Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
Ne znam bas od intervjua ja i drugar smo bili na intervjuu isti dan jedan posle drugog u maju 2019 njemu se status promenio jos prosli utorak meni i dalje nije ..
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
За ескпрес постапка за вадење пасош, до колку часот најкасно може да се сликаш за наредниот ден да е готов пасошот?
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
За ескпрес постапка за вадење пасош, до колку часот најкасно може да се сликаш за наредниот ден да е готов пасошот?
До 11 ако се сликаш го земаш истиот ден, после 11 другиот ден.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
До 11 ако се сликаш го земаш истиот ден, после 11 другиот ден.
Не можам да го најдам имаше пост.
Не беше со закажување само одиш и чекаш ред?
Автоматски споено мислење:

До 11 ако се сликаш го земаш истиот ден, после 11 другиот ден.
Не можам да го најдам имаше пост.
Не беше со закажување само одиш и чекаш ред?
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
Не можам да го најдам имаше пост.
Не беше со закажување само одиш и чекаш ред?
Автоматски споено мислење:


Не можам да го најдам имаше пост.
Не беше со закажување само одиш и чекаш ред?
Не, за сликање не треба закажување, јас бев со намера да се сликам експресно, се премислив оти имам човек што може да го подигне. Не ми се брза до толку.
Ако имаш кој да ти го подигне не фрлај плус 120 евра..
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Не, за сликање не треба закажување, јас бев со намера да се сликам експресно, се премислив оти имам човек што може да го подигне. Не ми се брза до толку.
Ако имаш кој да ти го подигне не фрлај плус 120 евра..
Многу пат ми е 450 км од Охрид еден правец, многу мачен е патот, и за детето ќе треба повторно да одам.
 
Член од
30 мај 2020
Мислења
14
Поени од реакции
57
Многу пат ми е 450 км од Охрид еден правец, многу мачен е патот, и за детето ќе треба повторно да одам.
Муабетот беше, ако имаш кој да ти го земе, инаку и јас бев за да вадам експресно.
Те разбирам другар, иста ситуација и кај мене, не оди на Крива Паланка никако, патот е во реконструкција, т.е. хаос е. Јас следен пат за ќерка мѝ си одам на Делчево.
 
Член од
26 мај 2020
Мислења
12
Поени од реакции
8
Кој одел брзо за Софија, каков е патот преку Делчево?
Пред скоро две недели патував до Софија, патот е прилично добар пред Делчево има одрон голем и патот го имаат проширено така да ќе пазиш од десна страна (и општо тој дел има повеќе помали одрони вози со претпазливост) друго е ок се.
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Мал апдејт:

Ги поднесов истите документи со кои аплицирав (изводи/умреници), затоа што немав други/стари документи. Штом има измени ќе пишам.
I mene me interesira vo vrska so dokumentite što gi baraaat za da go potkrepiš proishodot o DABČ.Moja rodnina koja živee i raboti vo Sofija a koja ja zamoliv prethodno se javi vo bugarskoto ministerstvo na pravosudie da praša baš vo vrska so proishodot bidejki jas sega spremiv dokumenti za državjanstvo da predadam ovde vo ambasadata vo Podgorica,Crna Gora kaj što živeam.
I od pravosudieto i rekoa deka e dobro ako imaš nekoj dokument original kako što e : krštene,vojna kniška,crkven brak ili svidetelstvo od bugarsko učilişte.Na prašanjeto dali možam da podnesam dokumenti bez nekoj od tie original dokumenti toj odgovoril da i deka sekretarot od ambasadata ne smee da ne mi gi primi dokumentite kako kompletirani i deka imam pravo da apliciram i samo so proishod od DABČ.(Jas vsušnost gi imam site tie dokumenti što se baraa po stariot zakon, potvrda od društvoto na osnova koja dobiv proishod od DABČ ).I rekol ušte deka proishodot važi i ponatamu koj go ima ama deka ne e dovolen dokaz deka si bugarin po poteklo.Jas inaku imam problem so ovie što rabotat ovde vo ambasadata vo Podgorica,dali ne znaat dovolno ili što ama od avgust mesec eve kako se obiduvam da gi predadam dokumentite za državjanstvo i sekretarot me vraka veke dva pati so obrazloženie deka nemam original dokument i deka sega po noviot zakon proishodot od DABČ veke ne važi.I sega otkako mu ja prenesov informacijata od ministerstvoto na pravosudie od Sofija toj mi reče deka ke mi gi primi dokumentite(mi zakaža za vo četvrtok,zadutre)i da napravam intervju ama deka toj misli deka ke me odbijat i da ne se nadevam deka ke dobijam državjanstvo so ovie dokumenti.
Jas inaku odam preku posrednik koj mi gi sreduva dokumentite i mi gi praka a jas gi predavam ovde vo Podgorica vo ambasada i plakam DHL za da mi stignat brzo.Taka napraviv za mojot sin prethodno predadov za proishod vo DABČ vo januari ovaa godina i proishodot mu go odobria ama konzulot mi vika ne mu go ispratia vo ambasadata ovde zatoa što DABČ veke ne postoi i nema poteba da go prakat oti veke ne važi.Inaku mojot sin e lice so posebni potrebi i jas sum negov staratel okolu što imav golemi problemi zaradi neznaenje na posrednikot.I zaradi nego izgubiv edna godina samo za proishodot na sin mi i što dobiv sega?Prviot pat sin mi go odbija od DABČ zaradi dokumentot za staratel koj e potreben,vo 2020 odma posle toa spremiv drugi dokumenti i predadov ovde vo ambasada vo januari 2021 vo Podgorica a prviot pat predadovme vo Sofija.Edvaj i toa uspeav i koga spremiv dokumenti za mene za državjanstvo se smeni zakonot.Izgubiv točno dve godini zaradi neinformiranost na posrednikot i toa me koštaše do sega 900 e za mene i sinot.A uşte sum na početokot. Znači sega momentalno imam samo nepotpolni dokumenti za državjanstvo po noviot zakon i odam zadutre da gi predadam a za sin mi ne znam što da pravam.Posrednikot mi vika da počekam da vidam prvo što ke bide so miote dokumenti pa posle za nego da predadam.Ne zna dali da go slušam i ovoj pat.Ako ima nekoj da pročita detalno što napišav i da mi pomogne so nekoi soveti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom