Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Случајно листав тука на форум и приметив за овој предмет Peroronchino што го напоменал 11196/2019 по конзулски пат. Гледам му ја побарале потврдата од клуб да ја достави и претпоставувам дека е само со потврда без стар документ чим му ја барале т.е он аплицирал. Ја доставил и сега статусот му е положително. Altair и Peroronchino знаете ли чиј е овој предмет ??? Повеќе инфо ??
 

Attachments

Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Случајно листав тука на форум и приметив за овој предмет Peroronchino што го напоменал 11196/2019 по конзулски пат. Гледам му ја побарале потврдата од клуб да ја достави и претпоставувам дека е само со потврда без стар документ чим му ја барале т.е он аплицирал. Ја доставил и сега статусот му е положително. Altair и Peroronchino знаете ли чиј е овој предмет ??? Повеќе инфо ??
Oooooo eve na polozitelno e
 

Attachments

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Oooooo eve na polozitelno e
Не мора да значи дека е само со потврда од клуб, можеби има и стар документ или преку родител, сигурно на интервју не ја однел потврдата по втор пат што велиме или ја однел како копија, не оригинал (како јас, ама се исправив и однесов оригинал по втор пат на време :D ).
Од кога ке однесат документ што им се бара за дополнителна, веднаш се менува статусот повторно на финална, па после кратко време, 1-2-3 недели или месец, зависи кога ке го разгледа советот, ако е се во ред со тоа што го однел, го ставаат на положително, ако не....не знам...отказ или ке бараат повторно да однесе тоа што му фали. Имаше и такви случаи, беа ставани на допуна, финална, пак допуна, пак финална и на крај отказ или положително. Има некаде на списокот што го водам,побарајте, ќе најдете.

Чекам и јас за еден мој пријател, му бараа родствени врски, одел преку чичко му + со потврда поврзан со изводи до пра дедо. Однесе во МП на 9 или 10.11.2021 имаше рок до 11.11.2021, и веднаш со приемот на документот во МП, му се смени статусот пак на финална. Е сега чекаме да видиме како ќе го крстат, бидејќи во документот за родствени врски од чичко му (што има бг пасош), е наведен само татко му (како брат) а не и тој дека му е внук, не сакале да го внесат во општината и него на листата, некој љута му се погодила, као му рекла само брат сестра мајка татко деца можело на док. за родствени врски, а не внуци, тетки стрини итн.... мада за оваа не сум сигурен дали е така, мислам дека може и внуци од брат/сестра да се запишат. Го било страв да се расправа, ама го однел во МП и сега ќе видиме што ќе се случи. Сакав и јас да идам со него, можеби ќе успеев да ги убедам да го стават и него на листата, ама не можев, имав други обврски.

Како и да е, еве скрин од таа преписка што правите муабет, сум запишал се како се движела со промени ;)
Има и кај други на листата што се биле на допуна,па се ставени пак на финална или положително...побарајте во последниот апдејт што го имам пуштено, а ќе проверам од оние што се на допуна кога ќе можам, можеби има промени кај некоја....

Поздрав
 

Attachments

Член од
14 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поставив нормално прашање, бидејќи како што знаеш правилата за минување на граница не се статични туку постојано се минуваат и не може човек во секој момент да знае кои се актуелните услови. Во однос на 15 евра заштеда за тест... Епа ај ако не ви се проблем ти и тој што искоментирал па ти си ставил лајк, еве вие позајмете ми ги, па јас да ви ги вратам за месец, два, може?

Никој на никого не треба да му води математика во смисол "кога КОНЕЧНО ќе подигаш указ не треба да ти прават разлика 15 евра...". Од кај знаете каква му е моменталната финансиска ситуација на некого? Процедурата од подигање указ не е баш евтина, јас три месеци штедам пати за да можам да завршам работа.

И што има тука да се караме?

Благодарност до @Altair75 што одговори фино и културно ко човек. Од солење памет више преку тасета.
https://www.mfa.gov.mk/mk/page/1706/informacii-za-covid19 - link redovno azuriran za sekoja drzava
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Последната промена е на 17.11.21 , финална во нередовна @Altair75
Najerovatno poslednite se od togas, proveruvase li? Od vreme na vreme proveruvam, nisto nema...od 18.11 ovie od 2021 od obrazovana na finalna se posledni i izgleda nema nikakvi promeni u nikoj status od togas... Slavat uste od izborite:eek::confused:
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
Najerovatno poslednite se od togas, proveruvase li? Od vreme na vreme proveruvam, nisto nema...od 18.11 ovie od 2021 od obrazovana na finalna se posledni i izgleda nema nikakvi promeni u nikoj status od togas... Slavat uste od izborite:eek::confused:
Проверувам секој ден , публикувано на 17ти последно излезе , задолжителна - финална си има на секој 2,3 дена, некаде до почетокот август образована преписка се стигнати.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Здраво на сите,
Го има ли некој користено архивот за венчаници од бугарска егзархија да сподели искуства. Линк подоле

Јас имам побарано информации им испратив емал чекав околу 2 недели потоа ми вратија но беше неуспешно т.е. не пронашле записи за предците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom