Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Мислам дека ќе се откочи постапката со Консултативниот совет кој треба по законски рокови да проработи до крајов на годинава или почетокот на другата.
Не верувам дека ќе прекинат со одобрување на молби за државјанство за нас, бидејќи би значело дека сите претходно што добиле на овој начин државјанство (околу 120.000)-го добиле нелигитимно. А тоа би ја срушила политиката на Бугарија, кои моментално гледам се го префрлаат тежиштето од историјата кон тие 120.000 македонски Бугари.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Јас ќе ја опишам постапката но ќе ви треба да дојдете и сами да барате во архива во Софија.
Пишувано е поодамна на форумов за тој воен архив ама како што напиша magno многу малку од тие што барале воопшто нешто нашле

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
29
Поени од реакции
16
Јас сега пред една недела извадив документ од воен архив , на кој му треба помош околу тоа нека ми пише ќе му објаснам се
и некој ако знае нешто околу закажување за термин за интервју за побрз датум нека ми пише , во Софија нема термини во Скопје амбасада тек 2023 месец ЈУни
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Јас сега пред една недела извадив документ од воен архив , на кој му треба помош околу тоа нека ми пише ќе му објаснам се
и некој ако знае нешто околу закажување за термин за интервју за побрз датум нека ми пише , во Софија нема термини во Скопје амбасада тек 2023 месец ЈУни
Ојасни им тука.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Како е по најново за патување Бугарија?Дали сме сеуште во портокалова или во црвена зона?Дали само тест или и тест и вакцина заедно?
Бидејќи никој не одговори јас сам го најдов одговорот. Значи сме во портокалова зона и се влева со вакцина или со тест. За деца до 12 години ништо не треба. Убаво е да разменуваме информации и да си помагаме
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Бидејќи никој не одговори јас сам го најдов одговорот. Значи сме во портокалова зона и се влева со вакцина или со тест. За деца до 12 години ништо не треба. Убаво е да разменуваме информации и да си помагаме
Taa informacija ja ima odamna na forumot. Ne moze sekoj sen toa da se zboruva,
Prolisajte strani pred da pocnete da se zalite.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Може ли да се закажува интервју во Софија? Разговарав со 2 посредници и ми рекоа не давало таква можност.
 
Член од
6 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
7
Ja sam na polozitelno, ali nema veze, mozda mogu nekim idejama da pomognem ili bar da dam asocijacije pametnijima od mene. Mozda je vec nesto uradjeno, mozda su neke ideje glupe, ali predlazem sledece pa se vi nadovezujte ili kako vec:
1. Odrediti koordinatora akcije
2. Definisati i staviti na papir tacno opisan problem
3. Protumaciti zakon ako je neophodno koji govori o tom problemu
4. Izvesti analizu i podatke dosadasnjeg stanja (nece biti tesko s' obzirom da je forum odlican i prati se sve)
5. Podeliti ove ulazne informacije clanovima foruma
6. Skupiti predloge clanova kako bi dopis ministarstvu trebalo da izgleda
7. Dati nekome od poverenja na prevod i procenu
8. Izvrsiti korekcije
9. Poslati dopis ministarstvu
10. Uloziti zalbu posto tesko da ce da prodje (xaxax salim se, naravno da moze da uspe ako dodje u prave ruke)
Smatram da bi bilo najpametnije da se dopis ministarstvu uputi od strane bugarskog drustva (podrazumeva se na njihovom memorandumu, pecat i td.) uz potpisanu peticiju od clanova drustva kojih ima nebrojeno a svi mi (clanovi) se nalazimo u istoj, nezavidnoj situaciji. Naravno da je prihvatljiv i format koji bismo prosledili putem e-maila.Ozbiljnije je da oni nastupe ispred svih nas kao drustvo.Ako nista drugo bar da se zahteva da ljudi koji su u proceduri duzi niz godina ne budu stavljeni pod retroaktivno tumacenje nazovimo zakona.
Moramo da pokusamo i na kraju krajeva i sami posrednici ce imati od toga koristi. Tako da...Da li iko od vas clanova ima kontakt sa predsednikom bugarskog drustva, da li imate neku ideju jos...nerealno je da samo ovde lajkujemo jedni drugima ili cak ni to i sedimo skrstenih ruku.Mislim realno je jer vidim da je ljudima to najlakse i da su pomirljivi sa svim sto se desava ali ovo je sad previse zaista.
Автоматски споено мислење:

Hajde ukljucite se !
Procitajte bar, ako neko ima neku informaciju ...

Smatram da bi bilo najpametnije da se dopis ministarstvu uputi od strane bugarskog drustva (podrazumeva se na njihovom memorandumu, pecat i td.) uz potpisanu peticiju od clanova drustva kojih ima nebrojeno a svi mi (clanovi) se nalazimo u istoj, nezavidnoj situaciji. Naravno da je prihvatljiv i format koji bismo prosledili putem e-maila.Ozbiljnije je da oni nastupe ispred svih nas kao drustvo.Ako nista drugo bar da se zahteva da ljudi koji su u proceduri duzi niz godina ne budu stavljeni pod retroaktivno tumacenje nazovimo zakona.
Moramo da pokusamo i na kraju krajeva i sami posrednici ce imati od toga koristi. Tako da...Da li iko od vas clanova ima kontakt sa predsednikom bugarskog drustva, da li imate neku ideju jos...nerealno je da samo ovde lajkujemo jedni drugima ili cak ni to i sedimo skrstenih ruku.Mislim realno je jer vidim da je ljudima to najlakse i da su pomirljivi sa svim sto se desava ali ovo je sad previse zaista.
 
Последно уредено:
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Dali nekoj znae kolku se ceka posle slikanje vo konzulatot vo Bitola do zemanjeto na pasosot?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Бидејќи никој не одговори јас сам го најдов одговорот. Значи сме во портокалова зона и се влева со вакцина или со тест. За деца до 12 години ништо не треба. Убаво е да разменуваме информации и да си помагаме
Ти си Владе пациент во класична смисла на зборот, извини вака.

Ем си ја знаеш дијагнозата ем прашуваш за иста да ти ја постават и кога некој ќе се дрзне да ти помогне го напаѓаш.

Веќ видено.
Прочитана книга друже.

Секогаш кога прашуваше порано истата приказна. Прашуваш нешто за што имаш инфо, потоа чекаш одговор па некој ќе ти цитира нешто (Марин обично) и ти како запета пушка АХА, не е така.

Епа тогаш како очекуваш некој д те сфати за сериозно и да ти одговори било што?

Среќен пат за Софија и не пиши со цел за да се контрираш со некого бидејќи тука сме за помош пред се'.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ти си Владе пациент во класична смисла на зборот, извини вака.

Ем си ја знаеш дијагнозата ем прашуваш за иста да ти ја постават и кога некој ќе се дрзне да ти помогне го напаѓаш.

Веќ видено.
Прочитана книга друже.

Секогаш кога прашуваше порано истата приказна. Прашуваш нешто за што имаш инфо, потоа чекаш одговор па некој ќе ти цитира нешто (Марин обично) и ти како запета пушка АХА, не е така.

Епа тогаш како очекуваш некој д те сфати за сериозно и да ти одговори било што?

Среќен пат за Софија и не пиши со цел за да се контрираш со некого бидејќи тука сме за помош пред се'.
Ееееее со тебе забавно ми е навистина.Кога прашав беше сабајле а кога одговорив беше попладне значи помина време па го најдов одговорот. . Инаку кажи да ти купам нешто од Декатлон од Софија ако сакаш?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Ееееее со тебе забавно ми е навистина.Кога прашав беше сабајле а кога одговорив беше попладне значи помина време па го најдов одговорот. . Инаку кажи да ти купам нешто од Декатлон од Софија ако сакаш?
Сакам. Види палка за безбол ⚾ ако има :cool:

И јас така вчера, не знаев за нешто клга се разбудив (беше сабајле), па изгуглав и поручекта знаев.

Види мајката чудно, ние роднини да не сме бе Владо? o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom