Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Бугарско државјанство: Статуси (bugarskipasos.blogspot.com)

od stranava ova shto e novo dodadeno me zagrizuva, ne znam koj ja ureduva stranata no se cini deka znae povejke.

Бидејќи Консултативниот Совет во ДАБЧ се уште не е формиран и би имал само маргинално влијание на одлуките на Советот за државјанство, оние кои немаат дополнителен конкретен доказ за бугарско потекло на предок, освен потврдата за бугарско потекло од бугарско здружение, ќе бидат одбиени за државјанство.

Ako e tocno deka Konsultativniot sovet bi imal marginalno vlijanie - moze da si gi isplakneme ochite i da zaboravime za pasosh
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
I jas mislam deka e tocno bidejki minatata
Nedela bev da sj go podignam ukazot j imase luge vo poseben red so cekaa za
Intervju i mng se vrateni nazad use od samiot start gi prasaa dali imaat star bg dokumenti original ili roditel i ako nemaat i rekoa dzabe ke podnesuvat za drzavjanstvo ne mozete da aplicirate i ne bea ni prasani niso samo toa ..ova vi go kazuvam budejki licno bev tamu i vidov nervozi kaj lugeto.Ne znam kako ke bide so tie so se veke vo procedura ama imase i takvi slucai (moj poznanik)so od ambasada praveno intervju mu se imale javeno da si gi sobere dokumentite a toj cekase za brojce da mu dadat neli 2-3meseci se ceka . I haosi ne znam kaj teraat..





Јас се извинувам. Брат ми има закажано интервју во Март 2022 год. Стар документ немаме. Дали ќе поминат документите врз основа на негова сестра (јас) да дојде до пасош. Да изведеме од Бг роднински везалки брат-сестра.
Автоматски споено мислење:

Јас се извинувам. Брат ми има закажано интервју во Март 2022 год. Стар документ немаме. Дали ќе поминат документите врз основа на негова сестра (јас) да дојде до пасош. Да изведеме од Бг роднински везалки брат-сестра.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
јас бев на интервју минатата година 23 ноември, веке 5 месеци сум на финална , по муабетов како тргнала раб веројатно нема да биде ништо а?
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
јас бев на интервју минатата година 23 ноември, веке 5 месеци сум на финална , по муабетов како тргнала раб веројатно нема да биде ништо а?
Брату ти малу ќе изгубиш...шо да речииме ние шо веќе чекаме 4 години и на крајот ќе не одвее виорот...све можам да сватам ок нов закон од март ама тоа што тој нов закон опфаќа кандидати од 2018та шо ничим должни стануваат жртва на некој си нов закон е тоа не можам да го склопам...и затоа ми е најмногу мака и ми се одмилува и пасош и све веќе....нека се носат у три лепе шо ќе биди ќе биди посекако испаѓа да е дабетар од лотарија со закониве..
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Ljudi moze mala pomoc, sta znaci ovo tj kakav je ovo dokument? 'препис от акт за раждане или дубликат на удостоверение за раждане'
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ljudi moze mala pomoc, sta znaci ovo tj kakav je ovo dokument? 'препис от акт за раждане или дубликат на удостоверение за раждане'
препис од извод од матична книга на родените или дупликат од извод од матична книга на родените
2021 godina e....imas Google Translate;)
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Автоматски споено мислење:



Јас се извинувам. Брат ми има закажано интервју во Март 2022 год. Стар документ немаме. Дали ќе поминат документите врз основа на негова сестра (јас) да дојде до пасош. Да изведеме од Бг роднински везалки брат-сестра.
Барај умреница од пра-дедо / баба од 1900-1918 година. По ново може да е и под 1900 година. Со тој документ можеш да одиш на интервју.
- твој извод
- извод од родител - татко / мајка
- извод или умреница од дедо или баба по татко / мајка
- умреница од пра дедо од татко / мајка
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Барај умреница од пра-дедо / баба од 1900-1918 година. По ново може да е и под 1900 година. Со тој документ можеш да одиш на интервју.
- твој извод
- извод од родител - татко / мајка
- извод или умреница од дедо или баба по татко / мајка
- умреница од пра дедо од татко / мајка
Umrlice se racunaju kao stari dokument?
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Автоматски споено мислење:



Јас се извинувам. Брат ми има закажано интервју во Март 2022 год. Стар документ немаме. Дали ќе поминат документите врз основа на негова сестра (јас) да дојде до пасош. Да изведеме од Бг роднински везалки брат-сестра.
Ако не сменат нешто до тогаш, моментално не може преку брат-сестра,само преку родител,и со стар бугарски документ.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Барај умреница од пра-дедо / баба од 1900-1918 година. По ново може да е и под 1900 година. Со тој документ можеш да одиш на интервју.
- твој извод
- извод од родител - татко / мајка
- извод или умреница од дедо или баба по татко / мајка
- умреница од пра дедо од татко / мајка
Колку ти е сигурна информацијата?
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Umrlice se racunaju kao stari dokument?
Не како стар документ, туку ти е документ од предок и сопругата моја беше со овие документи без никаков проблем помина на интервју во конзулат.
Автоматски споено мислење:

Колку ти е сигурна информацијата?
Па ова го имаше пишано Петре Петровски на FB и го имаше објавувано често пати.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Не како стар документ, туку ти е документ од предок и сопругата моја беше со овие документи без никаков проблем помина на интервју во конзулат.
Автоматски споено мислење:


Па ова го имаше пишано Петре Петровски на FB и го имаше објавувано често пати.
Za pari sekako deka ke pise deka mozes na sekakov nacin da zemes drzavjanstvo. Izgleda ne razbirate licno vidov se vrakaa mazad ok intervju vo momentov ne pali toa predok umrenici od taa data prevod na bugarski jazik …licno bev i so posrednik da zemam ukaz egn i adresa mi rece sea nema veke taka ukazi da se zemaat so
Predci klasicno ili potvrda. Mora originalen bg dokument ili roditel .toa mi go kaza licno toj s site znaeme posrednicite deka ne gledaat kako moneta so poveke da ni zemat pari i ograbat
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
26
Аплицирав само со југословенски документи. Извод на мајка и свадбен документ на баба и дедо. и двајцата велат „националност: бугарска“. дали е ова доволно? Немам никакви документи издадени од државата Бугарија. нивните села беа дадени на Србија/Југославија по Првата светска војна
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Аплицирав само со југословенски документи. Извод на мајка и свадбен документ на баба и дедо. и двајцата велат „националност: бугарска“. дали е ова доволно? Немам никакви документи издадени од државата Бугарија. нивните села беа дадени на Србија/Југославија по Првата светска војна
Од она што знам без оригинал документ не може, бидејќи проверуваат во нивни архиви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom