozhe imate nekade pishano no ne pronajdov
Imam edno prashanje, dokolku bi znaele da mi kazhete.
Vadam bugarski pasosh so izvodi, posmrtnici do pradedo, koj e roden vo Petralica Kriva Palanka. Na intervju bev vo oktomvri 2020 vo Bitola, no prvoto razgleduvanje na dokumentite mi e na 12.05.2021 momentalno sum vo finalna. Postojano chitam deka iako sme vo finalna treba da dostavime dopolnitelni dokumenti, dali treba da se dostavi ili toa e individualno, ako treba ke mi pishuva? Jas si gi dostaviv redovnite dokumenti na intervju koga bev (izvodi, posmrtnici, dabch)
I ushte edno neshto, dedo mi bil vojnik vo BG no nemam dokument, dali postoi mozhnost da se izvadi toa od nekoja arhiva?
Izvinete za dolgiot post i vi blagodaram mnogu!!
ako znaes vo koja odrina , koja ceta koj red bil vo koja vojska i slicno moze da izvadis od bugarskiot arhiv vo veliko trnovo :D pozdrav
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Здраво на сите
Пишав пред некое време дека имам произход издаден врз основ на
-Дедо по мајка роден 1912
-Потврда од здружение

Сакам да прашам за совет имајки ги во предвид последниве случувања


-Имам закажано Интервју во БГ амбасада во Скопје на 22ри декември
Дали да не се појавам воопшто и да презакажам за наредна година,да се надевам дека нешто ке се смени до тогаш
Или да се појавам секако и да се надевам дека ке ги прифатат овие документи што ги имам сега

( Стар документ не можам да најдам) освен ова што го пишав погоре


Поздрав
Posto se odluke kod njih menjaju iz dana u dan, moguce je i da te puste da odradis intervju.
Inace, nova vlast ce se formirati do kraja ove nedelje pa mozda i promene pravila... Pokusaj, nista ne gubis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom