Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 јануари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Dali pri podiganje na drzavjanstvo mora da se nosi kopija od licna karta od brat/ sestra? Sto dokolku ne razgovaram so sestrata/bratot.
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
37
Aj sega konkretno prasanje. Kade pisuvate mail da se prati drzavjanstvoto vo ambasada vo stranstvo? I dali funkcionira? Slusnav deka treba da dadam nekomu polnomosno vo Sofija da podnese molba vo moe ime. Ama toa so mailot mi e pobrzo nekako, ako stvarno funkcionira.
 
Член од
19 април 2019
Мислења
37
Поени од реакции
121
Denes e golem den za mene, posle skoro 6 godini cekamje dobiv ukaz. Podnesov za proishod Mart 2016 mi zakazaa za oktomvri 2016 vo bugarska ambasada. Go zemav Januari 2018 i ne zakazav intervju zasto posrednikot mi rece ke sredi preku red, ama otposle mi kaza deka ne moze. Pravev intervju 25 Mart 2019 vo Sofija po novoto elektronsko zakazuvanje.
Podnesov preku dvajcata pradedovci zasto proishodot go zemav od na tatko mi stranata a vencanicata ja najdov od na majka mi stranata.
Posle 2 godini i 7 meseci mi go potpisale i naskoro ke idam da se slikam i begam od mocvarata severna makjedonja.
Na site Bugari im posakuvam da go zemat bugarskiot pasos i da go ostvarat svojot son kade i da sakaat da ziveat..:jeeee:
Автоматски споено мислење:

Polozitelno bev od 26 Mart 2021
Автоматски споено мислење:

Toa zlatno rache sakam da i go bacam na Gozpozata Ilijana Jotova sto mi go potpisala drzavjanstvoto:bance::backa:
Cestitam brate moj nacekao si se ali se isplatilo,sve najbolje i u zdravlje da te sluzi
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Указ дечки и кај мене! Честитки на сите што чекавме! Бидна.

Интервју 25.03.2019, положително 26.03.2021, денес 08.11.2021 година указ.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Дечки да не ве разочарувам ама вчера случајно се сретнав со мојот посредник и општ муабет како врви работата.... Ми вели од нова година одам странство на работа, нема веќе профит од пасошиве. Јас му велам зошто? Тој одговара абе една година веќе не може да се закажуваат за интервју нови луѓе, само водам старите што сум ги закажал пред една година, да ги истуркам и тие, и готово немам повеќе што да работам. Незнам колку е точно ова што кажува, ама ако е така работата нема да врви. Испадна кој земљ досега зема, другите чекање на неопределено време. За жал.
Ima mnogu koi se izgorele od posrednik i si brkaat rabota samite.Eden od niv sum i jas
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Указ дечки и кај мене! Честитки на сите што чекавме! Бидна.

Интервју 25.03.2019, положително 26.03.2021, денес 08.11.2021 година указ.
Aj cestito neka e:ајнапиво:Bas si mislev na tebe (da ne me svatis pogresno :pos: )... Napisi ako sakas u poraka koe brojce bese, da vidam dali kolku sum bil blizu:D...ne mora celoto. Se najdobro. Pozdrav:pijani:
 
Член од
30 март 2021
Мислења
25
Поени од реакции
53
Дечки ај мала помош односно дообјаснување,кога ке ги легализирам изводите дали треба да бидат во две оргинални копии (легализиран и преведен) како што знам едната копија ти ја земаат во општината а другата во МВР,односно дали ти ги зимаат кога поднесуваш за ЕГН и пасош или ги бараат само на увид.
Фала однапред на сите во форумот,одиме за Софија :cuc:па можеби ке се сретнаме тамо
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Denes e golem den za mene, posle skoro 6 godini cekamje dobiv ukaz. Podnesov za proishod Mart 2016 mi zakazaa za oktomvri 2016 vo bugarska ambasada. Go zemav Januari 2018 i ne zakazav intervju zasto posrednikot mi rece ke sredi preku red, ama otposle mi kaza deka ne moze. Pravev intervju 25 Mart 2019 vo Sofija po novoto elektronsko zakazuvanje.
Podnesov preku dvajcata pradedovci zasto proishodot go zemav od na tatko mi stranata a vencanicata ja najdov od na majka mi stranata.
Posle 2 godini i 7 meseci mi go potpisale i naskoro ke idam da se slikam i begam od mocvarata severna makjedonja.
Na site Bugari im posakuvam da go zemat bugarskiot pasos i da go ostvarat svojot son kade i da sakaat da ziveat..:jeeee:
Автоматски споено мислење:

Polozitelno bev od 26 Mart 2021
Автоматски споено мислење:

Toa zlatno rache sakam da i go bacam na Gozpozata Ilijana Jotova sto mi go potpisala drzavjanstvoto:bance::backa:
Fala bogu ke te nema na forumov da trues so gluposti btw CESTITO bugarinesevernomakedonski
 

Kajgana Shop

На врв Bottom