Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 септември 2016
Мислења
164
Поени од реакции
79
Dali znaete dali moze da se zeme samo Drzavjanstvoto, bez da se podnesuva za adresa i pasos ili bez da se podneva za Egn maticen broj
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Dali znaete dali moze da se zeme samo Drzavjanstvoto, bez da se podnesuva za adresa i pasos ili bez da se podneva za Egn maticen broj
imaat zakon da vo rok od 30dena od podiganje na ukaz/uverenie da mora da izvadis dokumenti.... osven samo ako go odlagas podiganjeto na ukazot no ne sum siguren ama i tuka se vrzani so rokovi max do 1god da moras da go podignes! za prvoto sum 100% siguren a za vtoroto znam imase rok ama ne me fakaj za zbor kolku vreme bese otkako ke ti go odobrat drzavjanstvoto da mora da go podognes! neka kaze nekoj drug sto e poupaten


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Zdravo ekipo, kje moze li nekoj da mi objasni za mojata situacija zasto pstrdnikot mi stiska zauzeto na telefon nemozam da go dobijam :(

1. Prativ dokumenti po linija na dedo roden 1914 sve sose umrenica,izvodi od tatko mi moi izvodi, lekarsko, neosuduvanost etc.

2. Otkako doznav za dopolnitelni dokumenti - prativ trudovacka kniska od dedo mi isdadena od Bugarija etc. Kniskata e od dedo mi ama tojima zemeno drugo ime posle. Sega problem e kako da dokazham deka se raboti za ista licnost od Bugarski dokument i toj izvod na rodeni od 1914.

Bev na intervju vo septemvri 2019 br na prepiska 22 xxx i sega sum na finalna.

Ako moze nekoj poupaten da mi dade predlog sto da pravam vo ovaa situacija.
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Дечки, треба да одам по документи во Софија. Знаете ли без вакцина со каков тест може да сњ влезе во БГ? Фала
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Zdravo ekipo, kje moze li nekoj da mi objasni za mojata situacija zasto pstrdnikot mi stiska zauzeto na telefon nemozam da go dobijam :(

1. Prativ dokumenti po linija na dedo roden 1914 sve sose umrenica,izvodi od tatko mi moi izvodi, lekarsko, neosuduvanost etc.

2. Otkako doznav za dopolnitelni dokumenti - prativ trudovacka kniska od dedo mi isdadena od Bugarija etc. Kniskata e od dedo mi ama tojima zemeno drugo ime posle. Sega problem e kako da dokazham deka se raboti za ista licnost od Bugarski dokument i toj izvod na rodeni od 1914.

Bev na intervju vo septemvri 2019 br na prepiska 22 xxx i sega sum na finalna.

Ako moze nekoj poupaten da mi dade predlog sto da pravam vo ovaa situacija.
Јас имав исти проблем со името,направив нотарска изјава со двајца сведоци дека е истото лице,преведена и легализирана во Бугарија,и веќе земав државјанство.
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Јас имав исти проблем со името,направив нотарска изјава со двајца сведоци дека е истото лице,преведена и легализирана во Бугарија,и веќе земав државјанство.
Problem e sto jas kako idiot mu ja dadov kniskata na posrednikot mislejkji deka toj nesto kje sredi vo vrska so toa. Sega mi veli deka toj ja ima prateno kniskata vo molba bez nisto so zaveruvanje i velie "tie ne se mutavi tamu, znaat". mamiceto.

Sega samo kje mozam da si ja zemam kniskata samo so otkaz mozda ili po zavrshena procedura. Ne znam dali kje mozam da ja zemam vo slucaj da idam na dopolnitelno pa da ja pobaram za da napravam isto sto ti si napravil.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Problem e sto jas kako idiot mu ja dadov kniskata na posrednikot mislejkji deka toj nesto kje sredi vo vrska so toa. Sega mi veli deka toj ja ima prateno kniskata vo molba bez nisto so zaveruvanje i velie "tie ne se mutavi tamu, znaat". mamiceto.

Sega samo kje mozam da si ja zemam kniskata samo so otkaz mozda ili po zavrshena procedura. Ne znam dali kje mozam da ja zemam vo slucaj da idam na dopolnitelno pa da ja pobaram za da napravam isto sto ti si napravil.
Можеш нотарската изјава со двајца сведоци дека е истото лице,преведена и легализирана да ја доставиш со молба. Ќе си напишеш една молба, во неа ќе напишеш твоетол име и презиме и ќе напишеш и твојој број на преписката и ќе си ја однесеш лично ти во министерството на правос'дието и си готов.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.421
Поени од реакции
9.100
A zna li neko kad ce ovi sa finalne iz 2020 intervju preci na polozitelno,imal neko neku prestavu otprilile
А знае ли некој да поставува прашања на македонски и да користи гугл транслејт?

Дали некој оди за Софија на 8.12.(среда), да делиме трошоци за пат?
Бел лист хартија. Лево пишуваш:
- Автобуска карта со Македонија сообраќај до Софија - провери СК на автобуска ама овие возеа мислам порано.
- Одење за подигање указ и доставување во општина.
- Второ одење, подогање од општина и сликање за пасош по брза постапка.

Или ако е редовна постапка трето одење за подигање на истиот
(да се провери дали автобусот се враќа во ист ден и дали има толку време да се трча од автобуска за да се стигне на време).

Десно на листот:
Барање некој да се делат трошоци за превоз со сопствено возило или ако го немаш или немаш зелен картон да се рента кола.
HINT: гуглај BHL rent a car Skopje, дечкото се вика Ненад - повеќе него љубезен е. Нови возила со зелен картон за некои 20-25еур ОД ДЕН. Поздрави го од Генерал, форум кајгана, би требало да завршите работа иако фул е секогаш со резервации ради цените и возилата.

ПРИТОА, пресметка за едно ноќевање Софија пошто за ист ден тешко да ти дадат егн во општина, евентуално за вториот и после тоа трк во мвр за сликање по брза постапка.

ТРЕТА варијанта, товиш некој посредник да те однеси и врати два пати - еднаш за подигање указ и поднесување за егн, втор пат за сликање за пасош при што ќе му оставиш полномошно да ти го донесе мкд кога ќе излезе и за тоа ќе треба да му платиш.

Сума сумарум, заебана работа во поглед на трошоци ама втората опција ти е најбезболна + ако сте 4 можеби и најисплатива пошто покрај превозот можеш во Софија да делиш сместување.

HInt2: Доколку не сакаш да се заебаваш со делење сместување во Софија можеш сама да ренташ возило па по групи на фб да напишеш дека имаш слободни места ск-софија-ск и да си собереш патници (20еур во правец ти е ОКЕЈ да им понудиш) - така ќе ти излезе и рента и бензин и вињетка, а ако ти е фул колата и во двата правци едина мака ќе ти е возењето.
Ова јавно не сум го коментирал на темата пошто е еден вид профитерство (да ренташ па наместо да делиш превоз да нудиш слободни места по цена на диво такси) ама со оглед на ситуацијата во која си, размисли си. Кој е покурназ гарант досега го правел со свое или туѓо возило.

Zdravo ekipo, kje moze li nekoj da mi objasni za mojata situacija zasto pstrdnikot mi stiska zauzeto na telefon nemozam da go dobijam :(

1. Prativ dokumenti po linija na dedo roden 1914 sve sose umrenica,izvodi od tatko mi moi izvodi, lekarsko, neosuduvanost etc.

2. Otkako doznav za dopolnitelni dokumenti - prativ trudovacka kniska od dedo mi isdadena od Bugarija etc. Kniskata e od dedo mi ama tojima zemeno drugo ime posle. Sega problem e kako da dokazham deka se raboti za ista licnost od Bugarski dokument i toj izvod na rodeni od 1914.

Bev na intervju vo septemvri 2019 br na prepiska 22 xxx i sega sum na finalna.

Ako moze nekoj poupaten da mi dade predlog sto da pravam vo ovaa situacija.
1. Најди го посредникот и потруди се да му помогнеш да го поврати мајчиното млеко.

2. Направи како што ти рече Драган24
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
Здраво дечки,на mjs.gov.bg ми одобрија указ,на страната стои опцијата за резервација за подигање,проблемот е што јас аплицирав 2019 во амбасада скопје и сакам да го подигнам од амбасада удостоверението,као што читав на форумов пратив ДВА мејла со барање да ми се прати во скопје нa L_stoyanova@justice.goverment.bg меѓутоа никаков одговор не добив ниту се смени нешто на мјс.гов бг страната. Што да направам да го пратат во амбасада?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Zdravo
Na Finalna sum od 24.April.2021
So dokumenti od pradedo sum, gi imam dostaveno 2 pat( ednas vo podavanjeto na dokumentite i 2 pat koga bev na intervju)
Dali sega treba da dostavam pak nekoi dokunenti ili vo red e taka?
Citam deka treba originalni dokumenti no jas takvi nemam osven ovie sto se so dedo, pradedo.
Fala za pomosta
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
А знае ли некој да поставува прашања на македонски и да користи гугл транслејт?


Бел лист хартија. Лево пишуваш:
- Автобуска карта со Македонија сообраќај до Софија - провери СК на автобуска ама овие возеа мислам порано.
- Одење за подигање указ и доставување во општина.
- Второ одење, подогање од општина и сликање за пасош по брза постапка.

Или ако е редовна постапка трето одење за подигање на истиот
(да се провери дали автобусот се враќа во ист ден и дали има толку време да се трча од автобуска за да се стигне на време).

Десно на листот:
Барање некој да се делат трошоци за превоз со сопствено возило или ако го немаш или немаш зелен картон да се рента кола.
HINT: гуглај BHL rent a car Skopje, дечкото се вика Ненад - повеќе него љубезен е. Нови возила со зелен картон за некои 20-25еур ОД ДЕН. Поздрави го од Генерал, форум кајгана, би требало да завршите работа иако фул е секогаш со резервации ради цените и возилата.

ПРИТОА, пресметка за едно ноќевање Софија пошто за ист ден тешко да ти дадат егн во општина, евентуално за вториот и после тоа трк во мвр за сликање по брза постапка.

ТРЕТА варијанта, товиш некој посредник да те однеси и врати два пати - еднаш за подигање указ и поднесување за егн, втор пат за сликање за пасош при што ќе му оставиш полномошно да ти го донесе мкд кога ќе излезе и за тоа ќе треба да му платиш.

Сума сумарум, заебана работа во поглед на трошоци ама втората опција ти е најбезболна + ако сте 4 можеби и најисплатива пошто покрај превозот можеш во Софија да делиш сместување.

HInt2: Доколку не сакаш да се заебаваш со делење сместување во Софија можеш сама да ренташ возило па по групи на фб да напишеш дека имаш слободни места ск-софија-ск и да си собереш патници (20еур во правец ти е ОКЕЈ да им понудиш) - така ќе ти излезе и рента и бензин и вињетка, а ако ти е фул колата и во двата правци едина мака ќе ти е возењето.
Ова јавно не сум го коментирал на темата пошто е еден вид профитерство (да ренташ па наместо да делиш превоз да нудиш слободни места по цена на диво такси) ама со оглед на ситуацијата во која си, размисли си. Кој е покурназ гарант досега го правел со свое или туѓо возило.


1. Најди го посредникот и потруди се да му помогнеш да го поврати мајчиното млеко.

2. Направи како што ти рече Драган24
Сите опции ги разгледав и најверојатно ќе треба да го пропуштам терминот за подигање указ... Закажав за на 8 декември, првиот термин сабајле од 9 за да имам време да трчам после во општина, ама ништо... Автобуси има само два, единиот тргнува во 7:30 сабајле по македонско време, така да таму ќе биде веројатно околу 13:30 по бугарско, значи касно. Другиот е во 17:30 попладне по македонско, значи ќе стигне во Софија околу полноќ, пак ќе треба да барам место за спиење... Рент а кар отпаѓа бидејќи немам возачка, се јавив на 4 таксисти од кои едниот ми побара 5000 денари од човек во двата правци (вкупно 15000 од тројца заедно), другиот не сака да тргне во 3 по полноќ бидејќи му било рано, третиот немал група... Пишав овде на форумот, и овде не се пријави некој што ќе оди на тој датум. Кај што е најтенко таму се кине. Тоа е.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom