Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 март 2021
Мислења
2
Поени од реакции
3
Zdravo, denes mi se smeni statusot
Vaseto dosie e na pat da bide predlozeno na finalen strucen pregled pred da bide razgledano od sovetot za drzavjanstvo
Kolku vreme se ceka posle ovoj status, inaku imav interviju na 21 april 2021
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
Kaj moze da se prevedat? I kolku kopii od prevedenite treba za cela procedura?
Имаш
Kaj moze da se prevedat? I kolku kopii od prevedenite treba za cela procedura?
Одговорено е повеќе пати низ форумов..
Има агенции низ Софија кои посредуваат за превод и легализација. Можеш да ги преведеш и тука, а легализација да направиш преку амбасада или конзулат.
Ако ги преведуваш во Софија, испрати им ги изводите на агенцијата по меил за да ти бидат готови ко ќе појдеш.
Во општина и полиција задржуваат фотокопија, а оригинал бараат на увид.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Tocno... da ne ti e krivo sto dobiv ukaz a ti moze ke jades otkaz?:kuracc::bance:
@Bibo ...:ban: @Blgarceto aj pliz molim te sega ne s**i, ok?
Автоматски споено мислење:

dali vo blagoev grad ima drzavna adresa lege 6 ?
Sega za sega nema, ama ako prasas uste ednas, ke se potrudime da otvorime edna.... Neli izbori ima, se e mozno :love:
Автоматски споено мислење:

Dali vo opshtina vo Sofija EGN go davaat istiot den ?
Da. Ako ti e Bojko (ex-prajmo) bratuced ili Gospodja Jotova tetka.
Автоматски споено мислење:

Ti si bil sigurno od 26.04.2019 na polozitelno, no ne e tolku bitno veke...imas ukaz.
Probaj na ovoj mail pisi: L_Stoyanova@justice.government.bg
Sto i kako procitaj na prva strana od temata, se ti pisuva, ke najdes so ti treba:
Klik
Ti si bil 26.03.2019..izvini, sega vidov...lapsuscence :D
Автоматски споено мислење:

Дечки ај мала помош односно дообјаснување,кога ке ги легализирам изводите дали треба да бидат во две оргинални копии (легализиран и преведен) како што знам едната копија ти ја земаат во општината а другата во МВР,односно дали ти ги зимаат кога поднесуваш за ЕГН и пасош или ги бараат само на увид.
Фала однапред на сите во форумот,одиме за Софија :cuc:па можеби ке се сретнаме тамо
Samo 1 izvod original na makedonski, ne internacionalen, preveden, zaveren i kopija napraj si na zaverkata i na originalot. 2 za sekoj slucaj. 2-3 leva.
Автоматски споено мислење:

Zdravo, denes mi se smeni statusot
Vaseto dosie e na pat da bide predlozeno na finalen strucen pregled pred da bide razgledano od sovetot za drzavjanstvo
Kolku vreme se ceka posle ovoj status, inaku imav interviju na 21 april 2021
Momentalno promeni od finalna vo polozitelno ima kaj onie prepiski sto imale intervju april-maj 2019 g., a se na finalna od noemvri/dekemvri 2020g. (10-11 meseci na finalna) i toa epten bavno odat promenite, zaradi mnogu pricini (procitajte nazad po temata, 100-200 strani, da ne objasnuvam se odnovo).

Od 2019 sto se pravele intervju, ima okolu 15.000 prepiski na finalna, od 2020 okolu 10.000 na finalna i od 2021 okolu 10.000 na finalna do denes sto cekat na promena.

Videte ovoj spisok
Klik
https://forum.kajgana.com/attachments/prepiski-po-konzulski-pat-full-2018-2019-2020-i-2021-update-08-11-2021-pdf.312687/
..i sledete ja i ova lista
Klik
...ke se snajdete, i ke donesete zaklucok koga bi imalo promena vo vasite statusi

Istoto ova vazi i za @pmarija (gore dolu).
Pozdrav.
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Zdravo, denes mi se smeni statusot
Vaseto dosie e na pat da bide predlozeno na finalen strucen pregled pred da bide razgledano od sovetot za drzavjanstvo
Kolku vreme se ceka posle ovoj status, inaku imav interviju na 21 april 2021
Ти си на статус Финална, ево ти објаснување што кажуват овој статус, поздрав.

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
[Финална] Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој треба да одлучи дали барањето ќе ви биде одобрено или одбиено. Моментално (ноември 2021 г.), вкупното времетраење од интервју до излез од [Финална] се движи околу 2 години и 6 месеци, односно од [Финална] преминуваат на некој од следните статуси [Положително], [Нередовности], [Дополнителна] или [Отказ] оние кои биле на интервју некаде во мај 2019 г. За да добиете претстава колку време ќе чекате само на статус [Финална], потребно е од ова вкупно времетраење од 2 години и 6 месеци да го одземете времето кое го имате поминато на [Задолжителна].
Почнувајќи некаде од aприл 2021 г., Советот за државјанство работи исклучително забавено, со многу построга контрола и затегнати критериуми. Многу барања за државјанство се враќаат на дополнителна проверка или се констатираат нередовности кои се бара да се исправат. Илјадници барања се моментално заглавени на [Финална] и времетраењето на статусот може неограничено да се одолговлекува во иднина.

Image 1.jpg
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo, denes mi se smeni statusot
Vaseto dosie e na pat da bide predlozeno na finalen strucen pregled pred da bide razgledano od sovetot za drzavjanstvo
Kolku vreme se ceka posle ovoj status, inaku imav interviju na 21 april 2021
Mnogu.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Zdravo, denes mi se smeni statusot
Vaseto dosie e na pat da bide predlozeno na finalen strucen pregled pred da bide razgledano od sovetot za drzavjanstvo
Kolku vreme se ceka posle ovoj status, inaku imav interviju na 21 april 2021
Да јас овој статус го имам од крај на август 2021, пред тоа бев на образувана преписка од април 2021 до август, при крај на август 2021. Инаку имав интервју на 16 ноември 2020 во БГ конзулат Битола. Кај секого различно се мењаваат статусите зависно како ги прегледуваат документите во Софија. Ево ти линк од статусите за да можиш да го следиш процесот на менување на истите. Поздрав.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
@Altair75 како да видам кој број на преписка сум ? Во документот што го имам не пишува.
На интервју бев 23.04.2019год.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
@Altair75 како да видам кој број на преписка сум ? Во документот што го имам не пишува.
На интервју бев 23.04.2019год.
Broj na prepiska mozes da vidis samo dok si na statusu 'obrazovana prepiska' ili ti 'zadozitelno', mislim da je tako..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Samo 12-13 pati od sabajle imam provereno :)
Slabo, slabo :D jas okolu 100:pos:
Автоматски споено мислење:

@Altair75 како да видам кој број на преписка сум ? Во документот што го имам не пишува.
На интервју бев 23.04.2019год.
Koga si na status "obrazuvana prepiska..." samo moze da se vidi, ama aj da probame:

- napisi kade bese na intervju, Sofija ili konzulat/ambasada

- dali koga gi podnese dokumentite istiot den pravese intervju (23.04.2019) ili prvo podnese 2018, pa ti zakazaa intervju za 2019

- koj ti e broj na molba, sto provruvas status so pin (pin ne treba da mi kazes)

Napisi ova i ke ti kazam gore-dolu ili tocno koj broj na prepiska si.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
@Altair75
Интервју Софија, во 2018 со август ги поднесов документите, во април 2019 ми закажаа интервју.
Број на молба 130**/2018.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom